Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chińczycy z Tajwanu chcą mieć zamek jak w Bobolicach

Janusz Strzelczyk
Jarosław Lasecki przed zamkiem w Bobolicach
Jarosław Lasecki przed zamkiem w Bobolicach arc
Zamek w Bobolicach zachwycił biznesmenów z Tajwanu. Chcą mieć taką warownię u siebie. Dokładnie ją sobie obejrzeli. Podjechali przed zamkową bramę dwoma limuzynami.

- Powiedzieli, że chcieliby na podstawie naszych planów wybudować taki zamek u siebie. - opowiada Jarosław Lasecki, były senator, właściciel zrekonstruowanej warowni. - Oprowadziłem gości po zamku, porozmawialiśmy. No cóż, nie ukrywam, że patrzę sceptycznie na ich pomysł.

Wizyta Chińczyków nie była całkowitym zaskoczeniem. Już wcześniej, oficjalnie, gościł na zamku w Bobolicach Dawid Yi-Min Liu z Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie (Polska nie utrzymuje z Tajwanem stosunków dyplomatycznych. Oba kraje mają przedstawicielstwa handlowe, kulturalne). Yi-Min Liu i towarzyszące mu osoby nie kryli słów uznania dla Orlego Gniazda.
Zdaniem właściciela zamku, Jarosława Laseckiego, historyczna, królewska warownia nie może zamienić się w zabawkę, która będzie powielana jak cepeliowski gadżet.

Tymczasem informacje o zrekonstruowanej średniowiecznej warowni ukazały się nie tylko na Tajwanie, w "Taiwan News", ale w głównych amerykańskich mediach: Fox News, The Washington Post, CBS News oraz w ponad stu mniejszych, a także w Katarze, sułtanacie Brunei i chińskim wydaniu Twittera.

- Bardzo nas cieszy zainteresowanie Bobolicami - mówi Jarosław Lasecki. - Przyjeżdża tu coraz więcej nie tylko polskich turystów. Gościliśmy m.in. Amerykanów (byli pod wrażeniem), zapraszamy też Chińczyków. Bobolice już są dużą atrakcją Jury. Warto tu zajrzeć choćby przy okazji zwiedzania Krakowa, Częstochowy i Jasnej Góry.

Zamek ma być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także miejscem nauki historii.

Bobolice są jedynym Orlim Gniazdem odbudowanym i zrekonstruowanym. Prace, w tym archeologiczne, trwały od 1998 roku. Oficjalne otwarcie warowni zaplanowano na 3 lub 10 września tego roku. W uroczystości ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Zamki w USA
W Europie najwięcej historycznych zamków jest rekonstruowanych we Francji nad Loarą, w Niemczech nad Renem, w Austrii.

W USA milionerzy budują zamki na wzór europejskich. Jednym z najsłynniejszych jest Castello di Amorosa, neośredniowieczny zamek, zbudowany w roku 2007 w kalifornijskiej Napa Valley.
Wybudował go milioner produkujący wino Daryl Sattui, wzorując się na warowniach z północnych Włoch i sprowadzając surowiec do bu-dowy z Italii.

Innym amerykańskim zamkiem inspirowanym europejskimi wzorami jest La Cuesta Encantada, luksusowa posiadłość amerykańskiego magnata prasowego - Williama Randolpha Hearsta, mieszcząca się w San Simeon w stanie Kalifornia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!