MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzowskie zoo planuje budowę nowej lwiarni. Chce zapewnić rzadkiemu podgatunkowi szansę na rozmnażanie

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Lew Bolek był jednym z najbardziej znanych zwierząt w chorzowskim zoo. Niestety, zmarł w 2021 roku >>>
Lew Bolek był jednym z najbardziej znanych zwierząt w chorzowskim zoo. Niestety, zmarł w 2021 roku >>>Lucyna Nenow
Chorzowskie zoo ogłosiło przetarg na budowę nowej lwiarni, która miałaby stać się domem dla rzadkiego podgatunku - lwa angolskiego. Powodem tej decyzji jest przestarzała konstrukcja obecnej strefy dla lwów. Tym samym obiekt chce stać się trzecim miejscem w Europie, które mogłoby zapewnić tym dzikim kotom warunki do rozmnażania się.

Zoo w Chorzowie chce lepszego miejsca dla lwów. Ruszył przetarg

Zoo w Chorzowie jest domem rzadkiego podgatunku lwa, konkretnie lwa angolskiego. W Europie tylko dwa ogrody zoologiczne parają się rozmnażaniem tych dzikich kotów. Śląskie zoo chce do nich dołączyć. Aby jednak miało do tego jakiegokolwiek predyspozycje musi mieć nową lwiarnię. Właśnie ogłoszono na nią przetarg.

Podstawowym powodem, który zmusił chorzowskie zoo do podjęcia decyzji o rozpoczęciu przetargu jest przestarzała infrastruktura. Obecna lwiarnia, z uwagi na swój wiek, nie zapewnia odpowiednich warunków do rozmnażania. Przebudowa nie wchodzi w grę, dlatego konieczne jest zainwestowanie w kolejny obiekt.

- Obecna lwiarnia to budynek, który powstał w latach 50. XX w. W jego skład wchodzą dwa duże wewnętrzne pomieszczenia hodowlane, mały kotnik, jeden wybieg zewnętrzny i tzw. zewnętrzna klatka zapasowa. Obiekt spełnia wymagania hodowlane, jednak nie zapewnia odpowiednich warunków do rozrodu i odchowu młodych. Infrastruktura skonstruowana jest tak, że nie zapewnia możliwości stałego oddzielenia ciężarnej samicy, czy później samicy z młodymi od samca, a przy tym umożliwienia wszystkim osobnikom możliwości równoczesnego korzystania z wybiegu zewnętrznego - przeczytać możemy w oficjalnej informacji udostępnionej przez zoo.

Dokumentację projektową zakończono pod koniec 2022 roku, a niedawno udało się pozyskać środki, które pozwolą na realizację inwestycji. Przygotowano również wizualizację i mapę, która pokazuje lokalizację planowanej lwiarni - znajdowałaby się ona w miejscu obecnych wybiegów strusi i kobów liczi (obok tygrysów).

Wizualizacja nowej lwiarni w chorzowskim zoo
ZOO Chorzów, wizualizacje lwiarni

- Obiekt złożony będzie z całorocznego pawilonu hodowlanego o powierzchni 320 m2, w którym znajdą się pomieszczenia hodowlane dla samic i samca. Konstrukcja budynku będzie pozwalała na czasowe rozdzielenie osobników np. na czas odchowu młodych, czy choroby jednego z osobników. Zwiedzający będą mogli obserwować zwierzęta przez szyby ekspozycyjne - planuje zoo w Chorzowie.

Więcej zdjęć z chorzowskiego zoo zobaczyć możesz poniżej:

Lwy angolskie to wizytówka śląskiego zoo

Lwy angolskie, podgatunek rzadko pojawiający się w europejskich ogrodach zoologicznych (łącznie ok. 50), to jedna z wizytówek chorzowskiego zoo. Szczególnie dobrze znany był lew Bolek, który ze względu na chorobę odszedł w 2021 roku. Wówczas zoo w Chorzowie znalazło się w sytuacji, która wydawała się bez wyjścia - brak samca przekreślał wszelkie plany rozmnażania gatunku.

Po jakimś czasie jednak, dziełem przypadku, w śląskim zoo pojawił się samiec lwa angolskiego. Ochrzczony imieniem Moxico, uzupełnił stado i przywrócił nadzieję na realizację wcześniejszej wizji.

- Budowa nowej lwiarni jest więc dla nas możliwością do powrót do tradycji rozmnażania lwów na Śląsku i szansą na doczekanie się pierwszych od 23 lat narodzin młodych tego gatunku w naszym ogrodzie. Dzięki takim działaniom, lwy staną się trzecimi po panterach śnieżnych i gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanym w Śląskim Zoo - entuzjastycznie pisze zoo w Chorzowie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera