Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory 12-letni Rusłan z Ukrainy został ewakuowany do Katowic. Rak nie uznaje wojny. Jak ratowani są chorzy onkologicznie Ukraińcy?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Przewóz karetką WPR 12-letniego Rusłana chorego na raka.
Przewóz karetką WPR 12-letniego Rusłana chorego na raka. fot. Materiały Fundacji Onkologiczne Rakiety
Rak nie respektuje praw wojny. Nie zatrzymuje się litościwie, gdy trwają natarcia, nie daje odpocząć, gdy trzeba przebyć setki kilometrów w ogarniętym kraju wojną. Na szczęście są osoby, które mogą pomóc. Chory 12-letni Rusłan i jego mama zostali ewakuowani do Chorzowa.

Życie zagrożone z każdej strony

Świat obiegły zdjęcia dzieci chorych na raka, które ukrywają się w piwnicach szpitala dziecięcego w Kijowie. Sytuacja takich osób jest podwójnie dramatyczna. Z jednej strony rak, z drugiej wojna i strach o przeżycie. Ich egzystencja jest zagrożona z każdej strony. Mimo całego okropieństwa wojny próbuje się jednak ratować także tych najsłabszych – i to z sukcesami.

Porozmawialiśmy bezpośrednio z Magdaleną Sekułą z Fundacji Onkologiczne Rakiety. Fundacja od 2012 roku prowadzi onkolinię – całodobowy telefon kryzysowy dla osób chorujących na raka. Jak mówi dyrektorka oddziału na południe Polski:

W przypadku wybuchu wojny telefon przeobraził się w ogólny telefon kryzysowy. Mamy średnio siedem połączeń na minutę z Ukrainy – w tym wielu zdrowych cywili. Jeden pan ze strachu siedział 5 dni pod prysznicem ze strachu przed bombardowaniem – dodaje.

Nie przeocz

Zaczyna brakować leków

Dopytaliśmy o to, jak wygląda wojna na Ukrainie z perspektywy osób chorych na raka. Usłyszeliśmy, że osoby chore onkologiczne oprócz tego, że mierzą się z lękiem i strachem z powodu wojny, to zaczynają być pozbawione leków. Dla wielu z nich przerwanie podawania chemii to wyrok śmierci.

Co warte podkreślenia: większość chorych nie jest w szpitalach, ale w swoich domach – także w małych miejscowościach. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stadium raka i jego rodzaju jest dany chory. To dużo zmienia. Każde przerwanie podawania chemioterapii oznacza, że procedurę trzeba zaczynać od nowa. Chorzy są narażeni na dodatkowy wysiłek psychiczny i fizyczny. Jak relacjonuje dyrektorka:

Jedno dziecko jechało do Polski od poniedziałku z matką. Dziś je widziałam w nocy. Było prawie nieprzytomne. Chorzy muszą zacząć dany etap leczenia od nowa. Są osłabieni, wyziębieni, przeziębieni. Każda infekcja dla osoby chorej onkologicznie może zakończyć się zgonem.

Najgorsze dylematy

Często podczas wojny musimy dokonać wyborów, przed jakimi nigdy nie chcielibyśmy być postawieni. Jedna z osób, z którą kontaktowała się z fundacją, to kobieta z Ukrainy, która ma tatę w Charkowie. Jej ojciec jest w zaawansowanym stadium raka. Magdalena Sekuła wyjaśnia: Otrzymaliśmy jego dokumentację medyczną. Ma problemy z poruszaniem i nie da rady wsiąść do pociągu, a będzie musiał. Oni nie wiedzą, czy wychodząc z domu, przeżyją drogę do stacji PKP.

Iskra nadziei

W jaki sposób fundacja pomaga Ukraińcom? Na tyle, na ile może, stara się wesprzeć ludzi. Działa także we współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym, które przetransportowało znad granicy 12-letniego Rusłana i jego mamę. Trafił on już w ręce polskich lekarzy. Potrzeby jednak są ogromne. Komendant Straży Granicznej zadbał, aby jak najszybciej (i priorytetowo) przebiegła odprawa.

Pomoc dla ukraińskiego chłopca chorego onkologicznie.
Pomoc dla ukraińskiego chłopca chorego onkologicznie. materiały Fundacji Onkologiczne Rakiety

Fundacja zajmuje się zorganizowaniem transportu, leczenia, potrzebnych środków materialnych i leków. Ważnym działaniem jest również tłumaczenie dokumentacji medycznej. Do Onkologicznych Rakiet mogą się zwrócić zarówno przebywający na terenie Ukrainy, jak i będący już w Polsce. Aby wspierać ludzi potrzeba jednak wielu środków na transporty medyczne i leki oraz darów materialnych. Ukraińcom pomagają także ich rodacy będący już w kraju np. poprzez kontakty na wschodzie i możliwości transportowe.

Chcę pomóc/potrzebuję pomocy

Telefon: 793 293 333
NR konta: 52105010251000009030104252
W tytule: wsparcie dla Ukrainy

Więcej informacji na stronie Fundacji Onkologiczne Rakiety.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera