Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: licealiści ze „Słowaka" wyruszą w podróż do Indii. To kolejna taka wyprawa. Uczniowie już są spakowani ZDJĘCIA

Oprac. OK
Ostatnie pakowanie przed wyprawą
Ostatnie pakowanie przed wyprawą Lucyna Nenow
To był dzień pakowania w chorzowskim "Słowaku", czyli w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Chorzowie. Leki, jedzenie, materiały promocyjne, prezenty dla dzieci. Przed kolejną, tradycyjną wyprawą szkolną uczniowie mieli sporo rzeczy do spakowania. Zobaczcie ostatnie przygotowania przed wyprawą do Indii.

Już w czwartek, 11 lipca, o godzinie 12.00 wyruszy z Chorzowa XVIII Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2019” Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Chorzowie. 23-osobowa uczniów i absolwentów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów w czasie ponadsiedmiotygodniowego pobytu w Indiach.

Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę rozpoczną w Mumbaju. Stamtąd skierują się do Kolhapuru – Valivade, gdzie spotkają się z kawałkiem polskiej historii, czyli miejscami gdzie przebywali polscy uchodźcy. Z Kolhapuru przez starożytne jaskinie Adźanty i Ellory, świątynie Khadźuraho przejadą do Kalkuty, gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.

Zobaczcie zdjęcia:

Cele młodych podróżników:

  • poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego subkontynentu indyjskiego,
  • zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
  • prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
  • rozwijanie poczucia tolerancji,
  • kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
  • studium postaci Mahatmy Gandhiego w 150. Rocznicę urodzin,
  • kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
  • naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
  • zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych,
  • zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
  • pracę w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie,
  • oddanie hołdu maharadżom indyjskim za ratunek i pomoc polskim dzieciom - uchodźcom w czasie II wojny światowej.

- Młodzi podróżnicy udowodnią, że polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi – mówi Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie i opiekun Koła Geografów „Peneplena” oraz wiceprezydent Indyjsko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Kultury.

Nie przegapcie

Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętych miejscach buddystów – Bodhgayi i hindusów – Waranasi, a dalsza trasa będzie wiodła przez Amritsar, Srinagar w Kaszmirze aż do Ladakhu. Stamtąd słynnymi himalajskimi serpentynami zjadą do Ćandigarhu. Na koniec odwiedzą Agrę i Fatehpur Sikri oraz stolicę - Delhi.

Licealiści wrócą z wyprawy 29 sierpnia, a oficjalne powitanie odbędzie się w poniedziałek 2 września ok. godziny 12.00 w holu Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.

- W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich niemal trzydziestoletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż. W 2011, 2013 i 2015, 2017 roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kalkucie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (św. Matki Teresy) - dodał dyrektor Przemysław Fabjański.

Zobaczcie koniecznie

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo