Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Kąpielisko Fala wraca do Parku Śląskiego. Będzie rewelacyjne. Kiedy znowu popływamy w parkowych basenach?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nowa Fala powróci do Parku Śląskiego
Nowa Fala powróci do Parku Śląskiego arc DZ
Kąpielisko Fala w Parku Śląskim. Do Chorzowa wróci kultowe kąpielisko. Wybudowany zostanie nowy kompleks basenów w miejscu starego kąpieliska. Na jakim etapie są prace i kiedy będzie można znowu popływać w basenach Parku Śląskiego? Sprawdzamy! Mieszkańcy wyczekują powrotu Fali, zwłaszcza teraz, gdy zrobiło się ciepło i każdy z chęcią wskoczyłby do wody.

Powrót kultowego kąpieliska. Nowa Fala w Parku Śląskim

Do Parku Śląskiego w Chorzowie wróci kultowe kąpielisko Fala. Kompleks basenów wybudowany zostanie w miejscu dawnej Fali. W tym roku jeszcze nie widać żadnych prac. Trwa bowiem przygotowywanie dokumentacji projektowej.

Są już jednak wizualizacje nowej Fali. Kąpielisko nie będzie tak duże, jak to dawne, ale i tak robi wrażenie. Będą zjeżdżalnie, wodne place zabaw i różnorodne baseny. Sami zobaczcie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ponadto budowa nowoczesnego kąpieliska Fala wymaga decyzji o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Jest on niezbędny, by następnie wystąpić o pozwolenia. Dopiero w następnej kolejności będzie przetarg, który wyłoni wykonawcę robót. To oznacza, że w pierwszej kolejności to chorzowscy radni będą musieli zgodzić się na budowę Fali - poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

- Mam nadzieję, że Miasto Chorzów będzie przychylne i na najbliższej, czerwcowej sesji zostanie podjęta uchwała dotycząca zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Możemy wówczas ogłaszać przetarg na wykonawstwo. Ze strony Parku Śląskiego prowadzone są prace zmierzające do jak najszybszej realizacji zadania. Obecnie weryfikowana jest dokumentacja dostarczona przez projektanta - mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Fala powróci do swojego historycznego miejsca. To kultowe miejsce ma powrócić do Parku Śląskiego do 2023 roku.

- Decyzja o zmianie planu zagospodarowania terenu, na którym ma powstać nowa "Fala" zapadnie na najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów tj. 24 czerwca. Stosowny projekt uchwały został już złożony - wyjaśnia Joanna Pietrzyba-Waszczak z biur prasowego Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Nowy plan zagospodarowania nie zmieni funkcji tego miejsca (usługi parkowe, ze szczególnym uwzględnieniem kąpieliska), a jedynie dostosuje warunki zagospodarowania i zabudowy do obowiązujących przepisów - dodaje Joanna Pietrzyba-Waszczak z UM Chorzów.

Kąpielisko Fala nadal będzie w Parku Śląskim. Jego lokalizacja się nie zmieni, natomiast zostanie ono gruntownie przebudowane. Przypomnijmy, że dawne kąpielisko Fala było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Zajmowało ono około 13 hektarów powierzchni. Nowe Fala zajmie o wiele mniejszą powierzchnię. Nowe kąpielisko zajmie około 4 ha powierzchni.

- Mamy nadzieję, że będzie to kąpielisko na miarę XXI wieku, że spełni oczekiwania odwiedzających nas gości i przyciągnie gości z różnych części kraju i naszych zagranicznych sąsiadów. Oprócz infrastruktury, która zapewne będzie imponująca chcemy, aby Fala była również miejscem wydarzeń sportowych i kulturalnych - podkreśla Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

- Dla najmłodszych planujemy dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie również tryskających gejzerów, armatek, fontann i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Nieco starsi swoją energię wyładują na tzw. mokrej bańce. Nadmuchiwana poduszka wznosząca się na kilka metrów zakończona fontanną stanie się wyjątkową atrakcją. Będą również kompleksy ze zjeżdżalniami. Zaplanowano ich pięć; otwarte i zamknięte. Najdłuższa będzie miała blisko 100 metrów. Zostaną również przygotowane trzy tory - po 25 metrów każdy - wymienia rzeczniczka Parku Śląskiego.

Atrakcje dla najmłodszych na nowej Fali:

  • dwa wodne place zabaw,
  • gejzery,
  • armatki wodne,
  • fontanny,
  • zamek na wodzie z małą zjeżdżalnią,
  • tzw. mokra bańka,
  • kompleksy ze zjeżdżalniami.

Kąpielisko Fala ma planowo zostać zostanie uruchomione na sezon letni 2023. Będzie to kąpielisko sezonowe. Kąpielisko Fala ma planowo zostać zostanie uruchomione na sezon letni 2023. Będzie to kąpielisko sezonowe.

W związku z tym, że pod same kąpielisko nie będzie dojazdu, bo będzie zlokalizowane w środku Parku Śląskiego, to zdecydowano, że na terenie Parku uruchomiony zostanie ekologiczny transport publiczny przewożący klienta do obiektów na terenie Parku, w tym również kąpieliska Fali.

Na budowę nowej Fali przewidziano 50-60 mln złotych w ramach finansowania całego projektu modernizacji z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 226 milionów złotych.

Kąpielisko Fala na archiwalnych zdjęciachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kąpielisko Fala na starych zdjęciach. Tu latem bawiły się po...

Pamiętacie dawną Falę? Tu bawiły się całe pokolenia

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim było jednym z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Kompleks basenów zajmował około 13 hektarów powierzchni. Na terenie kąpieliska były baseny oraz stacja uzdatniania wody. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Na kąpielisko przychodzili mieszkańcy Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, ale też innych miast naszego regionu. W upalne dni kąpielisko wypełnione było po brzegi.

Chorzowska "sztuczna fala" wzorowana była na jednym z basenów z wyspy Małgorzaty. Wzorców konstrukcyjnych trzeba było bowiem szukać wtedy za granicą. Znalezione je na Węgrzech. Oficjalnie kąpielisko Fala zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku.

uż po oddaniu obiektu do użytku w skład kąpieliska wchodziło osiem basenów: pięć dla dorosłych i trzy dla dzieci. Zespół basenów zaprojektowali architekci: Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Łącznie Fala mogła pomieścić aż 15 tysięcy ludzi. Latem 1966 roku kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób.

Fala była czynna latem i zimą. W sezonie letnim pełniła funkcję kąpielową. Zimą było tutaj lodowisko. Przy kąpielisku była także utworzona piaszczysta i trawiasta plaża. Nie brakowało także towarzyszącej infrastruktury, a w tym m.in. były tarasy, szatnie, kabiny, natryski, kawiarnię i bar samoobsługowy, boiska do siatkówki i koszykówki.

W latach 90. kąpielisko Fala wciąż cieszyło się sporą popularnością. Problemy zaczęły pojawiać się na początku XXI wieku. Szukano wielu pomysłów na utrzymanie kąpieliska, ale żaden z nich - włącznie z oddaniem go w dzierżawę prywatnemu podmiotowi - nie zdał egzaminu. W 2000 roku, m.in. z powodu braku funduszy, zamknięto lodowisko i obiekt przestał funkcjonować zimą.

W 2013 roku, teren kąpieliska został pomniejszony o połowę. Wyburzono stare wejście, budynki gospodarcze, szatnie, zlikwidowano dwa brodziki oraz „Elipsę”. W ostatnich sezonach, goście parku mogli korzystać już tylko z czterech basenów: „Olimpijskiego”, „Skoki”, „Szkoleniowego” (zwanego również „Kalesony”) i „Sztucznej Fali”. W sezonie 2014 kąpielisko odwiedziły 42 tysiące osób. W 2015 roku, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera