Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chipowanie psów wkrótce może być obowiązkowe

Justyna Krzyśków
Chip jest dowodem osobistym, który pies ma zawsze przy sobie
Chip jest dowodem osobistym, który pies ma zawsze przy sobie Głos Wielkopolski
Z problemem finansowania odłowu i opieki nad bezdomnymi psami i kotami boryka się już prawie każda gmina w regionie. Jednak wkrótce może się to zmienić, bowiem każde z tych zwierząt mających właściciela otrzyma... dowód osobisty.

Samorządowcy domagają się stworzenia centralnego rejestru zwierząt i wprowadzenia obowiązku ich chipowania. To odpowiedź na niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli na temat schronisk, w większości przepełnionych i brudnych.

To gminy opłacają wyłapywanie bezpańskich czworonogów i ich pobyt w schronisku. Z roku na rok rośnie jednak liczba porzucanych przez właścicieli zwierząt i samorządowcy nie widzą powodu, dla którego mieliby ponosić koszty opieki nad niechcianymi przez właścicieli zwierzętami.

- Elektroniczny system identyfikacji zwierząt został wprowadzony w wielu śląskich miastach. Dla przykładu w Bytomiu jest nakaz chipowania psów pod groźbą odpowiedzialności karnej - ostrzega Beata Drzymała, dyrektor społecznego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rudzie Śląskiej.
Obowiązek chipowania to korzyść dla właścicieli tych psów, które się zgubiły. Po wpisaniu tego faktu do rejestru dużo łatwiej będzie go odnaleźć, bo patrole będą mogły zwrócić szczególną uwagę na poszukiwane zwierzęta.

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Psów (PESEP) ma zostać wprowadzony już w przyszłym roku.

Roman Fabisz, lekarz weterynarii z Katowic, wyjaśnia, że chipowanie nie jest zabiegiem stresującym zwierzęta. - Używamy grubej igły np. szesnastki i wprowadzamy płytkę wielkości ziarenka ryżu po lewej stronie szyi psa. Tam skóra jest tak słabo unerwiona, że w zasadzie jest to nieodczuwalne.
Chip zawiera 15-cyfrowy kod identyfikujący, wpisany również w książeczkę zdrowia. Zabieg u weterynarza kosztuje od 60 do 100 zł. Cena zależna jest od rodzaju mikrochipu. Dodatkowy wydatek to 30 zł za wpisanie psa do ogólnopolskiej bazy, zawierającej identyfikatory zwierząt.

Nie bez znaczenia jest fakt, że bez wszczepionego chipa pies nie może podróżować za granicę. Oznakowanie zwierzaka ułatwi również pracę straży miejskiej. Strażnicy po schwytaniu psa będą mogli sprawdzić, czy jest bezdomny, czy też ma właściciela. Jeśli ma, zostanie odwieziony pod adres zapisany w chipie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!