Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Co dalej z Kapeluszem w Parku Śląskim? Od 2014 roku stoi nieużywany i niszczeje. Ile może kosztować remont? ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Stan "Kapelusza" na wrzesień 2022
Stan "Kapelusza" na wrzesień 2022 Lucyna Nenow / Polska Press
Co dalej z Kapeluszem w Parku Śląskim? Ile może kosztować remont? Od 2014 roku obiekt w Chorzowie stoi nieużywany Jedna z ikon śląskiej architektury od 8 lat stoi pusta. Na jej wykorzystywanie nie pozwala stan techniczny. Co dalej z chorzowskim „Kapeluszem”?

Jedna z pereł Parku Śląskiego

Jak mówi Henryk Mercik (do końca sierpnia br. miejski konserwator zabytków w Chorzowie), hala wystawiennicza „Kapelusz” to budynek, który składa się przede wszystkim z charakterystycznego dachu. Reszta to lekkie ściany kurtynowe. Niepowtarzalny kształt sprawia, że nie ma mieszkańca aglomeracji śląskiej, który by nie kojarzył jego bryły. Kapelusz w Parku Śląskim, mimo słusznych rozmiarów, jest bardzo lekkim i „zwiewnym” budynkiem.

— To niezwykle charakterystyczna architektura, która dzięki swojej formie jest symboliczna. Myślę, że to jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych w Parku Śląskim. Poszycie lekkiego dachu zostało położone na siatce stalowych lin, rozpiętych pomiędzy stalowymi łukami – mówi Henryk Mercik.

Początki kapelusza sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Budynek jest zabytkiem. W 1982 roku obiekt spłonął, lecz w cztery lata go odbudowano. Jako hala wystawiennicza działał przez kolejne lata. W 2014 roku z powodu usterki dachu wyłączono go z użytkowania. Od tego czasu nie są organizowane tam żadne imprezy.

Jaki jest stan „Kapelusza” w Parku Śląskim? Czy obiekt zostanie ponownie uruchomiony?

Zapytaliśmy Park Śląski i byłego konserwatora zabytków, co było powodem zamknięcia obiektu osiem lat temu. W 2014 roku przeprowadzono kontrolę, w wyniku której konieczne było zaprzestanie korzystania z „Kapelusza”. Aneta Miler z Działu Marketingu i Promocji Parku Śląskiego przekazuje, że zasadność wyłączenia potwierdził Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

— Hala Wystaw „Kapelusz” została wyłączona z użytkowania na skutek stwierdzonych uszkodzeń konstrukcji nośnej dachu w szczególności stalowych łuków obrzeżnych oraz kozła centralnego. Obiekt należy również dostosować do obecnych normatywów i potrzeb użytkowych – informuje Aneta Miler.

— Zgodnie ze wszystkimi opiniami, które czytałem, remont cały czas jest możliwy do wykonania. Można nieco poczekać, ale nie możemy czekać wiecznie. W uproszczeniu – stan określiłbym jako „średnio-zły” – twierdzi Henryk Mercik.

Dodaje, że wśród koniecznych prac są także te związane z wymianą poszycia. Chodzi głównie o przywrócenie dobrego stanu charakterystycznemu dachowi.

— Dach to „być, albo nie być budynku”. Jest jak buty dla człowieka. Nie możemy bez nich chodzić. Żaden budynek nie przetrwa bez sprawnego dachu – opowiada były chorzowski konserwator.

Koszt remontu perły Parku Śląskiego może być ogromny. Nie dość, że Kapelusz jest ogromnym obiektem o unikatowej konstrukcji, to na dodatek zabytkiem. Oznacza to potencjalnie ogromne koszty prac naprawczych i konserwatorskich.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty