Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepłownia w Gliwicach chce zbudować nowy blok. Z jednego kotła popłynie ciepło i energia

Oprac. Marlena Polok-Kin
Ciepłownia w Gliwicach chce zbudować nowy blok. Z jednego kotła popłynie ciepło i energia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ciepłownia w Gliwicach chce zbudować nowy blok. Z jednego kotła popłynie ciepło i energia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. pras. PEC Gliwice
Gliwicka ciepłownia zostanie rozbudowana o nowy blok z kotłem wielopaliwowym: ekologiczną spalarnię odpadów, która dostarczać ma ciepło i energię elektryczną. Inwestycja Park Zielonej Energii ma ruszyć w 2023 roku.

Prąd i ciepło z jednego kotła

Ciepłownia w Gliwicach czeka rozbudowa o nowy blok z kotłem wielopaliwowym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną. - Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego miasta Gliwice - poinformowało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach. Inwestycja ma powstać w rejonie na Królewskiej Tamy, tam, gdzie obecnie istniejące instalacje PEC. Park Zielonej Energii - taką nazwę ma ta inwestycja.

Dzięki niej, jak zapewniają w PEC, dzięki budowie nowego bloku i kotła wielopaliwowego będzie możliwe pełne odzyskanie termiczne energii z odpadów komunalnych, ograniczenie zużycia węgla, obniżenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz stabilizacja cen produkowanego ciepła. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu, budowę oraz eksploatację Parku Zielonej Energii.

Nie przeocz

Do wykorzystania w wielopaliwowym kotle parowym będą przeznaczone tylko te odpady resztkowe, których nie da się już odzyskać poprzez segregację i recykling.

– Ilość produkowanych odpadów w naszym mieście wzrasta z roku na rok. Sporej ich części, np. odpadów wielkogabarytowych nie można odzyskać, są przeznaczone do utylizacji. W naszym obiekcie posłużą one jako paliwo, które wykorzystamy do produkcji ciepła i energii elektrycznej dla Gliwiczan – podkreśla Krzysztof Szaliński, dyrektor ds. technicznych PEC Gliwice. – Po zakończeniu budowy instalacji ilość wyprodukowanego ciepła będzie w stanie zaspokoić potrzeby niemal 47 tysięcy gospodarstw domowych.

Park Zielonej Energii będzie zlokalizowany na terenie należącym do PEC-Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135 w Gliwicach, gdzie obecnie znajduje się ciepłownia. Jest to teren przemysłowy, zlokalizowany w bliskiej odległości od głównych szlaków komunikacyjnych: autostrady A1, Drogowej Trasy Średnicowej oraz linii kolejowej E30 oraz poza terenami chronionymi przyrodniczo.

PEC Gliwice planuje rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii w 2023 r., obecnie trwa proces pozyskiwania zgód środowiskowych. Planowany termin oddania instalacji do użytku to koniec 2026 r. lub początek 2027 r. PEC-Gliwice będzie nadzorowało proces budowy oraz odpowiadało za eksploatację obiektu.

Koszt powstania bloku wyniesie około 289 mln złotych. Suma ta obejmuje koszty dostaw, robót budowlano-montażowych, rozruchu instalacji, szkolenia, marży wykonawcy oraz rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Fundusze na budowę inwestycji będą pochodzić ze środków własnych PEC-Gliwice, ale wspomagać je będzie finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Część kosztów mogą pokryć również fundusze unijne.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty