Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodzić „jak Eddie Murphy” – ZOBACZ jak używać kijów do Nordic Walking? 78-letnia Pani Julia Zięba dzieli się swoją pasją

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Panią Julię z Katowic bardzo często można zobaczyć w Parku Śląskim, gdy trenuje Nordic Walking. W ramach wolontariatu parkowego spaceruje z innymi seniorkami.

Pasja na emeryturze i spacery po Parku Śląskim

Pani Julia Zięba jeszcze kilka lat temu, potrafiła przejść dystans 5 km w czasie poniżej 40 minut. Uprawia wraz z innymi seniorami Nordic Walking w Parku Śląskim. Teraz zajmuje jej to kilka minut dłużej, ale dalej utrzymuje dobre tempo. Jak mówi, nawet seniorzy potrafią osiągać spore prędkości podczas marszu. Sama startowała w zawodach w swojej kategorii wiekowej. Mimo astmy i dwóch zawałów jest dalej aktywna – to żywy przykład, że jeżeli się chce, to można. Wybraliśmy się razem z nią na trening, w czasie którego pokazała nam technikę poruszania się z kijami Nordic Walking.

— Wygrywałam sporo pucharów – także w Mistrzostwach Polski w 2015 roku. Parę lat temu jako drużyna ze Stadionu Śląskiego zajęliśmy 3 miejsce – nieśmiało przyznaje pani Julia.

W ramach wolontariatu prowadzi w środy o 10.00 dla seniorów „PARKOWĄ GRUPĘ NA KIJACH”. Chętni spotykają się przy domu „Bratek” w Parku Śląskim. Jak zaznacza – jest to okazja, aby się spotkać i wyciągnąć osoby starsze z domów. Po zajęciach spędzają także czas na kawie i ciastku. Nordic Walking pozwolił także nawiązać relacje. Podkreśla, że takie działania są bardzo potrzebne dla osób starszych.

— Zawsze mówię seniorom, że lepiej iść z dwoma kijami niż jedną lub dwoma laskami – mówi pani Julia.

Nordic Walking jest sportem, który jest zalecany m.in. seniorom, osobom z nadwagą i innymi schorzeniami. Uprawiać go może każdy. Jest bardzo mało przeciwskazań do tego typu aktywności. Chętni, którzy chcieliby dołączyć do grupy ćwiczącej w środy, mogą np. napisać wiadomość na maila: [email protected].

Prezent, który zapoczątkował przygodę

Początki przygody z Nordic Walking pani Julii zaczęły się dopiero na emeryturze. Podpatrywała, jak osoby z sekcji przy Stadionie Śląskim wraz z trenerem uprawiali ten sport.

— Moja pasja do Nordic Walking rozpoczęła się w 2012 roku To był czas, kiedy mało kto chodził po Parku – opowiada seniorka.

Kiedy w prezencie urodzinowym otrzymała kijki, zaangażowała się w treningi. Mówi, że Park Śląski, to jej drugi dom. Mieszka tuż obok na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Jak chodzić z kijami Nordic Walking? Najczęstsze błędy

— Moim seniorkom mówię, że trzeba chodzić luźno jak Eddie Murphy. Luźne barki, luźne łopatki. Nie usztywniamy się – śmieje się Pani Julia.

Zaznacza, że głównym błędem jest nieprawidłowe układanie stopy (zamiast „przetaczania” od pięty – stawianie stopy płasko) oraz stawianie kijów pionowo zamiast odpychania się nimi. Zaznacza, że prawidłowe posługiwanie się techniką pozwala uruchomić ponad 90 procent mięśni. Istotne jest również prostowanie się. Zaskakujące może być również to, że należy pamiętać nie tylko o rozgrzewce, ale i o rozciąganiu.

— Rozciąganie po Nordic Walking jest bardzo ważne. Po treningu mięśnie dostają zakwasów. Prawidłowe rozciąganie pozwala uniknąć bólu – wyjaśnia Pani Julia.

Ćwiczenie z kijami na początek

Na początku trzeba dobrze nauczyć się techniki. Pomagają w tym pewne ćwiczenia.

— Kijki nieprzypięte łapiemy w połowie ich długości i wymachujemy, swobodnie trzymając  kijki równolegle do podłoża – instruuje pani Julia.

Lewa ręka w przód razem z prawą nogą i na opak – naprzemiennie jak przy biegu. Jeśli chodzimy po asfalcie, nie zapomnijmy o nakładkach na czubki kijów – tzw. „bucikach”. Po jakimś czasie oczywiście się one ścierają i trzeba je wymienić.

Ćwiczenie na początek nauki techniki Nordic Walking
Ćwiczenie na początek nauki techniki Nordic Walking Lucyna Nenow / Polska Press

Warto pamiętać także o tym, żeby kije miały odpowiednią długość. Jeśli wyciągniemy ręce do przodu, a łokieć przylega do boku, to między ramieniem a przedramieniem powinien stworzyć się kąt prosty (oczywiście trzymając kij w dłoni). Są jeszcze dwa istotne elementy. Rękawiczki nie powinny być za mocno.

Nordic Walking w Parku Śląskim

Zajęcia z Nordic Walking odbywają się nie tylko w ramach parkowego wolontariatu. Na Stadionie Śląskim także znajdziemy odpowiednie sekcje. Działają one w innych godzinach

— Zajęcia z Nordic Walking na Stadionie Śląskim funkcjonują już od kilku lat i wrosły niejako w naszą codzienność. Jesteśmy dumni, że ciągle cieszą się zainteresowaniem i nie wyobrażamy sobie, żeby kiedyś tych zajęć mogło zabraknąć, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu – zachęca Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.

Jak dodaje rzecznik, zajęcia z Nordic Walking prowadzone są dla ludzi w różnym wieku (powyżej 18 lat). W ramach „Aktywnego Śląskiego” o 18.00 w poniedziałki i środy trenerka Katarzyna Lukoszek prowadzi treningi. Są one darmowe. Na stadionie odbywa się także wspólne bieganie, fitness, work-out, zumba.

— Wszyscy uczestnicy mają możliwość skorzystania z darmowego parkingu oraz z szatni, jak i skorzystania z prysznica po zakończonym treningu. Dla osób które nie dysponują sprzętem – istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu na recepcji Stadionu Śląskiego – dodaje Przemysław Plisz.

Aby dołączyć do grupy trzeba zarejestrować się bezpośrednio przez stronę Internetową „Aktywnego Śląskiego”, bądź zgłosić się osobiście na recepcji Stadionu przed zajęciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera