Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Miasto przejęło zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym. Zainwestuje tu fundacja Giesche ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dziś ratusz w Batorym tak się prezentuje
Dziś ratusz w Batorym tak się prezentuje Marzena Bugała-Azarko
Miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej w Chorzowie-Batorym. Gmach dawnego ratusza Hajduk Wielkich od lat niszczał. Teraz ma zostać przywrócony mu dawny blask. Wkrótce rozpoczną się tu prace remontowe i będzie można wejść do zabytkowego budynku.

Po latach starań miasto odkupiło od prywatnego właściciela zabytkowy ratusz w Chorzowie-Batorym. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych. Obiekt przy ulicy Ratuszowej od lat niszczał. Poprzedni właściciele obiektu nie wywiązali się z obietnic zagospodarowania i wyremontowania ratuszu. W ostatnich latach miasto jedynie wymusiło remont dachu. Prace te sfinansowało miasto.

- Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce- przypomina Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Prywatny właściciel zgodził się sprzedaż zabytkowy ratusz w Batorym

W 2017 roku właściciel obiektu zgodził się jednak na negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Pod koniec kwietnia 2018 roku miasto w końcu odkupiło obiekt. W gotówce miasto wyłożyło 1 mln 500 tys. złotych. Całość transakcji to kwota jednak 2 mln 700 tysięcy złotych. Pozostałą część została sprzedana w postaci miejskich nieruchomości. To dwie działki o powierzchni ok. 500 i 600 m kw. na terenie Chorzowa-Batorego. Na jednej z działek znajduje się budynek, który jest do wyburzenia, a na drugiej również jest obiekt w złym stanie technicznym. Podobno inwestor jest zainteresowany, by na tych działkach powstały nowe budynki mieszkalne.

Zabytkowy, dawny ratusz w Chorzowie jest w okropnym stanie [ZDJĘCIA]

- Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty - wyjaśnia prezydent Chorzowa.

8 maja na konferencji prasowej, która odbyła się w Katowicach w Fabryce Porcelany, prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu - fundację Giesche.

- Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym - tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Miasta i podpisanie umowy dzierżawy z fundacją Geische.

Ratusz Hajduki Wielki ma być otwarty dla ludzi. Prace ruszą już wkrótce

Teren dawnej fabryki porcelany przy ul. Porcelanowej w Katowicach zmienił się nie do poznania. Fundacja Geische zamieniła ten podupadający obiekt w Fabrykę pełną życia. Teraz tak samo ma się zmienić zabytkowy ratusz w Batorym.

- Budynek ten jest spektakularny. Przywrócony zostanie mu dawny blask i będzie on spełnia funkcje społeczne i kulturalne, tak by część komercyjna zarabiała i utrzymywała część społeczną obiektu. Chcę, by parter i podziemie spełniało funkcje kulturalne i gastronomiczne. budynek ten ma piękny dziedziniec. Już widzę, jak by można zorganizować tam np. kino letnie - mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

- Prace rozpoczniemy już w tym roku. Może uda nam się tu zrobić upiorną zabawę halloweenową. Nie chcemy w trakcie remontu zamykać tego obiektu. Ma być on dostępny dla ludzi. W jednej części będą trwały prace remontowe, a w drugiej można organizować wystawy, przedstawienia teatralne i krótkie formy baletowe - zapowiada inwestor.

Inwestor na rewitalizację obiektu ma pięć lat. Chce jednak wyremontować go zdecydowanie wcześniej. Jaki koszt pochłonie remont obiektu? To kwoty rzędu 15-25 mln złotych. Fundacja będzie starała się uzyskać dofinansowane unijne. Jeżeli się nie uda, to prace będą prowadzone, ale zostaną rozłożone w czasie.

Krótka historia ratusza w Chorzowie Batorym. Obiekt często zmieniał właścicieli

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte.

Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera