Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: tężnia solankowa na placu Hutników ma być gotowa do końca stycznia ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tężnia solankowa powstaje na placu Hutników
Tężnia solankowa powstaje na placu Hutników Olga Krzyżyk
Tężnia solankowa na placu Hutników w Chorzowie ma być gotowa do końca stycznia. Wykonawca inwestycji miał zakończyć prace z końcem września minionego roku, ale nie wywiązał się z umowy. Opóźnienia się przedłużały, aż w końcu udało się ustalić nowy termin zakończenia inwestycji.

Tężni solankowa w końcu na finiszu

W centrum Chorzowa powstaje tężnia solankowa. Mieszkańcy mieli z niej korzystać już od października 2019 roku. Wykonawca, czyli firma Rudex ze Szczecina, jednak nie dotrzymał terminu zakończenia prac i inwestycja się przeciąga. I chociaż termin zakończenia prac minął 30 września to tężnia wciąż nie jest gotowa. Jest jednak nowy termin wykonania tej inwestycji.

- Na placu Hutników stanęła już główna konstrukcja tężni z drewna modrzewiowego i świerku. Oprócz tego wykonano instalacje oraz wannę na solankę. Do tego basenu będzie spływała z tarniny solanka, co pozwoli na ciągłe nawodnienie tężni - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Urząd Miasta wyznaczył ostateczny termin wykonania zadania. Na zakończenie prac związanych z tężnią wykonawca ma czas do 31 stycznia 2020 roku. Ostateczne rozliczenie finansowe zadania nastąpi po dokonaniu odbioru.

Trwa budowa tężni solankowej

Chorzów: Trwa budowa tężni solankowe na placu Hutników. Już ...

Przypomnijmy, że we wcześniejszych etapach inwestycji uporządkowano plac Hutników, stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano oświetlenie. Brakowało jednak m.in. drewnianej konstrukcji tężni, która zostałaby wypełnioną gałązkami tarniny. Teraz ten etap właśnie trwa.

Uzdrowiskowe tradycje Chorzowa

W ten sposób Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

- Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Nie przegapcie

Dodajmy, że powstały wokół tężni solankowej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

Archiwalne zdjęcia Chorzowa:

Tak wyglądał Chorzów kilkadziesiąt lat temu. Dawna ulica Wolności, alejki Parku Śląskiego, ciesząca się popularnością Fala, Irysy czy chorzowska estakada i budowana szkoła w dzielnicy Klimzowiec.

Tak wyglądał Chorzów 30, 40 i 50 lat temu. Archiwalne zdjęci...

W latach 1816-1850 Królewska Huta była znanym kurortem. Wymieniano ją wśród takich uzdrowisk jak Kudowa, Cieplice czy Świeradów. Twórca uzdrowiska był dr Bannerth. To on odkrył lecznice właściwości wody czerpanej z szybu kopalni "Król", znanej mieszkańcom pod nazwą "kwaśnej wody". Woda ta zawierała siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne i inne.

Dr Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy "Łazienki Amalii". Dom ten zlokalizowany był w okolicy placu, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina. Leczono tam reumatyzm, artretyzm, , choroby skórne i choroby kobiece. W 1830 roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości, a w tym 21 z Królestwa Kongresowego.

Konkurencja innych uzdrowisk, zanik kwaśnej wody oraz rozwój przemysłu spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji zakładu zdrojowego.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera