Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: czy już kwitną magnolie? Cieszyńskie magnolie są najsłynniejsze w Polsce. Wybierz się na szlak magnolii w 2021 roku

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat
Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat Dorota Niećko
Cieszyn wiosną to najpiękniejsze miasto w Polsce. A to za sprawą magnolii, które tu kwitną. Jest tu nawet Szlak kwitnącej magnolii, muzeum organizuje darmowe spacery dla turystów. Ale w kwietniu 2021, po kilku ciepłych dniach, kiedy kwiaty magnolii zaczęły rozkwitać, nagle przeszedł atak zimy. Co z pięknymi magnoliami z Cieszyna? Zobaczcie, tak wyglądały stare, kwitnące drzewa z 3 Maja czy Sienkiewicza, przy muzeum i spod Zamku Cieszyn w niedzielę 11 kwietnia 2021, tuż przed załamaniem pogody. Mają pąki, niektóre kwitną. Chcecie przejść szlakiem magnolii? Zróbcie to w weekend. Spacer zajmie godzinę. Oto trasa i przystanki.

Magnolie w Cieszynie już zakwitły

Zawsze w kwietniu, w niedzielę, i to już od lat, Muzeum Śląska Cieszyńskiego organizowało darmowy spacer Szlakiem kwitnących magnolii w Cieszynie. To już drugi rok, jak spacer się nie odbędzie. Pierwszy raz wiosną 2020 stało się tak przez wybuch pandemii, a wiosną 2021 jest podobnie. Poza tym w czasie, gdy magnolie już miały pąki i kwiaty, przyszło załamanie pogody. Bo magnolie kwitną w kwietniu i maju, niektóre - w marcu, a niektóre aż do czerwca. Cieszyńskie magnolie są na pocztówkach, obrazach, a nawet w deserze sprzedawanym w muzealnej kawiarni.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ile w Cieszynie jest magnolii, trudno zliczyć. Są tu i stare, potężne magnolie, i młodziutkie drzewka. Praktycznie nie ma tu domu z ogrodem, w którym nie rosłaby magnolia. Dlatego jest tu unikatowy w Polsce szlak - Szlak kwitnących magnolii.

- Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie i lada moment, jeśli tylko wiosenna aura pozwoli to rozkwitną dla nas swoją feerią barw i rodzajów - napisali na Facebooku przedstawiciele Muzeum Śląska Cieszyńskiego. - Chcemy Państwa zaprosić na wirtualny spacer po magnoliowym szlaku, który udało się zrealizować w 2020 roku. Mam nadzieję, że umili on oczekiwanie na prawdziwe, bezpieczne spacery - czego wszystkim Państwu życzymy.
Bo i w tym roku zorganizowanej wycieczki nie będzie, ale można przecież wybrać się na spacer samemu. Trasę i punkty znajdziecie na końcu tekstu.

- Pod koniec tygodnia ustawimy już przy magnoliach tabliczki z informacjami - wyjaśnia Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która po śmierci kustosza Mariana Makowskiego oprowadza turystów szlakiem magnolii. Mówi o weekendzie 16 -19 kwietnia 2021. Magnolie w rozkwicie można podziwiać do maja.

Zobacz koniecznie

Spacer zaczynamy od placu Kościelnego, idziemy przez ulicę Sienkiewicza, 3 Maja i Miarki, by później skończyć w Parku Pokoju. Po drodze zatrzymamy się 11 razy przy 11 niezwykłych drzewkach magnolii z różowymi, białymi i kremowymi kwiatami. Trudno oceniać, które drzewo jest najpiękniejsze, ale na pewno wrażenie robią magnolie z Sienkiewicza 6. To dwa drzewa magnolii „Alexandrina" w ogrodzie przy eklektycznej willi.

Jednak od 13 kwietnia, gdy niektóre magnolie już zaczęły rozkwitać, a inne mają pąki, do Cieszyna wróciła zima. Ma trwać do weekendu 16-19 kwietnia 2021. Czy mróz zaszkodzi magnoliom? I tak, i nie.

- Będą kwitły, choć nie będą idealne - wyjaśnia Irena French. - Zewnętrzne płatki zbrązowieją. Już teraz widzę, że niektóre mają brązowe płatki. Bo kilka kwiatów przy naszym muzeum już się otwarło.
Przypomina, że w Cieszynie był plan, by szlak magnolii rozszerzyć także na czeską stronę, ale pandemia na razie te plany powstrzymała.

Magnolie w Cieszynie w rozkwicie z poprzednich lat

Cieszyn: czy już kwitną magnolie? Cieszyńskie magnolie są na...

Skąd magnolie wzięły się w Cieszynie?
Do Cieszyna magnolie trafiły około 1800 roku za sprawą ks. Leopolda Jana Szersznika. Pod koniec XIX w. stały się ozdobą cieszyńskich ogrodów podmiejskich, a upowszechnili je bogaci mieszczanie. Dla nich magnolia było oznaką prestiżu i statusu. Skąd zaś pomysł na szlak magnolii?

- Mój wuj, który wychował się w Cieszynie musiał wyemigrować po wojnie, lecz zawsze kochał swoje miasto, a przede wszystkim znajdujące się w nim magnolie. Rok w rok do końca swojego życia przyjeżdżał w okresie kwitnięcia magnolii do Cieszyna, by przejść się po wszystkich pięknych ogrodach, willach i zobaczyć magnolie. Stąd sam pomysł - tłumaczył co roku turystom Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Cieszyńskie magnolie to była jego pasja. Zmarł w 2019.

Nie przeocz

Szlak magnolii w Cieszynie. Trasa i przystanki.

  • Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.
  • Plac Kościelny 4 – przed budynkiem parafii ewangelickiej, uwaga, starej magnolii tu nie ma, posadzono nową, jest na razie niewielka
  • ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.
  • ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.
  • ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.
  • ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.
  • ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.
  • ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
  • ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z do-rycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
  • Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowany z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.
  • ul. Regera 6, Café Muzeum - W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się wybornymi deserami magnoliowymi serwowanymi przez kawiarnię.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera