Chińczycy z Tajwanu chcą mieć zamek jak w Bobolicach

  Chińczycy z Tajwanu chcą mieć zamek jak w Bobolicach

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zamek w Bobolicach zachwycił biznesmenów z Tajwanu. Chcą mieć taką warownię u siebie. Dokładnie ją sobie obejrzeli. Podjechali przed zamkową bramę dwoma limuzynami.
  Jarosław Lasecki przed zamkiem w Bobolicach

  Jarosław Lasecki przed zamkiem w Bobolicach ©arc

  - Powiedzieli, że chcieliby na podstawie naszych planów wybudować taki zamek u siebie. - opowiada Jarosław Lasecki, były senator, właściciel zrekonstruowanej warowni. - Oprowadziłem gości po zamku, porozmawialiśmy. No cóż, nie ukrywam, że patrzę sceptycznie na ich pomysł.

  Wizyta Chińczyków nie była całkowitym zaskoczeniem. Już wcześniej, oficjalnie, gościł na zamku w Bobolicach Dawid Yi-Min Liu z Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie (Polska nie utrzymuje z Tajwanem stosunków dyplomatycznych. Oba kraje mają przedstawicielstwa handlowe, kulturalne). Yi-Min Liu i towarzyszące mu osoby nie kryli słów uznania dla Orlego Gniazda.
  Zdaniem właściciela zamku, Jarosława Laseckiego, historyczna, królewska warownia nie może zamienić się w zabawkę, która będzie powielana jak cepeliowski gadżet.

  Tymczasem informacje o zrekonstruowanej średniowiecznej warowni ukazały się nie tylko na Tajwanie, w "Taiwan News", ale w głównych amerykańskich mediach: Fox News, The Washington Post, CBS News oraz w ponad stu mniejszych, a także w Katarze, sułtanacie Brunei i chińskim wydaniu Twittera.

  - Bardzo nas cieszy zainteresowanie Bobolicami - mówi Jarosław Lasecki. - Przyjeżdża tu coraz więcej nie tylko polskich turystów. Gościliśmy m.in. Amerykanów (byli pod wrażeniem), zapraszamy też Chińczyków. Bobolice już są dużą atrakcją Jury. Warto tu zajrzeć choćby przy okazji zwiedzania Krakowa, Częstochowy i Jasnej Góry.

  Zamek ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem nauki historii.

  Bobolice są jedynym Orlim Gniazdem odbudowanym i zrekonstruowanym. Prace, w tym archeologiczne, trwały od 1998 roku. Oficjalne otwarcie warowni zaplanowano na 3 lub 10 września tego roku. W uroczystości ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

  Zamki w USA
  W Europie najwięcej historycznych zamków jest rekonstruowanych we Francji nad Loarą, w Niemczech nad Renem, w Austrii.

  W USA milionerzy budują zamki na wzór europejskich. Jednym z najsłynniejszych jest Castello di Amorosa, neośredniowieczny zamek, zbudowany w roku 2007 w kalifornijskiej Napa Valley.
  Wybudował go milioner produkujący wino Daryl Sattui, wzorując się na warowniach z północnych Włoch i sprowadzając surowiec do bu-dowy z Italii.

  Innym amerykańskim zamkiem inspirowanym europejskimi wzorami jest La Cuesta Encantada, luksusowa posiadłość amerykańskiego magnata prasowego - Williama Randolpha Hearsta, mieszcząca się w San Simeon w stanie Kalifornia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamek w bobolicach

  mróweczka jurajska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 47

  Odbudowa bobolickiego zamku powinna mobilizować polski kapitał. To wasz wkład w historię kraju. Takie było posłannictwo wielkich rodów arystokracji polskiej dzięki której dzisiaj możemy podziwiać...rozwiń całość

  Odbudowa bobolickiego zamku powinna mobilizować polski kapitał. To wasz wkład w historię kraju. Takie było posłannictwo wielkich rodów arystokracji polskiej dzięki której dzisiaj możemy podziwiać perły polskiej 1000-letniej kultury.Zamożność to nie tylko przywileje to także obowiązki wobec narodu tak twierdził hr. Zamoyski, a arystokratyczne pochodzenie to posłannictwo.Może w ten sposób tworzy się elita w pełnym pozytywnym tego słowa znaczeniu? To także promocja naszego polskiego sarmackiego myślenia! Panie Jarosławie - może Pan mówić jak pewien prosty kolejarz do ministra transportu w 1995r - Panie Ministrze niech pan się uczy! - bo ja wiecznie żył nie będę!!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo