Chorzów: warsztaty hotelarsko-gastronomiczne w Zespole Szkół...

  Chorzów: warsztaty hotelarsko-gastronomiczne w Zespole Szkół Gastronomiczno-Usługowych ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warsztaty w ZSGU
  1/87

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Olga Krzyżyk

  Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie przygotowali dla młodszych kolegów z chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych warsztaty, podczas których prezentowali swoje specjalizację. Młodzież mogła zobaczyć pokaz barmański, a także nauczyć się, jak nakryć do stołu na walentynki, jak zrobić pizze czy babeczkę z różnymi pastami.
  W Zespole Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie odbyły się warsztaty dla młodzieży z chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

  Zobaczcie zdjęcia:

  Zobacz galerię

  Uczniowie dowiedzieli się, jak nakryć stół okoliczności, złożyć w różny sposób serwetki i ręczniki. Tę wiedzę przekazywali młodszych kolegom uczniowie z ZSGU w Chorzowie. Warsztaty odbyły się w ramach podsumowania projektu ”Praktyka czyni mistrza" w programie Erasmus+.

  - Z doświadczenia wiem, że informacje wchodzą do głowy lepiej, gdy podaje się je uczniom na tacy.
  Niech sami dotkną, spróbują, pobawią się tematem, a my tylko podpowiadając, nakierujemy ich na właściwe rozwiązanie - mówi Natalia Zielińska, kierownik szkolenia praktycznego w ZSGU, jedna z koordynatorek projektu.

  - Liczymy, że dzięki temu, w przyszłości nie będą mieli problemów z odpowiednim wyborem sztućców czy przygotowaniem stołu w sposób profesjonalny – dodaje.

  Ognisty pokaz barmański, pyszna pizza i warsztaty nakrywania do stołu


  Uczniowie technikum w ZSGU kształcący się w zawodach technik hotelarz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali różne stoiska, do których podchodzili młodsi koledzy. Z kolei uczniowie o specjalizacji technik hotelarz prezentowali m.in. składanie ręczników, łamanie serwetek, nakrywanie do stołu okolicznościowego, a dokładnie walentynkowego.

  Nie zabrakło także widowiskowego pokazu barmańskiego. Tomasz Szczygieł z pierwszej klasy o specjalizacji kelner zrobił trzy popularne drinki w wersji bezalkoholowej (mojito, sex on the beach i błękitna laguna). Uczeń zrobił też ognisty pokaz barmański z podpaleniem drinków.

  - Moim marzeniem jest w wieku 25-lat przeprowadzić się do Australii i tam, na plaży, robić drinki - zdradza Tomasz Szczygieł, który chce został barmanem. Uczeń mieszka w Żorach. Codziennie dojeżdża do szkoły do Chorzowa.

  Uczniowie o specjalizacji technik żywienia i usług gastronomicznych częstowali słodkimi i słonymi przekąskami. Uczyli, jak zrobić babeczki z różnymi pastami. Cukiernicy natomiast zrobili pokaz dekoracji z masy cukrowej, z kolei kucharze robili pizze.

  Na warsztaty w ZSGU zaproszeni byli uczniowie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w Chorzowie. Na pierwszą turę pokazów przyszła m.in. młodzież z SP nr 15, SP nr 14, a także jedna szkoła ze Świętochłowic - SP nr 19.

  Zagraniczne praktyki we Włoszech, w Anglii, Grecji i na Malcie


  W projekcie "Praktyka czyni mistrza" programu Erasmus + uczestniczyło 53 uczniów ZSGU w Chorzowie. Uczniowie technikum kształcący się w zawodach technik hotelarz, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych odbyli staże w ramach praktyki obowiązkowej w Grecji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Natomiast uczniowie branżowej szkoły I stopnia (kucharz i cukiernik) oraz technikum (technik żywienia i usług gastronomicznych) odbyli praktyki dodatkowe na Malcie, tym samym zdobywając dodatkowe doświadczenie zawodowe, które jest cenne na rynku pracy.

  - Projekt ”Praktyka czyni mistrza" jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych podnoszeniem swoich umiejętności i kompetencji zawodowych za granicą oraz na potrzebę zdobycia doświadczenia, wiedzy i znajomości języka obcego tak, aby mogli sobie zapewnić łatwiejszy start w dorosłe życie i zrównać pod względem ilościowym praktykę bezpośrednio na stanowisku pracy ze swoimi rówieśnikami z różnych krajów Unii Europejskiej - mówi Natalia Zielińska.

  - "Praktyka czyni mistrza" to również zdobycie doświadczenia niemierzalnego ocenami, czy dodatkowymi punktami, ale dającymi niepodważalne atuty takie jak: umiejętność poruszania się na międzynarodowym rynku pracy, możliwość porównania pracy w kraju i za granicą, zachowania w różnych sytuacjach w pracy, w miejscu zamieszkania oraz doświadczenie samodzielnego pobytu za granicą - dodaje.

  Przypomnijmy, że od listopada 2018 w ZSGU organizowane są warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w hotelu Mariott w Katowicach, który objął szkołę patronatem. Do organizacji tych warsztatów włączył się także hotel Best Western Browar Mariacki w Katowicach.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA