Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chryzantemy ozdobiły groby legionistów na cmentarzu w Rajczy

JAK
Chryzantemy ozdobiły groby legionistów na cmentarzu w Rajczy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Chryzantemy ozdobiły groby legionistów na cmentarzu w Rajczy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE www.rajcza.pl
Chryzantemy pozyskane przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa od producentów i sprzedawców w ramach pomocy finansowej związanej ze skutkami wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa zakazu wstępu na cmentarze wójt gminy Rajcza Zbigniew Paciorek przekazał na miejscowy cmentarz. Zostały nimi ozdobione groby spoczywających w nekropolii blisko 300 legionistów.

Po tym, jak w obawie przed jeszcze szybszym rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa rząd w ostatniej chwili zamknął nekropolie na czas listopadowych świąt, zadeklarował również pomoc producentom kwiatów i zniczy. Wykupione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chryzantemy mogą przejmować gminy. I robią to. Większość ozdobiło nimi skwery i popularne miejsca. Na ciekawy pomysł wpadł z kolei wójt gminy Rajcza na Żywiecczyźnie. Chryzantemy trafiły na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywają m.in. legioniści.

- Na grobie każdego legionisty spoczywającego na cmentarzy w Rajczy pojawiła się chryzantema. Ma przypominać o Święcie Niepodległości. Na cmentarzu w Rajczy znajduje się także zbiorowa mogiła ku czci zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta osób pomagających partyzantom pod koniec II wojny światowej. Tutaj również nasze chryzantemy będą przypominały o tamtych czasach - informuje Urząd Gminy w Rajczy.

Nie przeocz

Przypomnijmy, że w północno-zachodniej części cmentarza parafialnego (po prawej stronie od głównej alejki) w Rajczy znajdują się groby legionistów. Jest to kwatera wojenna kryjąca zwłoki żołnierzy – legionistów przebywających na leczeniu w miejscowym pałacu Habsburgów przekazanym dla wojska polskiego na cele lecznicze. W kwaterze pochowanych jest 261 żołnierzy, którzy zmarli na choroby płucne od roku 1919.

W 1997 roku odnowiono i odrestaurowano wszystkie krzyże i wykonano ogrodzenie wokół kwatery.

Na cmentarzu znajduje się także zbiorowa mogiła ku czci zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta osób pomagających partyzantom pod koniec II wojny światowej oraz grób kapr. Kruka i st. szer. Kiszewy. Byli to żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza którzy polegli w 1946 roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera