Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Śląski Ogród Zoologiczny podsumował 2022 rok. Pod wieloma względami był rekordowy. Inwestycje i nowe zwierzęta

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Rok 2022 pod wieloma względami był rekordowy dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Rok 2022 pod wieloma względami był rekordowy dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. ŚOZ / arc DZ
Rok 2022 w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pod wieloma względami był rekordowy. W tym czasie chorzowskie zoo odwiedziło niemal pół miliona gości, a na świat przyszło w sumie 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków. Największym sukcesem hodowlanym były pierwsze w Polsce narodziny rosomaków i hirary amerykańskiej. Sporo działo się także pod kątem inwestycyjnym.

Rekordowy 2022 w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w liczbach

- Nasze działania, nastawione na rozwój i realizację misji ogrodu zoologicznego, mimo że znajdują się dopiero na początku, to już teraz przyniosły wiele pozytywnych efektów, które sprawiły, że rok 2022 był dla Śląskiego Zoo rokiem rekordowym - informuje Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Rekordowa jest liczba gości, którzy w 2022 roku odwiedzili Śląski Ogród Zoologiczny. W tym czasie do chorzowskiego zoo zawitało 480 tysięcy osób.

- Tak rekordowo duża frekwencja utrzymuje się w naszym ogrodzie już drugi rok. Niestety deszczowy wrzesień sprawił, że nie udało się osiągnąć poziomu pół miliona zwiedzających - zauważa chorzowskie zoo.

W ślad za wysoką frekwencją idzie również wynik finansowy. W minionym roku dochody Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wyniosły 8 mln złotych. To kwota o 100 proc. wyższa w porównaniu z rokiem 2020, a wpływ miało na to z pewnością kilka czynników, w tym m.in. unormowanie się sytuacji po pandemii oraz pierwsza po 5 latach zmiana cennika biletów wstępu wprowadzona w maju 2022 roku. Mimo tego wejściówki do chorzowskiego zoo nadal pozostają najtańszymi biletami do ogrodu zoologicznego w Polsce. Na rekordowe dochody złożyły się również środki pozyskane w ramach różnego rodzaju współpracy z firmami zewnętrznymi: wynajem powierzchni, sponsoring zwierząt itp.

- Odpowiednie zarządzanie finansami pozwoliło na wygospodarowanie oszczędności, które przeznaczone zostały na pomniejsze remonty i zakup materiałów budowlanych - dodaje Śląski Ogród Zoologiczny.

Nowe zwierzęta w chorzowskim zoo

Podstawowym zadaniem ogrodów zoologicznych jest hodowla zwierząt zagrożonych wyginięciem i to one są w tym wszystkim najważniejsze. Na tym polu rok 2022 dla chorzowskiego zoo również przyniósł wiele sukcesów. Największym osiągnięciem hodowlanym tego roku były narodziny trzech rosomaków tundrowych. Młode tego gatunku po raz pierwszy przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym.

- Trzech młodych samców udało się odchować bez wprowadzania ingerencji opiekunów. Jest to ogromny sukces, gdyż z danych literaturowych oraz doświadczenia zagranicznych ogrodów zoologicznych wiemy, że u tego gatunku w pierwszych miesiącach życia występuje bardzo wysoka śmiertelność - wyjaśnia zoo w Chorzowie.

W 2022 roku w Chorzowie urodził się także samiec hirary amerykańskiej – również po raz pierwszy w historii polskich ogrodów. Ponadto w minionym roku na świat przyszły także: świnie rzeczne (4 samice), panda ruda (samica) oraz lemury katta (2 samce i 1 samica). W tym czasie w chorzowskim zoo urodziło się w sumie 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków.

- Pomimo naszych działań i wszelkich starań, nie wszystkie młode udało się odchować. Każda taka strata jest dla nas niezwykle trudna, nie mamy jednak szans w walce z niektórymi wrodzonymi schorzeniami oraz siłami natury, które mają ogromny wpływ na hodowlę zwierząt, także tą prowadzoną w ogrodzie zoologicznym. Wymiana doświadczeń z innymi ogrodami zoologicznymi, budowanie doświadczonej kadry oraz działania w zgodzie z obecnym stanem wiedzy naukowej pozwalają nam stale zmniejszać odsetek upadków wśród nowo narodzonych zwierząt - przekonuje Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Do Chorzowa w ubiegłym roku trafiło również sporo zwierząt z innych ogrodów zoologicznych. W ten sposób udało się m.in. pozyskać z gdańskiego ogrodu zoologicznego samca żyrafy siatkowanej, który dołączył do stada samic.

- W efekcie będziemy mogli przystąpić do rozmnażania tego gatunku. Nowe osobniki pojawiły się także na wybiegach patasów, łabędzi, sów, czy wielbłądów. Dzięki wymianie osobników możliwe będzie kontynuowanie hodowli, w której zwiększamy pulę genową – mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi przychówkami - dodaje zoo w Chorzowie.

W kolekcji Śląskiego Zoo pojawiły się też gatunki, które do tej pory nie były eksponowane w tutejszym zoo. Najważniejsze z nich to bongo górskie – krytycznie zagrożone wyginięciem antylopy, hulmany czczone, czy też żółwie terekaj, węgorze ogrodowe i waran Martensa.

- Sprowadzenie nieeksponowanych do tej pory gatunków przekłada się nie tylko na wzrost atrakcyjności naszego zoo dla zwiedzających, ale przede wszystkim zwiększa znaczenie Śląskiego Zoo wśród innych ogrodów zoologicznych, gdyż rozpoczynamy uczestnictwo w kolejnych programach hodowlanych. Na uwagę zasługują też nasze działania związane z hodowlą i ochroną naszych rodzimych gatunków zwierząt. W 2022 roku do samicy wydry europejskiej sprowadzony został samiec, dzięki czemu możemy rozpocząć uczestnictwo w programie hodowlanym tego gatunku. W ostatnich tygodniach roku do Chorzowa sprowadzone zostały także głuszce i cietrzewie, które zasiedliły nowe woliery. Ptaki aktualnie aklimatyzują się do nowego otoczenia, a sama ekspozycja oczekuje na oficjalne otwarcie, które odbędzie się na początku 2023 roku - zapowiada Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

W 2022 roku sprowadzono łącznie 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków. Ruch odbywał się także w drugą stronę. Z chorzowskiego zoo do innych ogrodów wyjechało łącznie 37 osobników z 13 gatunków. Były to w większości przychówki urodzone w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, n.in. świnie rzeczne i niale grzywiaste.

Inwestycje i rozwój chorzowskiego zoo

W minionym roku sporo działo się także pod kątem inwestycji. Biorąc pod uwagę, że spora część infrastruktury pamięta jeszcze początki funkcjonowania obiektu, to obok dużych inwestycji niemal nieustannie modernizowane są poszczególne elementy zoo.

- Wszystkie działania inwestycje prowadzone są dwutorowo – budowie nowych obiektów towarzyszy modernizacja istniejącej infrastruktury. Zgromadzone oszczędności pozwoliły także na zakup materiałów budowlanych, które stopniowo są wykorzystywane do prac modernizacyjnych wykonywanych przez pracowników ogrodu w ramach codziennej pracy – takie działania znacząco obniżają koszt inwestycji i pozwalają nam lepiej wykorzystać zgromadzone oszczędności - wyjaśnia Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Inwestycje zoo ukończone w 2022 roku:

  • kompleks wolier dla kuraków leśnych – głuszców i cietrzewi,
  • wybieg letni dla żółwi lądowych,
  • modernizacja ogrodzenia i zmiana aranżacji wybiegu arui grzywiastych,
  • modernizacja ogrodzenia i wybiegu gepardów,
  • modernizacja wybiegu surykatek,
  • rearanżacja otoczenia wejścia głównego do ogrodu,
  • wymiana i modernizacja wybranych zbiorników w budynku akwarium,
  • przebudowa i dostosowanie terrariów do potrzeb nowo sprowadzanych gatunków gadów,
  • budowa stacji transformatorowej wraz z siecią średniego napięcia.

Część inwestycji, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, będą kontynuowane w roku bieżącym. Wśród nich są m.in. budowy: pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej, nowego budynku administracyjno-edukacyjnego (budynek dyrekcji zoo) oraz wolier dla rysia i rosomaka.

- Wszystkie prowadzone inwestycje pozwoliły nam zlikwidować dużą część najstarszej infrastruktury ogrodu. Dzięki temu z terenu zoo zniknęły stare i nieestetyczne woliery przy wejściu głównym, które wpływały negatywnie na odbiór tej części zoo Podobnie w przypadku budynku dyrekcji – wyburzenie blisko 50-letniego obiektu z minionej epoki poprawiło wizerunek zoo, a budowa nowoczesnego obiektu dodała bardziej współczesnego charakteru. Stopniowa wymiana ogrodzeń oraz modernizacja wybiegów nie tylko podnoszą dobrostan zwierząt, ale wpływają też na estetykę ogrodu i komfort obserwacji zwierząt przez gości zoo - przekonuje Śląski Ogród Zoologiczny.

W 2022 roku zoo sfinansowało opracowanie projektów wraz z pełną dokumentacją pod budowę nowej lwiarni, dzięki której w Chorzowie możliwy będzie rozwój hodowli dużych kotów. Zaplanowany został również początek modernizacji Skalnej Kotliny Dinozaurów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera