Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorych na grypę przybywa. 8 sposobów na obronę przed grypą. Najwyższy czas na szczepionkę

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pielęgniarka Halina Chłlopecka szczepi 3-letniego Oliviera Lisiaka.
Pielęgniarka Halina Chłlopecka szczepi 3-letniego Oliviera Lisiaka. Fot.Krzysztof Szymczak/Polskapresse
Obecnie na grypę w województwie śląskim choruje ponad 7 tysięcy osób. Zachorowań może być jeszcze więcej. Pogoda się zmienia, nadciąga ocieplenie, wirusów przybędzie. Jak uniknąć grypy? Jak się przed nią bronić? Co powoduje zachorowania? Czy szczepienia pomogą? 8 sposobów na obronę przed grypą - czytajcie!

Nowe szczepionki przeciw grypie są w aptekach i zakładach opieki zdrowotnej. W tym sezonie w szczepionce przeciw grypie znajdują się dwa nowe szczepy wirusa grypy. Czy zapowiadane właśnie przez meteorologów ocieplenie spowoduje wzrost zachorowań, czy wręcz przeciwnie. W ostatnich latach pogoda towarzysząca porze zimowej w naszym kraju jest raczej łagodna, a liczba zachorowań na grypę utrzymuje się na tak wysokim poziomie.

Dlaczego zachorowań przybywa?

- Jest kilka teorii, które próbują wyjaśnić, dlaczego zima jest okresem sprzyjającym wzrostowi zachorowań na grypę. Wiemy z całą pewnością, że wirus grypy lepiej czuje się w niższych temperaturach, w warunkach niższej wilgotności, dlatego zimna, mroźna pogoda stwarza najlepsze warunki rozwoju wirusa grypy. Zmieniają też fizykochemiczną strukturę wirusa, tak że jeszcze łatwiej przenosi się on drogą kropelkową. Chłód i niska wilgotność nasilają więc intensywność transmisji wirusa w formie aerozolu i sprzyja zwiększeniu liczby zakażonych - mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko – Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Zastępca Dyrektora ds. Nauki Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak jednak dodaje specjalistka, mimo ciepłych zim w ostatnich latach, nie odnotowaliśmy radykalnego spadku zachorowań.

- Uważa się bowiem, że kolejnym czynnikiem sprzyjającym zakażeniom jest specyficzny tryb życia jaki preferujemy w sezonie zimowym. Wirus grypy bardzo lubi miejsca zamknięte, większe skupiska ludzkie (galerie handlowe przyp. red.), a zimą mało przebywamy na świeżym powietrzu. Trzecim hipotetycznym elementem jest możliwy wpływ niższego poziomu witaminy D w miesiącach zimowych związany z mniejszą ekspozycją na słońce. Stan ten niekorzystnie oddziałuje na nasz układ immunologiczny, zmniejszając jego reaktywność - twierdzi lekarka.

Grypa jest bardzo groźna

Statystyka potwierdza fakt, że powinniśmy się bać grypy, bo jest śmiertelnie groźna.W zeszłym roku zmarło na nią w Polsce 140 osób. Na na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. W 2015 roku na grypę zachorowało prawie 7 proc. więcej Polaków niż w poprzednim sezonie. Jak wynika z danych zebranych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy sezon epidemiologiczny 2014/2015 zakończył się wynikiem ponad 3,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Szacuje się też, że z powodu grypy, na świecie, co roku z powierzchni ziemi znika 500 tysięczne miasto.
Źródłem nowych wirusów grypy są ptaki. Co kilkadziesiąt lat pojawiają się nowe zjadliwe szczepy, powodujące pandemie
Grypa i jej powikłania szczególnie groźne są dla osób z grup ryzyka, do których zalicza się osoby chorujące przewlekle, dzieci, seniorów oraz kobiety w ciąży.

Niemal co trzeci przypadek zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z choroby, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych.

Jak się ustrzec przed grypą?

Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi.
W XX wieku miały miejsce trzy pandemie grypy w latach 1918–1919 (grypa hiszpanka), 1957 i 1968. Ocenia się, że pochłonęły 50 mln ofiar. To amerykański lekarz Jonas Edward Salk w 1937 roku wynalazł szczepionkę przeciwko grypie. Pierwsi zostali zaszczepieni żołnierze USArmy walczący podczas II wojny światowej Skuteczność szczepionki wynosiła 70 proc.

Grypa - jaka to choroba?

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Jak skutecznie chronić się przed grypą

Aby zwiększyć odporność zadbaj o urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Zadbaj również o zdrowy, długi sen, a wolny czas spędzaj aktywnie na świeżym powietrzu. Dopasuj ubiór odpowiednio do temperatury otoczenia - nie przegrzewaj i nie wychładzaj organizmu, a w deszczowy dzień załóż nieprzemakalne obuwie. Zaszczep się przeciwko grypie sezonowej, ale pamiętaj że z uwagi na szybką mutację wirusa, szczepienia ochronne należy powtarzać corocznie.

8 sposobów na obronę przed grypą
(Poradnik przeciwgrypowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach)

  1. myj ręce jak najczęściej - po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem, po kontakcie z żywnością, zwierzętami oraz po kontakcie z chorą osobą. Pamiętaj, że jest to najlepsza metoda na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych;
  2. nie zapominaj o prawidłowej technice mycia rąk - myj je mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą przez 20-30 sekund, rozprowadzając dokładnie po wszystkich powierzchniach dłoni i palców;
  3. w przypadku braku dostępu do bieżącej wody np. w podróży używaj chusteczek nasączonych środkami czystości na bazie alkoholu;
  4. podczas kichania i kasłania zasłaniaj nos i usta chusteczką higieniczną, a w miarę potrzeby staraj się oczyszczać nos z wydzieliny;
  5. pamiętaj, aby po zużyciu chusteczki higienicznej wyrzucić ją jak najszybciej do kosza, by nie stanowiła źródła zakażenia;
  6. unikaj dotykania rękami śluzówek oczu, nosa i ust, ponieważ zwiększasz prawdopodobieństwo przeniesienia zarazków na powierzchnie użytkowe;
  7. wietrz pomieszczenie w którym przebywasz - nawet 3-4 razy dziennie przez 10 minut;
  8. jeśli masz objawy grypy (kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, biegunka) najlepiej zostań w domu - unikaj dużych skupisk ludzi, gdyż wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową na inne osoby - i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!