Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłodnia kominowa w Jaworznie nagrodzona. To Budowa Roku 2018

KJ
Chłodnia kominowa w Jaworznie nagrodzona
Chłodnia kominowa w Jaworznie nagrodzona mat. pras.
W konkursie Budowa Roku 2018 doceniono chłodnię kominową nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Nowy blok ma zostać przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 roku.

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie

W 29. edycji konkursu Budowa Roku 2018 doceniono chłodnię kominową nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Jaworznicka chłodnia kominowa doceniona została w kategorii Obiektów ocenianych indywidualnie. Uwagę komisji konkursowej zwróciły wyjątkowa konstrukcja, kształt hiperboloidy obrotowej i proporcje pozwalające porównać ją do skorupki jajka.

Komin wywiewny chłodni wywołuje ciąg powietrza, który jest potrzebny do odpowiedniej wymiany ciepła w jej urządzeniach technologicznych. Chłodnia jest zintegrowana z układem odprowadzającym oczyszczone spaliny z kotła. Stosowana technologia chłodzenia ma maksymalnie obniżyć oddziaływanie na środowisko oraz sprawić, że nie zajdzie potrzeba budowy w tym miejscu komina.

Odpylone spaliny, oczyszczone w instalacjach odsiarczania i odazotowania są transportowane do chłodni specjalnym kanałem o średnicy niemal 9 metrów, wprowadzonym do chłodni na poziomie około 45 metrów. Obiekt posiada także tłumiki, dzięki którym nie podnosi się poziom hałasu na granicy terenów chronionych wokół elektrowni.

Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Docenia się w nim osiągnięcia budownictwa kubaturowego i infrastrukturalnego w Polsce.

Nie przegapcie

Nowy blok elektrowni w Jaworznie ma zostać przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 roku. Rocznie planuje się tu zużyć do 2,8 miliona ton węgla. Paliwo ma w większości pochodzić z kopalń grupy Tauron. Nowy blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

W stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 XX wieku nowa inwestycja ma zyskać ponad 10% sprawności. Do atmosfery trafi więc o 2 miliony ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie dostosowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo