Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Foki i pingwiny w zoo. Będzie nowy pawilon

Magdalena Tarnowska
Czy wkrótce do chorzowskiego zoo wrócą foki? Jest szansa, że oprócz nich pojawią się też pingwiny, których nigdy u nas nie było
Czy wkrótce do chorzowskiego zoo wrócą foki? Jest szansa, że oprócz nich pojawią się też pingwiny, których nigdy u nas nie było Janusz Wójtowicz
Jest duża szansa, że do chorzowskiego zoo wrócą foki i niedźwiedzie polarne. SARP ogłosił konkurs na projekt pawilonu dla tych zwierząt.

Foki, niedźwiedzie polarne i pingwiny w chorzowskim zoo? Tak, to możliwe. Śląski Ogród Zoologiczny ma mieć bowiem specjalny pawilon dla zwierząt zimnolubnych. Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w porozumieniu z władzami zoo ogłosił konkurs na projekt pawilonu.

Jeśli konkurs zostanie rozstrzygnięty i zoo w Chorzowie zdecyduje się na budowę pawilonu, będzie pierwszym w Polsce ogrodem zoologicznym z takim obiektem.

- Jest to konkurs studialny. Na podstawie koncepcji uczestników, które do nas wpłyną, będzie można ogłosić konkurs realizacyjny - mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP w Katowicach.

To oznacza, że uczestnicy konkursu muszą stworzyć prototyp, na podstawie którego w przyszłości zostanie wybudowany pawilon dla zwierząt zimnolubnych. Zadanie architektów polega na opracowaniu koncepcji programowo-przestrzennej przedsięwzięcia o nazwie „Polaricum” w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Co ważne, konkurs jest zorganizowany na zamówienie chorzowskiego zoo. - W nowym obiekcie zamieszkają ponownie foki i niedźwiedzie polarne - mówiła jeszcze przed ogłoszeniem konkursu Jolanta Kopiec, dyrektor chorzowskiego zoo. - Myślimy też o sprowadzeniu pingwinów, których w naszym ogrodzie zoologicznym nie ma - zaznacza Kopiec.

Ostateczny termin składania prac konkursowych upływa 30 października. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przeznaczone są nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 20 tys. złotych, zdobywca drugiego miejsca - 12 tys. zł, natomiast trzeciego - 8 tys. złotych. Prace będzie oceniać profesjonalne jury, złożone z pracowników zoo, przedstawicieli SARP i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego mają prężnie działającą bazę naukową na biegunie i byli bardzo pomocni w określaniu stylu życia zwierząt zimnolubnych - wyjaśnia Agnieszka Kaczmarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!