Ciasna - Gmina przyjazna inwestorom

Materiał partnerski
Udostępnij:

Gmina Ciasna poprzez swoje działania związane z polityką przestrzenną i gospodarczo - społeczną wspiera inwestorów. Biorąc pod uwagę ich oczekiwania dostosowuje w dokumentach planistycznych tj. w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy oraz w planach zagospodarowania przestrzennego kierunki zagospodarowania terenów oraz rozwój inwestycji infrastrukturalnych. Przyczynia się to do podnoszenia standardów życia mieszkańców Gminy oraz stwarza warunki
do rozwoju terenów inwestycyjnych przyciągając nowych inwestorów oraz rozbudowę istniejących zakładów. Wyznaczone cele i kierunki rozwoju kształtują się w następujący sposób :

1. Osiągnięcie wszechstronnego rozwoju, zapewniającego wzrost poziomu życia mieszkańców oraz zaspokojenie potrzeb następnych pokoleń.

2. Zapewnienie równowagi między rozwojem gospodarczym, a ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego.

Dla osiągnięcia głównych celów rozwoju wyznaczono cele szczegółowe:

a)cele ekonomiczne polegające na kształtowaniu mechanizmów stymulujących efektywny rozwój gospodarczy gminy, zapewniający obniżenie bezrobocia oraz wzrost dobrobytu mieszkańców poprzez:
-rozwój lokalnego rynku pracy,
-rozwój nowych małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych,
-restrukturyzację rolnictwa,

b)cele społeczne polegające na poprawie jakości życia mieszkańców poprzez:
-zapewnienie dogodnych warunków zamieszkania,
-zapewnienie wyposażenia w usługi zaspokajające potrzeby mieszkańców,
-zapewnienie sprawnej obsługi komunikacyjnej,
-zapewnienie wyposażenia w infrastrukturę techniczną,

c)cele przyrodnicze polegające na ochronie i racjonalnym kształtowaniu środowiska przyrodniczego i gospodarowaniu jego zasobami poprzez:
-zahamowanie procesów degradacji środowiska,
-zachowanie istniejących wartości środowiska,
-ochronę zasobów będących podstawą rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem wód podziemnych,
-poprawę zdrowotnych warunków życia mieszkańców,
-zachowanie wartości krajobrazowych,

d)cele kulturowe polegające na zachowaniu wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego i kształtowaniu atrakcyjnego wizerunku gminy poprzez:
-zachowanie tożsamości kulturowej obszaru,
-zachowanie otwartych przestrzeni o wybitnych walorach krajobrazowo – przyrodniczych,
-zachowanie i ochronę dóbr kultury,

e)cele przestrzenne polegające na podnoszeniu ładu przestrzennego w kształtowaniu zagospodarowania gminy oraz efektywności wykorzystania zasobów poprzez:
-uporządkowanie struktury zabudowy wsi,
-dążenie do wyeliminowania konfliktów wynikających z różnych sposobów zagospodarowania i racjonalne wykorzystanie zasobów.

Kluczowe znaczenie dla inwestorów ma także wyznaczanie w planach zagospodarowania przestrzennego terenów umożliwiających prowadzenie szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Na wniosek przedsiębiorców poszerzane są w planach tereny przemysłowe i usługowe. Na potwierdzenie tego twierdzenia można wskazać obecność na terenie Gminy Ciasna dużych firm produkcyjnych miedzy innymi firmy EJOT, INVADO i KOSPAN.

W celu osiągnięcia wyznaczonych kierunków rozwoju Gmina prowadzi wiele inwestycji prowadzących do poprawy życia mieszkańców oraz osób pracujących zawodowo w jej granicach administracyjnych. Stwarza warunki do osiedlenia nowych mieszkańców zapewniając zaplecze mieszkalne dla obecnych i przyszłych pracowników działających na terenie Gminy podmiotów gospodarczych.

Poniżej lokalizacja nowych terenów budowlanych.
mapa terenów
W przestrzeni publicznej prowadzone są stale inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej np.
Atutem gminy jest jej położenie bezpośrednio przy drodze krajowej Nr DK11 oraz wzdłuż trasy kolejowej Katowice – Poznań (dwie stacje kolejowe na terenie gminy).

Zakończona została przebudowa ulicy Nowej i Świerkowej łącząca drogą powiatową i drogę krajową DK 11. Inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo na skrzyżowaniu dróg obejmuje również wykonanie chodników oraz oświetlenia.
W roku bieżącym przebudowana zostanie droga gminna 652 004 S (ul. Dąbrowa) łącząca drogę powiatową nr S2308 z drogą krajową nr 11 w Gminie Ciasna wraz odwodnieniem oraz oświetleniem lampami LED oraz wymiana przyłączy wody i instalacji technicznych. Inwestycje zrealizowane są ze środków Urzędu Wojewódzkiego (Schetynówki) oraz środków własnych Gminy.

Budowa dróg rowerowych na terenie Gminy Ciasna

Położenie zakładów pracy wymusza konieczność codziennej migracji mieszkańców w kierunku miejsc gdzie są oni zatrudnieni. Obecnie podstawowym problemem jest niewystarczająca infrastruktura drogowa oraz brak centrów przesiadkowych wpływająca na integrację transportu zbiorowego. Wychodząc naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom w tym zakresie Gmina pozyskuje środki finansowe na budowę dróg rowerowych na terenie Gminy, które połączą ościenne gminy z gminą Ciasna i zakładami produkcyjnymi z jej terenu (tj. m.in. EJOT, INVADO, KOSPAN, PATOKA, PARS, ASKLA, GRANIT). Przebieg projektowanych dróg rowerowych obejmuje następujące miejscowości: Sieraków Śląski, Molna, Ciasna, Glinica i Dzielna.

W celu poprawy jakości środowiska naturalnego Gmina prowadzi inwestycje związane z :
Poprawą efektywności energetycznej.
Poprawiając efektywność energetyczną wykonane zostaną roboty polegające na modernizacji istniejącego oświetlenia ulicznego w Gminie Ciasna. W celu zrealizowania robót będących przedmiotem modernizacji konieczne jest zdemontowanie starych opraw, dostawa i montaż w miejsce zdemontowanych lamp 621 kompletnych opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED. Gmina realizuje inwestycję z udziałem środków pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

W celu poprawy atrakcyjności Gminy, podniesienia jakości i standardów życia mieszkańców Gminy Ciasna realizowane są inwestycje związane z rozwojem sportu, rekreacji i turystyki :
Modernizacja boiska sportowego w Glinicy przy ulicy Brzezinkowskiej.
Gmina Ciasna wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przyznanie dofinansowania na wsparcie inwestycji związanej z modernizacją boiska sportowego w Glinicy przy ulicy Brzezinkowskiej. W wyniku pozytywnej oceny złożonego wniosku Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało dofinansowanie na realizację zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji boiska sportowego w Glinicy. Realizacja zadania została przewidziana na lata 2017-2018. W ramach wspartej przez Ministerstwo inwestycji planowane jest wykonanie modernizacji istniejącego boiska oraz wykonanie boiska treningowego o wymiarach 68m x 34m wyposażonego w oświetlenie . Zakończenie modernizacji boiska planowane jest w 2018 roku.

Działalność w zakresie ożywienia zasobów komunalnych Gminy.
W tym zakresie Gmina Ciasna opracowała Lokalny Program Rewitalizacji. Program został przygotowany w celu wskazania kluczowych obszarów, które powinny zostać objęte działaniami z zakresu rewitalizacji społecznej obszarów zdegradowanych, a także uzupełnienie ich o zadania inwestycyjne.

Głównym projektem inwestycyjnym jest - Rewitalizacja obszaru ulic: Lublinieckiej, Stawowej i Dobrodzieńskiej poprzez zagospodarowanie terenu w celu nadania funkcji rekreacyjnej i gospodarczej.

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja części obszaru Gminy Ciasnej.W ramach projektu zagospodarowany zostanie teren znajdujący się w obszarze ulic Lublinieckiej, Stawowej i Dobrodzieńskiej w celu nadania mu funkcji społecznej, rekreacyjnej i gospodarczej, w tym przebudowany zostanie istniejący, parterowy budynek gospodarczy na potrzeby Centrum Aktywizacji Społecznej, znajdujący się przy ul. Lublinieckiej Prace na terenie rewitalizowanym obejmą wykonanie instalacji technicznych, utwardzenie terenów, nasadzenie zieleni, wykonanie elementów małej architektury, placów pod działalność gospodarczo-wystawienniczą Na powstałej infrastrukturze zaplanowane są działania przyczyniające się do uporządkowania i ożywienia przestrzeni publicznej, poprawy życia mieszkańców oraz ich aktywizacji społeczno-zawodowej i ograniczenia wykluczenia społecznego. W tym celu zaplanowano realizację projektu na rzecz integracji osób, rodzin, grup zagrożonych wykluczeniem społecznym zamieszkujących tereny wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Ciasna, z zastosowaniem instrumentów aktywnej integracji (edukacyjnych, społecznych, zawodowych), ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową. Wsparcie społeczno-zawodowe osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym realizowane będzie poprzez wykorzystanie potencjału tworzonego w ramach projektu rewitalizacyjnego - Centrum Aktywizacji Społecznej. Celem działań inwestycyjnych jest jedynie wsparcie inicjatyw podejmowanych w ramach działań w zakresie społecznym.

W kolejnych etapach zaplanowano realizację zadań związanych z modernizacją Zespołu Pałacowo - Parkowego w Sierakowie Śląskim oraz zagospodarowaniem terenu po gorzelni w Sierakowie Śląskim oraz Modernizacją budynków mieszkalnych w Panoszowie.

Profesjonalna i kompetentna obsługa administracyjna, nastawienie władz lokalnych, istniejąca i modernizowana infrastruktura techniczna, przygotowywanie nowych terenów pod inwestycje jest dostrzegane nie tylko przez mieszkańców i lokalnych inwestorów ale także przez kapituły rankingów i konkursów.

Gmina Ciasna jest laureatem nagród m.in. :
- Rankingu Samorządów ”Rzeczpospolitej” 2013 w kategorii Gmina Innowacyjna,
- konkursu Laur Gospodarności w kategorii Harmonijny Rozwój,
- konkursu Laur Gospodarności w kategorii Rozwój Infrastruktury Technicznej,
- Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2013 w kategorii Gmina Wiejska,
- Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2011 w kategorii Najlepsza Gmina Wiejska,
- Solidny Partner Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Katowicach,
- Certyfikat Lidera Aktywności Inwestycyjnej za przedsiębiorczość i podejmowanie szeroko
zakrojonych działań na rzecz rozwoju gminy,
- konkursu Grunt na Medal w roku 2008,
- konkursu Gmina Przyjazna Biznesowi 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie