Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn Kornela Filipowicza - kochana, dumna prowincja

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Kornel Filipowicz był mocno związany z Cieszynem - miastem swojej młodości.
Kornel Filipowicz był mocno związany z Cieszynem - miastem swojej młodości. Joanna Helander
Kornel Filipowicz spędził nad Olzą wiele lat. Wyjechał z Cieszyna, ale nigdy o nim nie zapomniał. To Cieszyn miał w jego twórczości szczególne znaczenie.

Kornel Filipowicz urodził się w 1913 roku w Tarnopolu, zmarł w 1990 roku w Krakowie. To jednak Cieszyn był dla niego miastem dzieciństwa, do którego przyjechał z rodzicami za młodu. Pierwsze szlify literackie zdobywał jeszcze w Cieszynie – uczył się w Państwowym Gimnazjum, gdzie spotkał Juliana Przybosia, który w tym czasie uczył w Cieszynie.

Po maturze Filipowicz wyjechał do Krakowa, gdzie studiował biologię i zaczął swoją literacką karierę. Był mistrzem krótkich form literackich.

Wydał aż 37 książek i wiele opowiadań. Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej, po ucieczce z niewoli zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po aresztowaniu był więźniem obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Sachsenhausen. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. W swojej twórczości często powracał do związków ze Śląskiem Cieszyńskim, m.in. w „Profilach moich przyjaciół”. Co ciekawe, w pozostawionych przez niego materiałach zachowały się tak niezwykłe teksty, jak choćby fragmenty przełożonego na gwarę cieszyńską „Pana Tadeusza.”

Dumna prowincja

Kornel Filipowicz z Cieszyna wyjechał, ale nigdy o nim nie zapomniał. Często podkreślał zresztą swój związek z prowincją. W opowiadaniu „Moja kochana, dumna prowincja” pisał: „O, moja słodka, dumna i wrażliwa prowincjo! Jakże cię dobrze znam i rozumiem! Jestem przecież z ciebie, byłem tobą. Jesteś wrażliwa i czuła, ale pełna kompleksów, gdyż byłaś zawsze przedmiotem pośmiewiska. Jesteś mądra i chytra, kształcisz się, dużo czytasz, chłoniesz radio i telewizję, ale podejrzewasz, że mogą być od ciebie chytrzejsi. Panicznie boisz się, aby nie zostać nabraną. Masz swoje upodobania, znasz się na polityce, na literaturze i sztuce. Ale niechętnie ujawniasz swoje gusty, gdyż nie zawsze pokrywają się one z opiniami obowiązującymi w stolicach.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!