Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąża nie chroni przed rakiem. Politycy i lekarze z woj. śląskiego razem apelują do ministra o obowiązkowe bezpłatne USG dla kobiet w ciąży

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Politycy i lekarze z woj. śląskiego razem apelują do ministra o obowiązkowe bezpłatne USG dla kobiet w ciąży.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Politycy i lekarze z woj. śląskiego razem apelują do ministra o obowiązkowe bezpłatne USG dla kobiet w ciąży.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Parlamentarzyści z województwa śląskiego wsparli ponad podziałami apel śląskich lekarzy o podjęcie działań mających zapewnić kobietom w ciąży bezpłatne badanie USG piersi. Akcję zainicjował Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląska Izba Lekarska, a jej ambasadorkami zostały Ewa Bogacka-Konik i Agnieszka Kotela, u których lekarze zdiagnozowali w różnym momencie macierzyństwa nowotwór piersi.

Ewa Bogacka-Konik zaszła w ciążę po 12 latach starań. W siódmym tygodniu dowiedziała się, że ma raka piersi. Zawalczyła. Poddała się najpierw mastektomii, potem chemioterapii i pokonała chorobę. 8 marca 2019 roku, w 36. tygodniu ciąży urodziła zdrowego, pięknego syna, Brunona.

Agnieszce Koteli lekarze postawili diagnozę, kiedy jej syn miał pięć miesięcy. Okazało się, że ma już przerzuty na wątrobie i w kośćcu. W październiku zakończyła chemioterapię. Cały czas podlega immunoterapii. Przez to, że rak jest rozsiany, czeka ją leczenie paliatywne do końca życia. - Być może, gdyby ktoś wykonał mi USG piersi w 7. tygodniu ciąży, zostałabym zdiagnozowana wcześniej. Nie byłoby jeszcze przerzutów, wystarczyłaby operacja i naświetlenia. Miałabym szansę na całkowite wyleczenie - przekonuje.

Nie przeocz

Chcemy dać kobietom coś specjalnego. Więcej niż życzenia i kwiaty

Ich historie zainspirowały lekarzy do zainaugurowania akcji pod hasłem „Ciąża nie chroni przed rakiem”. Dokładnie w Dniu Kobiet, 8 marca, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański wraz z prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, dr Tadeuszem Urbanem, podpisali apel do parlamentarzystów o podjęcie wspólnych starań zmierzających do wprowadzenia obowiązkowego badania ultrasonograficznego piersi do standardu opieki nad ciężarną. Obecnie kobiety nie są z automatu kierowane na tego typu badanie.

- Wybraliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, żeby oprócz życzeń i kwiatów pozostało coś jeszcze. Pozostało przesiewowe badanie ultrasonograficzne piersi wykonywane bezpłatnie w siódmym tygodniu ciąży - mówił dr n. med. Tadeusz Urban.

- Ciąża jest stanem, który nie chroni przed rakiem, natomiast powoduje opóźnienie rozpoznania choroby nawet do siedmiu miesięcy. Gruczoły piersiowe podczas ciąży są zmienione, przeprowadzenie badania palpacyjnego jest utrudnione - wyjaśniała zebranym na spotkaniu prof. Anita Olejek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultantka wojewódzka w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Jak wylicza, jedna do trzech kobiet na tysiąc zachoruje na nowotwór w czasie ciąży, 32 proc. z nich będzie mieć nowotwór piersi. - To ogromne wyzwanie, bo rak nie daje objawów we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najmniej obciążające kobietę w ciąży - zaznaczyła.

Obecna na spotkaniu senator Dorota Tobiszowska (PiS) zapewniła, że przedstawiła już inicjatywę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Popieramy ten program, dołożymy starań, aby ruszył - podkreśliła.

Zobacz koniecznie

Poseł KO, Mateusz Bochenek, zaręczył z kolei, że skierował już interpelację poselską w tej sprawie. Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) przypomniała, że już jedna tego typu inicjatywa podjęta na Śląsku doprowadziła do refundacji profilaktycznej mastektomii u kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2.

Inicjatorami kampanii był wówczas „Dziennik Zachodni” wraz z Katarzyną Stachowicz, pacjentką, która operację wykonała w Niemczech i zapłaciła za nią z własnej kieszeni.

- Z punktu widzenia państwa profilaktyka jest tańsza niż pełne leczenie onkologiczne, które nie zawsze przecież kończy się sukcesem - przekonywała Morawska-Stanecka. - Ja sobie obiecałam, że całe życie będę wspierała takie inicjatywy - zapewniła.

Apel w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach podpisali także: senator Beata Małecka-Libera (KO), senator Halina Bieda (KO) oraz posłowie Maciej Gramatyka (KO) i Jerzy Polaczek (PiS).

W Internecie uruchomiona została także petycja do parlamentarzystów o poparcie inicjatywy, pod którą każdy może się podpisać. KLIKNIJ.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera