Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn, Czeski Cieszyn: Rusza Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Katarzyna Koczwara
Kiedyś projekcje filmowe odbywały się nad Olzą, dziś mają miejsce na Wzgórzu Zamkowym. Po wieczornych seansach wyzwaniem festiwalowiczów jest zapewnienie sobie ciepłego posiłku
Kiedyś projekcje filmowe odbywały się nad Olzą, dziś mają miejsce na Wzgórzu Zamkowym. Po wieczornych seansach wyzwaniem festiwalowiczów jest zapewnienie sobie ciepłego posiłku arc
Co roku Przegląd Filmowy Kino na Granicy ściąga nad Olzę ponad tysiąc miłośników dobrego kina. Wciąż ignozują ich miejscowi przedsiębiorcy.

Dziś rusza 16. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Od lat udział w imprezie jest gwarancją dobrego kina i wyjątkowej atmosfery. Od lat też widzowie borykają się z podobnymi problemami.

- Im trudniej na cieszyński festiwal dojechać, im trudniej znaleźć nocleg w majowy weekend, im trudniej znaleźć otwarty wieczorem lokal gastronomiczny, tym gości, o dziwo, przyjeżdża więcej. Co roku stałym elementem Kina na Granicy jest, w mojej ocenie, słabe zainteresowanie właścicieli lokalów gastronomicznych festiwalowym najazdem turystów. Nikłe zainteresowanie dodatkowym zarobkiem obserwuję po polskiej, jak i po czeskiej stronie miasta - przyznaje Łukasz Grzesiczak, czechofil i publicysta portalu Novinka.pl.

Problemy uczestników przeglądu są niezmienne, ale przez lata udało się im wypracować sposób "na przetrwanie" nad Olzą.
- Ludzie "głosują nogami", wybierają miejsca, gdzie dobrze karmią, jest niedrogo, są sympatycznie traktowani. Są zresztą miejsca, które nasi goście i uczestnicy lubią szczególnie. Wielu jest takich, którzy przyjadą po raz kolejny i doskonale wiedzą, gdzie spać i gdzie jeść - zapewnia Jolanta Dygoś, dyrektorka Kina na Granicy.

Są miejsca kultowe, w których co roku uczestnicy przeglądu czują się jak w domu. To tam toczą się dyskusje nad obejrzanymi filmami. Jednak te kilka, dosłownie kilka, lokali nie zaspokaja potrzeb ponad tysięcznej widowni Kina na Granicy.

- Od lat obserwując Kina na Granicy mam wrażenie, że organizatorzy i widzowie są przez miasto i jego mieszkańców pozostawieni sami sobie. Kino na Granicy odbywa się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, ale jakby obok tych miast. Ze stratą i dla turystów, i dla mieszkańców - uważa Łukasz Grzesiczak.

Zanim uczestnicy zmuszeni będą szukać miejsc, gdzie wieczorową porą zjedzą coś ciepłego, muszą zmierzyć się z trudami dojazdu nad Olzę.

- Jest problem z dojazdem. Większość naszych uczestników dojeżdża z Katowic lub przez Katowice, busy kursujące na tej trasie są wyjątkowo małe i ciasne. Nasi uczestnicy to inteligentni ludzie i jakoś sobie radzą- "skrzykują się" i dojeżdżają - przyznaje dyrektorka przeglądu.

By zmienić te realialia organizatorzy imprezy mają małe pole manerru. Nikt nikogo nie zmusi, by chciał zarobić, wydłużyć czas pracy, przygotować się na tę, zawsze odbywającą się na przełomie kwietnia i maja, imprezę. Organizatorom nie pozostaje nic innego, jak liczyć na zaradność uczestników.

- Miłość do kina, Cieszyna i Czeskiego Cieszyna jest silniejsza niż zdrowy rozsądek - przyznaje czechofil z Cieszyna.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ  DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!