Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: mieszkańcy muszą poczekać na tężnię solankową. Otwarcie inwestycji jest opóźnione ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa budowa tężni solankowej na placu Hutników
Trwa budowa tężni solankowej na placu Hutników Olga Krzyżyk
Otwarcie tężni solankowej w Chorzowie planowane było na wrzesień 2019 roku. Wykonawca nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji. Urząd Miasta w Chorzowie rozpoczął naliczanie kary. Nie wiadomo jednak, ile potrwa opóźnienie w pracach. Widać, że niecka tężni jest już wykonana. Brakuje jednak drewnianych elementów i tarniny. Trwają też roboty wokół tężni.

Tężnia solankowa otwarta będzie z opóźnieniem

Tężnia solankowa na placu Hutników w Chorzowie miała być otwarta we wrześniu. Mamy połowę października, a końca prac nie widać. Wykonawca robót jest firma Rudex ze Szczecina. Wykonawca nie podaje terminu zakończenia prac. Opóźnienie jednak jest już spore.

Wykonawca tężni nie wywiązał się z terminu zawartego w umowie, dlatego Urząd Miasta rozpoczął już naliczanie kary. Opóźnienie jeszcze nie jest znane. Czekamy na wskazanie terminu przez wykonawcę. Jednocześnie naliczamy karę za nie dotrzymanie terminu umowy - mówi Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa chorzowskiego Urzędu Miasta.

- Został wykonany tzw. basen tężni. Wiemy, że zamówiona jest też już odpowiednia tarnina. O szczegółach będziemy na bieżąco informowali - dodaje Karolina Skórka.

Wykonany został już basen tężni i większość otoczenia wokół konstrukcji. Są alejki, nowe oświetlenie, ścieżka rowerowa. Brakuje jednak m.in. drewnianej konstrukcji tężni, tarniny oraz oczywiście solanki.

- W tężni zastosujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad - zapowiadał w zeszłym roku wykonawca tężni, Krzysztof Łazarz z firmy Rudex Szczecin

- Woda przyjedzie do Chorzowa prosto z Zabłocia i Ustronia - dodał Krzysztof Łazarz, wykonawca.

Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na wybudowanej już niecce basenu na placu Hutników. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

Zobaczcie koniecznie

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata.

Chorzów był kiedyś uzdrowiskiem

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

W latach 1816-1850 Królewska Huta była znanym kurortem. Wymieniano ją wśród takich uzdrowisk jak Kudowa, Cieplice czy Świeradów. Twórca uzdrowiska był dr Bannerth. To on odkrył lecznice właściwości wody czerpanej z szybu kopalni "Król", znanej mieszkańcom pod nazwą "kwaśnej wody". Woda ta zawierała siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne i inne.

Dr Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy "Łazienki Amalii". Dom ten zlokalizowany był w okolicy placu, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina. Leczono tam reumatyzm, artretyzm, , choroby skórne i choroby kobiece. W 1830 roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości, a w tym 21 z Królestwa Kongresowego.

Konkurencja innych uzdrowisk, zanik kwaśnej wody oraz rozwój przemysłu spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji zakładu zdrojowego.

PISALIŚMY:
Trwa budowa tężni solankowe na placu Hutników

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera