Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chora tarczyca: Jak rozpoznać zaburzenia tarczycy? [TARCZYCA CHOROBY + LECZENIE]

Agnieszka Grzelak
Chora tarczyca: Tarczyca to niewielki, ważący 30 gramów gruczoł umiejscowiony u podstawy szyi. Choć nie imponuje rozmiarem, z pewnością jest narządem niezastąpionym, ponieważ od jego funkcjonowania zależy nasze samopoczucie i zdrowie całego organizmu.

Chora tarczyca: Tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę.

Hormony tarczycy są nie-zbędne w każdym okresie naszego życia. U płodu oraz przez pierwsze dwa lata wpływają na rozwój mózgu. Ich niedobór może powodować zahamowanie wzrostu i opóźnienie dojrzewania płciowego. Od prawidłowego wydzielania hormonów tarczycy uzależniona jest m.in. nasza sprawność intelektualna, nastrój, praca mięśni szkieletowych, serca, jelit i jajników.

Przy nadmiernym wydzielaniu hormonów dochodzi do przyspieszenia pracy narządów (np. serca) oraz wzmożonej przemiany materii (chudnięcie). Chory odczuwa zwiększone napięcie nerwowe. Natomiast przy niedoczynności tarczycy następuje spowolnienie wielu procesów, przybieranie na wadze, zatrzymywanie wody w organizmie.

Najczęstszą przyczyną powstawania wola jest niedobór jodu. Powiększenie tarczycy pojawia się czterokrotnie częściej u kobiet; pewne znaczenie w jego powstawaniu mają również predyspozycje genetyczne i odporność organizmu na hormony tarczycy.

W naszym otoczeniu mogą również występować substancje wolotwórcze. Zawierają je niektóre rośliny jadalne - kapusta, brukselka, rzodkiew, kalafior, orzeszki ziemne oraz związki siarki, rtęci, ołowiu, fenole i węglowodory aromatyczne, które wchłaniamy w środowisku zanieczyszczonym odpadami przemysłowymi.

Na powstawanie niedoboru jodu najbardziej narażone są kobiety w ciąży. Wtedy wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek, bo produkcja hormonów tarczycy zwiększa się o połowę.

Przy dużym powiększeniu tarczycy chory może odczuwać duszności, ma trudności z przełykaniem i chrypkę.

Wole obojętne leczy się, podając preparaty jodu lub tyroksyny (czasem jest to terapia skojarzona). Jeśli w powiększonej tarczycy znajdują się guzki, konieczna jest ich regularna kontrola. W zaawansowanej postaci choroby wskazane jest operacyjne usunięcie jednego płata lub całej tarczycy. Niedobór jodu nie jest jedyną przyczyną chorób tarczycy oraz powstawania wola. W niektórych przypadkach to właśnie nadmiar jodu w organizmie przyczynia się do nadczynności tarczycy (związanej z nadprodukcją hormonów) i choroby Gravesa-Basedowa (jej charakterystycznym objawem jest wytrzeszcz oczu).

Jakie dolegliwości sugerują nadczynność tarczycy? Przemiana materii jest przyspieszona. Organizm szybko spala kalorie. Leczenie nadczynności tarczycy jest uzależnione od przyczyny, która ją wywołała. Zwykle stosuje się leki zmniejszające syntezę hormonów tarczycy lub terapię izotopową.

Jeśli przybieramy na wadze mimo przestrzegania diety, dokucza nam senność i zmęczenie, możemy podejrzewać niedoczynność tarczycy. Leczenie niedoczynności polega zwykle na podawaniu hormonów tarczycy. Trzeba wiedzieć, że jest to choroba przewlekła.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!