Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy: Relaksy, czyli obuwniczy hit z Nowego Targu [FERIE ZIMOWE 10, 20, 50 LAT TEMU]

Sławomir Cichy
Pokaz mody sprzed 30 lat. Buty Relaks obowiązkowe
Pokaz mody sprzed 30 lat. Buty Relaks obowiązkowe arc.
Buty Relaks, które zawładnęły zimowym rynkiem obuwniczym w latach 80., były niemal zjawiskiem socjologicznym i być może przyczynkiem do niejednej pracy doktorskiej.

Oto bowiem projektanci i kreatorzy mody w kraju nie zostawiali na nich suchej nitki, uznając za paskudztwo dekady, ale ludność miast i wsi pokochała je w takim stopniu, że fabryka w Nowym Targu, pracując niemal na okrągło, nie była w stanie zaspokoić na nie popytu. Niemal kalką tego zjawiska 10 lat później były narodziny disco polo. Oficjalny nurt muzyczny traktuje je do dziś jak wstydliwego krewnego, a większość Polaków nie wyobraża sobie dobrej zabawy bez utworów: "Ona tańczy dla mnie" i "Jesteś szalona".

Skąd się wzięły Relaksy w kształcie, jaki pamiętają je dzisiejsi 50-latkowie - czyli jako ortalionowe kozaki z plastikowymi podeszwami w kolorach czarno- srebrnym, czerwonym, brązowym - tak naprawdę nie wiadomo.

Nie udało się też wytropić autora samego napisu "Relaks". Według niektórych źródeł pierwowzoru znaku należy szukać w Łodzi. A że nie było w PRL jasnych zasad związanych z prawami autorskimi, kopiowanie i przerabianie pomysłów było na porządku dziennym. Zatem któryś z pracowników kombinatu obuwniczego w Nowym Targu zmodyfikował dostępny znak w taki sposób, by kojarzył się z hokejem. Literę "l" w napisie przedłużono, by przypominała kij hokejowy. Jak mówi legenda, na cześć słynnego klubu hokejowego Podhale.

Jak silnie wdrukowana jest marka Relaks w pamięć zbiorową niech świadczy fakt, że firma Wojas postanowiła reaktywować brand. Nawet znak "Relaks" opatentowała. Niestety, buty w nowej odsłonie nawiązujące do pierwowzoru okazały się zbyt drogie, co już na wstępie zaprzeczyło masowości relaksów sprzed 30 lat.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!