Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Duże inwestycje w Parku Śląskim. Gdzie pracują budowlańcy? Co się zmieni?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Wielkanoc to czas, w którym wiele osób zdecyduje się na aktywność na świeżym powietrzu i wybierze się do Parku Śląskiego. Goście mogą być zaskoczeni tym co zobaczą, zwłaszcza ci, którzy chorzowskiego parku nie odwiedzali od kilku miesięcy. W wielu miejscach teren przypomina plac budowy, równolegle prowadzonych jest bowiem kilka dużych inwestycji. To pierwsza w historii modernizacja Zielonych Płuc Śląska realizowana na tak dużą skalę. Dzięki temu w 2024 roku większość najważniejszych obiektów będzie zrewitalizowana lub wybudowana od nowa.

Inwestycje w Parku Śląskim. Gdzie pracują budowlańcy?

Po wielkanocnym śniadaniu wiele osób zdecyduje się na spacer, a część z nich z pewnością wybierze do tego Park Śląski. Goście mogą być zaskoczeni tym co zobaczą, zwłaszcza ci, którzy chorzowskiego parku nie odwiedzali od kilku miesięcy.

W wielu miejscach teren przypomina plac budowy, równolegle prowadzonych jest bowiem kilka dużych inwestycji. Najwięcej dzieje się w centralnej części Parku.

Modernizacja Kanału Regatowego

W połowie marca rozpoczął się pierwszy etap modernizacji Kanału Regatowego. Warta 17 mln złotych inwestycja, której wykonawcą jest firma PBW Inżynieria z Wrocławia, obejmuje wymianę murów oporowych, remont nabrzeży, nawierzchni wyspy i mostków. Ostatnim elementem prac w pierwszym etapie będzie wymiana chodników.

Ta część modernizacji Kanału Regatowego ma się zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku. Równolegle do prac budowlanych w wymienionych miejscach, przygotowywana będzie koncepcja dla rewitalizacji otoczenia Kanału Regatowego. Jeszcze w 2023 roku ma być ogłoszony przetarg na tę część inwestycji.

Ze wszystkich inwestycji w Parku Śląskim najbardziej widoczna jest modernizacja Kanału Regatowego. W tym miejscu przecina się większość głównych parkowych
Ze wszystkich inwestycji w Parku Śląskim najbardziej widoczna jest modernizacja Kanału Regatowego. W tym miejscu przecina się większość głównych parkowych alejek. Marzena Bugała-Astaszow

Przebudowa kąpieliska Fala

Nieopodal budowlańcy pracują nad inną, dużą inwestycją, która przez kilka lat była najbardziej wyczekiwaną przez miłośników Parku Śląskiego. Z końcem marca rozpoczęły się prace rozbiórkowe obiektów na terenie kultowego kąpieliska "Fala". To pierwszy etap wartej 135 mln złotych przebudowy, której finałem ma być oddanie do użytku najnowocześniejszego otwartego kompleksu basenowego w całym regionie.

Legendarny obiekt, który od 2015 roku był wyłączony z użytku, zyska nowe oblicze. Lustro wody ma wynieść 3500 metrów kwadratowych, a obiekt będzie mógł przyjąć aż 2 tysiące osób. Na przebudowanym kąpielisku znajdą dwa wodne place zabaw z atrakcjami, mokra bańka, pięć zjeżdżalni, otwartych i zamkniętych. Najdłuższa z nich będzie miała 100 metrów. Na Nowej Fali będzie także kultowa wieża do skoków. Zostanie nieco zmodyfikowana - dostępne będą dwa poziomy na wysokości 3 i 5 metrów.

Ponadto, w ramach inwestycji powstanie także basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi, plaża z leżakami, strefa gastronomiczna i amfiteatr. Lustro wody ma na zmodernizowanym kąpielisku wynieść łącznie 3500 metrów kwadratowych. W sumie nowy obiekt będzie mógł przyjąć aż 2 tysiące osób. Prace mają zostać zakończonej najpóźniej we wrześniu 2024 roku.

Ruszyła modernizacja kultowego kąpieliska Fala. Obecnie na terenie obiektu trwają prace rozbiórkowe. Po przebudowie dawny basen olimpijski zastąpią wodne
Ruszyła modernizacja kultowego kąpieliska Fala. Obecnie na terenie obiektu trwają prace rozbiórkowe. Po przebudowie dawny basen olimpijski zastąpią wodne atrakcje. Park Śląski

Odtworzenie drugiej linii kolejki linowej Elka

Kolejka linowa Elka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Parku Śląskiego. Pierwotnie woziła zwiedzających na trzech trasach. Obecnie dostępna jest tylko linia między Stadionem Śląskim a Wesołym Miasteczkiem. W październiku 2022 roku podpisano umowę, w ramach której odtworzona zostanie druga z trzech linii.

Odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie mierzył 1840 metrów długości. Trasa przejazdu będzie wiodła m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. W najniższym punkcie będzie przewozić pasażerów na wysokości 8 metrów, a w najwyższym będzie to prawie 20 metrów nad ziemią. Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób.

Park Śląski informuje, że prace budowlane idą zgodnie z planem. Widać już pierwsze efekty inwestycji. Przy Wesołym Miasteczku od ul. Złotej powstaje nowy budynek stacji. Przeoczyć nie można również samej trasy, po której będzie biec druga linia. W związku ze zmianą przepisów określających parametry ciągu komunikacyjnego dla tego typu konstrukcji, szlak po którym biegła Elka musiał zostać poszerzony z 10 do 14 metrów. Wiązało się to z koniecznością wycinki drzew rosnących na trasie kolejki. Pierwsi goście przejadą nową trasą w czwartym kwartale tego roku.

Obok ośrodka harcerskiego powstaje Miasteczko Ruchu Drogowego

Na tym nie koniec inwestycji w Zielonych Płucach Śląska. Wkrótce do użytku zostanie oddane również Miasteczko Ruchu Drogowego, które powstaje obok ośrodka harcerskiego. Na terenie nowego parkowego obiektu powstanie m.in. infrastruktura dla rowerzystów oraz skatepark.

Wkrótce do użytku zostanie oddane również Miasteczko Ruchu Drogowego, które powstaje obok ośrodka harcerskiego. Na terenie nowego parkowego obiektu powstanie
Wkrótce do użytku zostanie oddane również Miasteczko Ruchu Drogowego, które powstaje obok ośrodka harcerskiego. Na terenie nowego parkowego obiektu powstanie m.in. infrastruktura dla rowerzystów oraz skatepark.
Marzena Bugała-Astaszow

Rewitalizacja terenu wokół hali Kapelusz w Parku Śląskim

Na początku kwietnia zakończono rewitalizację terenu wokół hali Kapelusz. Parkowi goście mogą już korzystać z odnowionych alejek zarówno przy ścianach mozaikowych jak również przy samej hali. W ramach inwestycji wartej ponad 800 tys. złotych, którą realizowała firma Tensit sp. z o. o. z Mikołowa zmodernizowany został także budynek „Bratka”. Obiekt zyskał nową elewację i instalację elektryczną. W pobliżu wyremontowano także murki i schody. Nowością na tym terenie jest także boisko do gry w bule, które powstało tuż obok Bratka. Jest ono ogólnodostępne dla wszystkich parkowych gości.

Odnowione zostało otoczenie hali Kapelusz. W centralnej części Parku pojawiła się nowa nawierzchnia alejek.
Odnowione zostało otoczenie hali Kapelusz. W centralnej części Parku pojawiła się nowa nawierzchnia alejek. Park Śląski

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera