Chorzów: całkowita przebudowa Zespołu Szkół Sportowych nr 1...

  Chorzów: całkowita przebudowa Zespołu Szkół Sportowych nr 1 ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie w remoncie
  1/38
  przejdź do galerii

  Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie w remoncie ©Olga Krzyżyk

  Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie to największa i najmłodsza szkoła w Chorzowie. Jednak to właśnie jej budynek, wybudowany w 1986 roku, przechodzi całkowitą przebudowę. Szkoła na początku miała być wybudowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub innym kraju w podobnej strefie klimatycznej, dlatego nie została dostosowana do naszych warunkach. Latem był zaduch, a zimą był problem z ogrzewaniem.
  Budynek Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul Ryszki 55 w Chorzowie został oddany do użytku w 1986 roku. To najmłodsza szkoła w mieście, a także największa. Obecnie kształci się tutaj 1030 dzieci i młodzieży (w skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Gimnazjum Sportowe nr 11 w Chorzowie). Modernizacja całego gmachu związana jest z tym, że budynek nie jest przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Początkowo szkoła ta miała zostać wybudowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub innym kraju w podobnej strefie klimatycznej.

  - Projekt tej szkoły miał trafić do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dlatego pojawił się problem z warunkami, jakie są w szkole. W okresie zimowym był kłopot z dogrzaniem sal, a w ciepłe dni z wentylacją. Do zera rozebrane są ściany budynku i ścianki zewnętrzne pokryte azbestem. Wymieniono też wykładziny, sufity - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

  Zbyt cienka izolacja oraz nietypowy system grzewczy sprawiały, że zimą w budynku trudno było zapewnić odpowiednią temperaturę, a latem panował tam zaduch. Obecnie szkoła przechodzi modernizację. Przebudowano już jedno skrzydło - segment 4 i pylon C. Obecnie trwa też kompleksowa przebudowa drugiej części budynku, czyli m.in. wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, demontaż ścianek i sufitów oraz wymiana płyt podłogowych. Do wykonania zostanie jeszcze ostatni segment - te prace planowo odbędą się w czasie wakacji letnich – równolegle z remontem części sportowej, w której znajdują się także stołówka i aula.  - Konstrukcja szkoły jest blaszana, dlatego tak szybka ta blacha się ogrzewa, a zimą panuje tu chłód. Większość okien nie da się też już otworzyć, nie można też ich wymienić, bo już nikt takich okien nie produkuje - podkreśla Wojciech Niezgoda, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

  - Jak budowano tę szkołę w latach 80. XX wieku to zaprojektowano Centralny System Wentylacji. Gdy Gdy włączono wentylatory to jednak hałas był tak ogromny, że nie dało się pracować. Ostatecznie system ten nie działał, ani jednego dnia - opowiada Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

  Zobacz galerię

  Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 rok. Całkowity koszt to ponad 15 mln zł. Miasto otrzymało dofinansowanie do inwestycji w wysokości ponad 13 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim