Chorzów. Matura próbna z języka polskiego. W IV LO im. M. Skłodowskiej - Curie egzamin napisało 83 uczniów. Matura odbyła się w szkole

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Maturzyści z IV LO w Chorzowie napisali maturę próbną z języka polskiego Olga Krzyżyk
Chorzów. W IV LO im. M. Skłodowskiej - Curie matura próbna z języka polskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00. Maturzyści pisali egzamin w maseczkach. Oczywiście przed salą każdy musiał zdezynfekować ręce. W takim reżimie sanitarnym odbył się próbny egzamin dojrzałości. W czwartek, 4 marca, maturzyści napisza maturę z matematyki, a w piątek z języka angielskiego. W IV LO maturzyści będą również pisać próbny egzamin z języka włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

Próbny egzamin maturalny z języka polskiego w IV LO w Chorzowie

W środę, 3 marca, w Polsce rozpoczęły się próbne matury. W pierwszej kolejności maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego, w czwartek napiszą natomiast maturę z matematyki, a w piątek z języka angielskiego. Łącznie w Chorzowie do próbnej matury przystąpiło 959 uczniów. Tylu maturzystów zadeklarowało chęć przystąpienia do próbnego egzaminu maturalnego.

W IV Liceum Ogól

nokształcącym im. M. Skłodowskiej - Curie w Chorzowie w środę, 3 marca, próbną maturę z języka polskiego napisało 83 uczniów. Egzamin przeprowadzony został w budynku szkoły z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczniowie wchodzili do szkoły różnymi wejściami o rożnych godzinach. Zachowany był też dystans społeczny, przestrzegano dezynfekcji rąk, a w trakcie egzaminu uczniowie mieli cały czas założone maseczki.

Zobacz koniecznie

Uczniów w poszczególnych salach pilnowała komisja egzaminacyjna w składzie jednego nauczyciela. Jedna osoba w zupełności wystarczy, by przypilnować uczniów w trakcie matury. Dodajmy, że matury próbne nie są obowiązkowe. Egzaminy te nie podlegają również ocenie.

- Oczywiście egzaminy nie są oceniane, ale podlegają dokładnej analizie. Nauczyciele szczegółowo je omówią i w tych ostatnich tygodniach przed maturą, to co poszło słabiej na teście, spróbujemy jeszcze raz wypracować z uczniami - podkreśla Tomasz Slian, wicedyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Chorzowie.

Maturzyści: nie stresujemy się. W domu też można się uczyć, ale wymaga to większego zaangażowania z naszej strony

Próbna matura z języka polskiego odbyła się na takich samych zasadach, jakie będą obowiązywać w trakcie majowego egzaminu dojrzałości. Uczniowie mogli mieć ze sobą jedynie długopis i dowód osobisty. Nic więcej im nie było potrzebne. Maturzyści z IV LO podeszli do próbnego egzaminu na spokojnie.

- Do próbnej matury podchodzę spokojnie. To przede wszystkim przygotowanie i sprawdzenie swojej wiedzy przed główną maturą w maju. Do matury trzeba się uczyć od początku, wtedy jest to wszystko poukładane i nie trzeba uczyć się wszystkiego na ostatnią chwilę. Trzeba przyznać, że nauka z domu jest trudniejsza, z tego względu, że trochę rozleniwia. W domu zdecydowanie mniej chce się uczyć, ale trzeba o tym myśleć, bo to przecież ostatni rok w tej szkole - mówi Bartosz Kostecki, maturzysta z IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Chorzowie, który po maturze planuje studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Śląskim.

- Mamy duże obawy, czy matura w maju w ogóle się odbędzie, bo każdy wie jaka jest sytuacja. Pisanie teraz próbnej matury to też paranoja, bo nie wiadomo co będzie za chwilę. Jeżeli chodzi o same przygotowania do matury z domu, to osobiście nie widzę dużej różnicy. Pomimo tego, że siedzieliśmy w domu, to można bez problemu się przygotować. Jedynym problemem jest to, że jest większe zmęczenie, aniżeli normalnie w szkole, bo 8 godzin przed komputerem daje się we znaki - dodaje Paweł Pytel, maturzysta z IV LO w Chorzowie.

Z kolei, Paulina Rendchen podkreśla, że nauka z domu jest o tyle dużo trudniejsza, że trzeba w nią włożyć więcej wkładu własnego. Dawniej przychodziło się na lekcje i nauczyciele wszystko mogli przekazać, teraz trzeba wiele rzeczy zrobić samemu. To pokazuje, że tegoroczna matura nie będzie tylko sprawdzianem wiedzy uczniów, ale przede wszystkim ich dojrzałości i odpowiedzialności. W końcu wyniki z matury zdecydują czy uczniowie dostaną się na wymarzone studia czy też nie. Od tego często zależy ich przyszłość.

Nie przeocz

- Nauka zdalna to także wyzwanie technologiczne. Ja mam to szczęście, że pomimo tego, że mam trzy siostry, to nie mam problemu z dostępem do komputera, ale wiem, że dużo osób ma takie problemy. Czasem są też problemy z łącznością czy z tym, że zacina się Teams, na którym pracujemy. Matura próbna daje mi to, że będę mogła sprawdzić na jakim poziomie obecnie jest moja wiedza - podkreśla Paulina Rendchen, maturzysta z z IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej - Curie w Chorzowie.

Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podaje, że główny egzamin maturalny ma się odbyć tradycyjnie w maju. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 4 maja od pisemnej matury z języka polskiego. Część ustna zaplanowana jest w terminie 19-21 maja. Egzamin będzie przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie