Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Trutka na psy porozrzucana na Osiedlu Tysiąclecia. To kolejny przypadek próby otrucia czworonogów

Martyna Urban
Martyna Urban
Psy do adopcji w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Psy do adopcji w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie/ Psy do adopcji
Schronisko dla Zwierząt w Chorzowie poinformowało o trutce na psy, która znajduje się na terenie dolnego Osiedla Tysiąclecia. Z trzech czworonogów, które zjadły trutkę, jeden zmarł, a dwa walczą o życie pod kroplówką. Co zrobić w przypadku, gdy mamy podejrzenie, że nasz pies mógł spożyć trutkę?

Dwóch czworonogów zmarło po spożyciu trutki

To już kolejny przypadek otrucia psów w Chorzowie. Pierwszy sygnał o zaistniałej sytuacji pochodził z Osiedla Pnioki w Chorzowie. Czworonóg po zjedzeniu trutki, pomimo próby leczenia zmarł.

W czwartek, 30 września, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie opublikowało post, w którym ostrzega, że na Osiedlu Tysiąclecia została rozłożona kolejna trutka. Mieszkańcy tej okolicy alarmują, że trutka została pozostawiona w pobliżu Szkoły Podstawowej numer 58.

Trzy właścicielki psów wybrały się na poranny spacer w rejon Alei Krzywoustego i Piastów. Niestety ich pupile zatruły się porozrzucaną trutką na tym terenie. Psy zostały przewiezione do lekarza weterynarii, jeden z nich w zmarł w lecznicy.

- Kochani, uważajcie na swoje psiaki. Otrzymaliśmy właśnie straszną wiadomość. Na Osiedlu Tysiąclecia (Tysiąclecie Dolne, rejon al. Krzywoustego, Piastów) zostały otrute 3 psy. 1 psiak nie żyje, 2 walczą o życie pod kroplówką – alarmowało Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie.

Co zrobić, gdy mamy podejrzenie zatrucia pupila?

W takich sytuacjach bardzo ważne jest, by jak najszybciej udać się z czworonogiem do najbliższego lekarza weterynarii i powiedzieć mu o swoich przypuszczaniach związanych z zatruciem. Specjalista podejmie niezbędne działania, by wyleczyć pupila.

Właściciel powinien zgłosić sprawę na policję i złożyć zawiadomienie, gdyż próba otrucia jest znęcaniem się nad zwierzęciem.

- Jeżeli pies w wyniku zatrucia zdechnie, jego zwłoki powinny zostać przekazane na sekcję. Dzięki niej będzie możliwe potwierdzenie, że pies został otruty trutką, a wyniki wskażą jaka substancja doprowadziła do śmierci. – tłumaczy Dziennikowi Zachodniemu Karolina Bednarek-Warzybok, biegła sądowa w zakresie ochrony zwierząt.

Biegła sądowa wyjaśnia, że w pakiecie toksykologicznym jest zawartych 20 substancji, które mogą doprowadzić do otrucia. Jeżeli w wynikach stwierdzi się jedną z takich mieszanin, policja będzie poszukiwała osób podejrzanych o taki czyn.

Znęcanie się nad zwierzętami jest czynem karalnym

Co grozi osobie, która jawnie znęca się nad zwierzętami?

W Kodeksie karnym w art. 6 ust. 2 znajdziemy zapiskę, iż znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś w typie kwalifikowanym ze szczególnym okrucieństwem od 3 miesięcy do lat 5.

Nie przeocz

Jednak nie tylko jawna przemoc nad zwierzęciem zalicza się pod kategorię znęcania się. Kodeks karny wskazuje kilkanaście zachowań, za które może grozić kara pozbawienia wolności.

  • bicie zwierzęcia przedmiotami twardymi i ostrymi;
  • złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;
  • obcowanie płciowe ze zwierzęciem (zoofilia);
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania;
  • niedostarczanie zwierzęciu odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Jesienią psy szczególnie narażone są na zatrucia pokarmowe

Jesień z reguły kojarzy się z pięknymi kolorowymi drzewami, a także spadającymi kasztanami, jako symbolem rozpoczęcia roku szkolnego. Niestety owoce kasztanowca są trujące dla psów. Zawierają one silnie toksyczne związki nazywane saponinami, które nie tylko znajdują się w owocach, ale też i w liściach i korze. Największe stężenie tej trucizny zawierają jednak nasiona, zwane kasztanami, które często leżą na chodnikach i parkowych ścieżkach.

Objawy zatrucia u psów pojawią się dość późno, mniej więcej 6 godzin od spożycia. Najczęstszymi objawami są: wymioty, ślinotok, bolesność brzucha, biegunka. Natomiast spożycie większej ilości kasztanów może też spowodować natychmiastowe objawy neurologiczne: zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, napady padaczkowe, śpiączka.

Oprócz tego właściciele psów powinni pamiętać, że produktami spożywczymi, które szkodzą pupilom są również: winogrona, rodzynki, awokado, pestki, ksylitol, cebula, szczypior, orzechy macadamia, grzyby, kakao i czekolada.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera