Ciekawa, nowoczesna, interesująca - taka jest praca w Capgemini. Może spróbujesz i Ty?

KZ
Dlaczego warto planować swoją przyszłość z konkretną firmą? Powodów jest kilka. Od nauki ciekawego zawodu, możliwości ucze-stniczenia w szkoleniach i warsztatach po ciągły rozwój. Do tego dochodzi wolontariat, pomaganie innym, rozwijanie zainteresowań i wiele ciekawych inicjatyw, które wyróżniają dobrą firmę. Taką ofertę ma Capgemini. Jeśli więc jesteś uczniem albo studentem, pomyśl o możliwościach, które może zaoferować ci Capgemini. Poznaj z nami firmę. Zapraszamy!

Co ciekawe, ważne jest także to - w kontekście naszego kraju - że jest to sektor dający pracę młodym ludziom. Gdy więc licealiści albo studenci powoli planują swoją przyszłość zawodową, powinni poznać bliżej sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

W Polsce Capgemini działa 20 lat, w Katowicach - od 2006 roku. Pracownicy zatrudnieni w katowickim oddziale organizacji (w sumie około 1500 osób) pracują w dwóch obszarach - Infrastructure Services oraz Business Services. - Dwa katowickie zespoły są otwarte na obsługę globalnych klientów. Uczą się standardów międzynarodowych, nowoczesnych technologii, wielokulturowego środowiska - podkreśla Lucyna Grobelna, dyrektor HR Infrastructure Services. - Przychodzą na Chorzowską 150, gdzie znajduje się katowicki oddział firmy, ale łączą się z całym światem. Pracują w różnych strefach czasowych.

Firma cały czas prowadzi rekrutację. Zachęca młodych ludzi do uczestniczenia w dniach otwartych, poznawania biznesu „od kuchni”. Jak więc wygląda rekrutacja i jakie trzeba posiadać umiejętności, by znaleźć miejsce wśród ciekawych ludzi?

Po pierwsze - musisz znać język
Najważniejsze to posiadanie umiejętności lingwistycznych. Trzeba bardzo dobrze znać język obcy. - I choć dominuje język angielski i on obowiązuje w naszej organizacji, to ważne są także inne języki - tłumaczy Lucyna Grobelna. - Może to wydawać się niewiarygodne, ale my obsługujemy w organizacji 35 języków! Zatrudniamy też obcokrajowców - z Rumunii, Włoch, Skandynawii czy Hiszpanii. Jeśli ktoś ukończył studia lingwistyczne, zapraszamy do naszej firmy. Często mówimy: „Jeśli już znasz język, my damy ci drugi zawód”.

Umiejętności językowe są weryfikowane przez testy, mocno punktowana jest zawsze znajomość np. języka branżowego.

Rekrutacja rozpoczyna się od sprawdzenia, czy kompetencje zadeklarowane przez kandydata w CV zgadzają się z oczekiwaniem pracodawcy. - Poza tym sprawdzana jest podstawowa wiedza merytoryczna z zakresu IT czy finansów, ale na takim poziomie, jaki dzisiaj osiągnęli młodzi ludzie. Nie ma się więc czego obawiać - podkreślają eksperci z firmy Capgemini. - Dopiero potem młody człowiek jest kierowany do konkretnego projektu, a oddelegowana osoba sprawdza jego możliwości. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, to kandydat jest przyjmowany do pracy.

Być otwartym na świat
W takich firmach, jak organizacja Capgemini zawsze mile widziani są kandydaci posiadający takie kompetencje, jak otwartość na naukę, dociekliwość, poznawanie procesów i nowych środowisk pracy czy otwartość na świat. - Oczekujemy inicjatywy i aktywności ze strony pracownika, tutaj trzeba być kreatywnym. To sól tej branży, w której funkcjonujemy. Bo to my musimy umieć rozwiązać problemy pojawiające się u naszych klientów, z naszej strony oczekuje się wsparcia - wyjaśnia Lucyna Grobelna.

- Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nie mamy jednolitego profilu działalności. Mówimy o tym, że oferujemy usługi dla biznesu wspierające klientów, ale my wspieramy go we wszystkich możliwych obszarach - zaznacza Joanna Nowocień. - Posiadamy stanowiska pracy dla informatyka, programisty, lingwisty, ekonomisty oraz oferujemy równie interesującą pracę w zespołach wsparcia np. employer branding, dział szkoleń, rekrutacji czy wewnętrzna agencja reklamowa obsługująca wszystkie kraje Capgemini. Mamy i obszar IT, i business services. Różnorodność jest tak duża, że gdy młody człowiek po kilku miesiącach pracy odkryje, że wolałby jednak robić coś innego, to w ramach rekrutacji wewnętrznej proponujemy mu inną pracę. Przykładowo. Lingwista trafi do działu zakupów, a okaże się, że lepiej sprawdza się w dziale finansów czy marketingu, więc tam powinien pracować. Jeśli ktoś jest kreatywny, chciałby spróbować, to zapraszamy. Dostanie pracę, utrzyma ją i się rozwinie - wyjaśnia.

Dlaczego warto się szkolić?
Capgemini Polska to jedna z niewielu firm, która wyjątkowo dba o rozwój pracownika. - Skoro średnia wieku pracowników wynosi u nas 27 lat, to wynika z tego, że dla wielu osób jesteśmy pierwszym pracodawcą - mówi Lucyna Grobelna. - Chcemy im pomóc na starcie i mamy dla nich bardzo rozbudowany obszar szkoleń. Niektórym osobom szkolenia kojarzą się z nudnymi, prowadzonymi w salach wykładami. Tymczasem my stawiamy na supernowoczesne narzędzia, szkolenia e-learningowe, takie, które zainteresują młodych ludzi. Mamy zaaplikowaną ogromną platformę szkoleniową, na której znajduje się 6200 pozycji szkoleń przeznaczonych dla wszystkich pracowników - dodaje.

Szkolenia on-line są dostępne przez siedem dni w tygodniu. Są bezpłatne, a ich tematyka dotyczy m.in. szkoleń technicznych, procesowych czy umiejętności miękkich. Jest też osobna platforma do nauki języka angielskiego - w dowolnym momencie można się zapisać, zdać egzamin, wybrać sobie poziom ćwiczeń językowych, są nawet czaty z nauczycielem.

- Oczywiście stosujemy też połączenie różnych aktywności szkoleniowych, mamy szkolenia w klasie, jest cały katalog książek eksperckich dostępnych dla pracowników. Wychodzimy z założenia, zgodnie z podejściem blended learning, że trzeba się uczyć przede wszystkim w czasie swojej pracy - praktyki, konkretnych, zlecanych zadań pod nadzorem przełożonych lub ekspertów. To powinno zajmować około 70 proc. aktywności szkoleniowych. Do tego dokładasz wiedzę teoretyczną, samokształcenie (20 proc.), a oprócz tego szkolenia w klasie (10 proc.) - tłumaczą eksperci z Capgemini Polska.

Niektóre szkolenia są obowiązkowe dla pracowników już w pierwszych dniach pracy, jak np. etyka biznesu. - Jesteśmy firmą notowaną na giełdzie w Paryżu i bardzo duży nacisk kładziemy na działania etyczne. Mamy tytuł najbardziej etycznej firmy świata. Działalność firmy opiera się m.in. na dostępności do strategicznych informacji naszego klienta, więc zaufanie i etyka są kluczowe - podkreśla Joanna Nowocień.

Robimy teatr? Czemu nie?
Capgemini mocno współpracuje ze śląskimi uczelniami - Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym czy Politechniką Śląską. Eksperci z firmy Capgemini prowadzą także zajęcia na uczelniach. Spotykają się one z bardzo dobrym odbiorem ze strony studentów z uwagi na ciekawą formę oraz tematykę.

Firma organizuje dni otwarte dla studentów i warsztaty dla licealistów. Jest obecna wszędzie tam, gdzie młodzi ludzie szukają pracy. I zachęca do tego, żeby nie skupiać się… tylko na pracy. Od kilku lat jej pracownicy wystawiają w Krakowie sztuki teatralne. Pod okiem profesjonalistów reżyserują spektakle i organizują całą produkcję. Nikt ich do tego nie zmusza, po prostu sami chcą robić coś dla siebie i innych.

CAPGEMINI I Szkoła Talentów? TAK, Tylko z nami
Od kilku lat Capgemini zaprasza studentów do Szkoły Talentów. Są to bezpłatne warsztaty, podczas których studenci mogą doskonalić swo-je umiejętności komunikacyjne, IT, ale również poznać podstawy analiz giełdowych czy zarządzania projektami. Zajęcia prowadzą eksperci Capgemini z wieloletnim doświadczeniem.

Dla wielu studentów to szansa na to, by poznać biznes od kuchni.

Szkoła Talentów na Śląsku odbywa się na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym.

Podczas warsztatów studenci uczą się o zarządzaniu projektami czy finansach w korporacji.

Warsztaty są też okazją, aby nawiązać pierwsze kontakty biznesowe, a nawet dostać pierwszą pracę, dołączyć do zespołu praktykantów.

Jeśli jesteś ciekawy, kiedy ruszy kolejna edycja Szkoły Talentów albo jakie inne projekty edukacyjne proponuje Capgemini, wejdź na stronę internetową (www.pl.capgemini.com) albo na jej profil na Facebooku.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie