Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów, czyli Królewska Huta. Tak wyglądało miasto w okresie międzywojennym

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Chorzów, czyli Królewska Huta. Tak wyglądało miasto w okresie międzywojennym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Chorzów, czyli Królewska Huta. Tak wyglądało miasto w okresie międzywojennym.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pierwsze wzmianki dotyczące Chorzowa pochodzą ze średniowiecza. Miasto o tej nazwie na mapie pojawiło się jednak dopiero w 1934 roku. Prawa miejskie miasto uzyskało jednak już w 1868 roku. Przez wiele lat nosiło jednak nazwę Królewska Huta. Gdy wykonywano większość zdjęć, które prezentujemy, Chorzów nosił jeszcze taką właśnie nazwę.

Podczas plebiscytu w Królewskiej Hucie prawie 60 procent mieszkańców opowiedziało się za przynależnością do Niemiec. Zdecydowano jednak, że miasto zostanie częścią odradzającego się państwa polskiego.

Nazwy nie zmieniono, tylko przetłumaczono ją z niemieckiego na polski i na mapie pojawiła się Królewska Huta. W 1934 roku Sejm Śląski podjął uchwałę, na mocy której mimo protestów do Królewskiej Huty przyłączono wieś Chorzów (dzisiaj dzielnica Chorzów Stary) oraz gminę Nowe Hajduki. Nowe miasto otrzymało nazwę Chorzów.

Nie przeocz

Jakie było przedwojenne miasto. Dane sprzed 1934 roku mówią o 81 tysiącach mieszkańców Królewskiej Huty, a te tuż sprzed II wojny światowej o 110 tysiącach obywateli Chorzowa.

W mieście otwarto szereg nowych obiektów. To chociażby nieistniejący już dzisiaj stadion AKS-u Chorzów, budynek niemieckiego gimnazjum, w którym dziś mieści się Liceum im. Słowackiego czy kościół św. Antoniego przy ul. Kopernika. Pod koniec lat dwudziestych przebudowano również chorzowski Ratusz, który zyskał nowe skrzydło od strony ulicy Jagiellońskiej.

Zobacz koniecznie

Prezentowane zdjęcia pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Można na nich zobaczyć budynki, ulice i zakłady przemysłowe międzywojennego Chorzowa, ale też ludzi - ówczesnego prezydenta miasta Wincentego Spaltensteina, więzionego później w Dachau i Sachsenhausen czy wybitnego lekkoatletę, medalistę olimpijskiego Janusza Kusocińskiego, zamordowanego później przez Niemców w Palmirach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera