Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinki w naszych domach. Żywe czy sztuczne? [ZDJĘCIA]

Sławomir Cichy
Sosna. Niedoceniana i rzadko kupowana z powodu kształtu odbiegającego od klasycznej choinki. Ma jednak kilka zalet, które biją konkurencję. Z powodu dużej ilości żywicy igły sosny nie opadają. Dobrze się trzyma przez kilka tygodni nawet bez wody. Nietuzinkowy wygląd pozwala zadziwić gości oryginalnością drzewka. Sosna wstawiona do stojaka z wodą jest niebywałym pijakiem. Drzewko o wysokości 1,5-1,7 m potrafi pobrać w ciągu doby nawet pół litra wody.
Sosna. Niedoceniana i rzadko kupowana z powodu kształtu odbiegającego od klasycznej choinki. Ma jednak kilka zalet, które biją konkurencję. Z powodu dużej ilości żywicy igły sosny nie opadają. Dobrze się trzyma przez kilka tygodni nawet bez wody. Nietuzinkowy wygląd pozwala zadziwić gości oryginalnością drzewka. Sosna wstawiona do stojaka z wodą jest niebywałym pijakiem. Drzewko o wysokości 1,5-1,7 m potrafi pobrać w ciągu doby nawet pół litra wody. sportprofile.pl
Choinki w naszych domach: żywe czy sztuczne, małe czy duże, cięte, a może w doniczce? Sosna, świerk, jodła, tuja - do wyboru, do koloru - za kilkanaście albo kilkaset złotych. Sezon na świąteczne drzewka ruszył

Próba jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie wy-brać drzewko na święta, jest karkołomnym zadaniem i mimo prób, nie udało nam się znaleźć nikogo, kto chciałby autorytatywnie wskazać zwycięzcę. Jednak taką próbę trzeba było podjąć, bo drzewek różnych gatunków na rynku mamy dostatek i można się pogubić.

- Najpopularniejsze od lat są jodły, ale klienci pytają nawet o tak egzotyczne u nas drzewa jak świerk serbski - mówi Wincenty Kowalczyk ze sklepu ogrodniczego w Katowicach.

Coraz większą popularnością cieszą się też... tuje. Zawładnęły już nie tylko naszymi ogrodami, ale chcemy je mieć jako choinki podczas Bożego Narodzenia.

Dla wszystkich przeciwników przynoszenia drzewek z lasu też mamy dobre argumenty. Badaczy z Upstate Medical University w Syracuse zastanowiła zależność między wzrostem dolegliwości ze strony układu oddechowego a Bożym Narodzeniem.

Przeanalizowali próbki z 28 drzewek stojących w domach osób skarżących się na pogorszenie stanu zdrowia i odkryli na nich 53 rodzaje pleśni. Większość z nich może być powodem podrażnienia nosa, łzawienia oczu, kaszlu, duszności, bólów w klatce piersiowej i bólów zatok, zmęczenia i zaburzeń snu. Niektóre rodzaje pleśni mogą też powodować przewlekłe choroby dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli i płuc.

Specjaliści radzą więc, by przed wniesieniem żywej choinki do domu dokładnie ją umyć silnym strumieniem wody i po-czekać do wyschnięcia. Po świętach drzewko należy wynieść z domu. Czekanie do Trzech Króli nie jest wskazane.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!