Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów po 1918 roku miastem Polaków i Niemców. Archiwalne zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Chorzów. Ulica Katowicka. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Chorzów. Ulica Katowicka. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Z bazy Narodowego Archiwum Cyfrowego
Tuż po odzyskaniu niepodległości Chorzów nadal należał do Niemiec. Wszystko zmieniło się po powstaniach śląskich. Gmach Poczty Głównej w 1936 roku i widok na ulicę Wolności. Uchwycone na fotografii fragmenty z piłkarskich zmagań, kościoły i huta. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Chorzowa z bazy Narodowego Archiwum Cyfrowego i poznajcie historię miasta z okresu międzywojennego.

Okres międzywojenny w Chorzowie. Historia miasta

W 1922 roku Köningshutte znalazła się w granicach państwa polskiego. Wtedy miastu nadano polską nazwę Królewska Huta. To był czas, gdy można było upamiętnić powstańców śląskich. W 1927 roku prezydent RP Ignacy Mościcki odsłonił przed gmachem Urzędu Poczty pomnik Powstańca Śląskiego. Kowal z mieczem i młotem stał w mieście aż do września 1939 roku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W latach dwudziestych wybudowano gmach Komunalnej Kasy Oszczędnościowej, Domu Ludowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stadion Amatorskiego Klubu Sportowego i stadion Ruchu Chorzów. Przebudowany został też gmach obecnego Ratusza.

Nie przeocz

W 1920 roku powstał właśnie klub Ruch w Bismarkhucie (Hajdukach), czyli dzisiejszy Ruch Chorzów. To m.in. 14-krotny mistrz Polski, 6-krotny wicemistrz Polski, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski. Ruch Chorzów to pierwszy historyczny mistrz Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN.

Ratusz w obecnej formie powstał w latach 1927-1930. W tym czasie rozbudowano go, dodając skrzydło od ulicy Jagiellońskiej oraz wybudowano masywną wieżę. Zmieniono też elewację oraz wnętrza. Te wszystkie przeróbki spowodowane pewnie względami praktycznymi. Coraz większe miasto potrzebowało większej administracji, a ta coraz większych pomieszczeń.

Rok 1934 to czas zjednoczenia Królewskiej Huty z Chorzowem - wtedy gminą wiejską powiatu katowickiego i Nowymi Hajdukami - małą gminą powiatu świętochłowickiego. Po połączeniu miasto zyskało historyczną nazwę Chorzów.

Musisz to wiedzieć

Historycznie ważny dla miasta był również początek roku 1939. 1 kwietnia tego roku Sejm Śląski przyjął ustawę na mocy której Wielkie Hajduki (obecnie dzielnica Batory), dobrze rozwijająca się gmina miejska powiatu świętochłowickiego, położona w południowej części dzisiejszego miasta, zamieszkała przez 30 tysięcy ludzi, stała się integralną częścią Chorzowa.

Hotel "Graf Reden" przy ulicy katowickiej wybudowano w 1900 roku. Działał on do końca II wojny światowej. W okresie międzywojennym hotel działał pod nazwa "Hrabia Reden" z 33 pokojami gościnnymi, ekskluzywną restauracją, salą przystosowaną do dancingów. Od 1985 roku mieści się tutaj Teatr Rozrywki.

W centrum Królewskiej Huty mieścił się Park Hutniczy, który rozwijał się nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej. Na terenie parku był plac zabaw dla dzieci, restauracja, kręgi taneczne, muszla koncertowa oraz kręgielnia. Odbywały się tutaj koncerty, festyny, zabawy. Był to najpopularniejszy deptak miejski, miejsce spacerów i zabaw mieszkańców Chorzowa. W okresie II wojny światowej większość obiektów na terenie parku została zniszczona.

Ulica Bytomska

Chorzów międzywojenny na zdjęciach. Zobaczcie jak w latach 1...

Zdjęcia Chorzowa w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego

Fotografie udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe pozwalają zobaczyć Chorzów z dawnych lat. Na zdjęciach widać ulice, ale także piłkarzy, przemysł, a nawet frachtowiec "Chorzów". Na zdjęciach zobaczymy m.in. dawną ulicę Katowicką, chorzowski rynek i staw, a także ulicę Wolności i Chorzów Stary.

Zobacz koniecznie

Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. To już łącznie 15 milionów zdjęć, 40 tysięcy nagrań dźwiękowych i 2 tysiące filmów.

W zasobie archiwum znajduje się:

  • ponad 15 milionów zdjęć od lat czterdziestych XIX wieku aż po czasy współczesne,
  • ponad 40 tysięcy nagrań dźwiękowych z lat 1889–2008,
  • około 2,4 tysiąca filmów z lat 1928–1993,
  • dokumentacja aktowa, w tym skrypty programów i audycji Polskiego Radia oraz Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera