Chorzów. W Planetarium Śląskim powstają pokoje klimatyczne, sala wstrząsów i symulator lotu w kosmos

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Widać postęp prac. Tak zmienia się Planetarium Śląskie w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Widać postęp prac. Tak zmienia się Planetarium Śląskie w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Budimex
Udostępnij:
W Chorzowie trwa rozbudowa Planetarium Śląskiego. Dawne planetarium powiększy swoją powierzchnię o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. W zabytkowych budynku trwa z kolei modernizacja. Toczą się także prace nad budową nowych pomieszczeń, które znajdą się pod ziemią. To tam powstają m.in. pokoje klimatyczne, sala wstrząsów i symulator lotu w kosmos. O tej ogromnej inwestycji w skali całego kraju opowiedział nam Mateusz Leżański, kierownik kontraktu modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Poznajmy techniczne szczegóły tego przedsięwzięcia.

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Planetarium-Śląski Park Nauk

Wiecie, że każdego dnia na budowie Planetarium Śląskiego jest około 100 pracowników? A jakich materiałów użyto do rozbudowy nowych pomieszczeń Śląskiego Parku Nauki?

Te ciekawostki związane z modernizacją i rozbudową Planetarium Śląskiego zdradza nam Mateusz Leżański, kierownik tej inwestycji z firmy Budimex. Dawne planetarium powiększy swoją powierzchnię. W zabytkowym budynku też będą spore zmiany. Kontraktowy termin zakończenia prac budowlanych upływa z końcem sierpnia 2021.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przypomnijmy, że modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego ruszyła w 2018 roku. Roboty prowadzi firma Budimex. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. W ten sposób powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki. Nowoprojektowana część Planetarium w dużej części znajduje się poniżej poziomu terenu i będzie wykonana w technologii żelbetowej.

Nowa część obiektu będzie połączona z istniejącą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości salą ekspozycyjną, na dachu której odtworzony zostanie zegar słoneczny.

Na elewacji głównego budynku „A" zamontowane zostały nowe płyty dolomitowe, które zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, pochodzą z Libiąża. W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna, która zostanie wyposażona w nowe fotele, ekran oraz systemy dźwiękowy i projekcyjny.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia Planetarium Śląskiego!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Planetarium Śląskie obchodzi 65-urodziny! Od projektu, przez...

W nowych pomieszczeniach znajdą się między innymi sale wykładowe, pracownie i interaktywne ekspozycje, które w nowoczesny sposób zaprezentują zjawiska z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Wśród interaktywnych ekspozycji będą m.in.:

  • specjalne pokoje klimatyczne, gdzie będzie można na własnej skórze sprawdzić jak wilgotność powietrza wpływa na to jak odczuwamy temperaturę,
  • symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos,
  • kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu,
  • platforma, na której odczujemy zarejestrowane w regionie wstrząsy, w tym wstrząsy górnicze.

Obok Planetarium będzie wieża widokowa. W bezpośrednim sąsiedztwie będzie też stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego. Zmodernizowana zostanie też główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. O pracy na budowie tego obiektu rozmawiamy z kierownikiem kontraktu.

Nie przeocz

Rozmowa z Mateuszem Leżańskim, kierownik kontraktu "Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie"

Mateusz Leżański, kierownik kontraktu z firmy Budimex, opowiedział nam o postępach prac i technicznych aspektach tej wyjątkowej w skali kraju inwestycji, jaką jest modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego.

W Planetarium Śląskim trwają roboty budowlane. Na jakim etapie obecnie jest ta inwestycja?
Modernizacja i rozbudowa obiektu jest zaawansowana w 50 procentach. Obecnie, jeśli chodzi o „rozbudowę”, to jesteśmy w trakcie realizacji ścian prostych i łukowych z betonu architektonicznego, skomplikowanych płyt żelbetowych stropowych kasetonowy dwupłytowych o wys. 85 cm wraz z wykonaniem niezbędnych dylatacji i łączników termicznych i płyt żelbetowych stropowych kasetonowych, jednopłytowych o wys. 55 cm również z betonu architektonicznego.

Realizowane są też prace instalacyjne. Natomiast w przypadku obiektu zabytkowego trwają prace instalacyjne i wykończeniowe na korytarzach i w pomieszczeniach budynku A i B, wykończeniowe na obejściu sali Planetarium. Ponadto trwają prace montażowe podkonstrukcji pod okładziny aluminiowe na kopułach A i C, jak również prace montażowe elewacji kamiennej z surowca dostarczanego z Kopalni Dolomitu „Libiąż".

W jaki sposób zabytkowy budynek Planetarium połączony zostanie z nowymi pomieszczeniami?
W zakres projektu wchodzi rozbudowa Planetarium, która wymaga ingerencji w konstrukcję istniejącego budynku. Połączenie obiektów wykonuje się poprzez wykonanie korytarzy podziemnych, w miejscu dwóch dylatowanych segmentów budynku pomocniczego oraz wykonanie w obrysie dziedzińca budynku pomocniczego podpiwniczenia, przeznaczonego na cele ekspozycyjne. Zapewniono dostęp (strefa parteru administracyjnego i poziom sali) poprzez nowoprojektowaną windę zlokalizowaną na wewnętrznym placu planetarium.

Zobacz koniecznie

Taka budowa wymaga sporo pracy. Ile osób jest w nią zaangażowanych?
Łącznie na budowie jest od 100 do 120 pracowników dziennie. Dodajmy również, że łączna ilość dostarczonego betonu do dzisiaj na budowę to – 4300 m3. Z kolei, aby wykonać budynek należało wykonać głębokie wykopy sięgające 10 m poniżej istniejącego terenu.

Czy w trakcie robót pracownicy natknęli się na coś zaskakującego, co zmusiło do zmiany założonych prac?
Tak. W związku z wystąpieniem w trakcie realizacji prac odmiennych warunków geologicznych niż te zawarte w dokumentacji projektowej, koniecznością stało się przeprowadzenie bardzo skomplikowanych robót dodatkowych i zamiennych w zakresie zabezpieczenia wykopu. Z uwagi na remontowy charakter projektu jest wiele robót dodatkowych, które wystąpiły, a nie były zaplanowane podczas przygotowywania projektu.

Taka inwestycja wymaga z pewnością zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Jakich?
W projekcie można znaleźć szereg nietypowych rozwiązań inżynierskich, co stanowi wyzwanie realizacyjne, a są to m.in.: skomplikowane roboty geotechniczne w warunkach szczególnie utrudnionych z uwagi na kategorię gruntu VI-VII (skały) oraz prowadzenie robót wewnątrz i na styk przy istniejącym budynku zabytkowym.

Musisz to wiedzieć

W trakcie prowadzenia prac geotechnicznych oraz głębienia wykopów, budynek Planetarium Śląskiego pozostawał pod naszą stałą obserwacją. Wykorzystaliśmy do tego kompleksowy system monitoringu, w skład którego wchodziły m.in. pomiar przemieszczeń oraz monitoring drgań. Dostęp do mierzonych parametrów był zapewniany poprzez unikalny systemy do wizualizacji i raportowania danych.

Tuż przy Planetarium-Śąskim Parku Nauki stanie też wieża widokowa. Na jakim etapie jest to zadanie?
Szyb dźwigowy w wieży widokowej monolityczny żelbetowy jest w trakcie realizacji i będzie wykonywany w deskowaniu systemowym.

Planowany termin wykonania wieży widokowej to koniec sierpnia 2021. Wieża widokowa stanowić będzie integralną cześć Śląskiego Parku Nauki. Wysokość wieży to około 25 metrów od poziomu gruntu. Obiekt będzie wyposażony w odpowiednie urządzenia do projekcji widoku otoczenia Planetarium w czasie rzeczywistym tzn. camera obscura.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie