Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn! Nad Olzę trzeba koniecznie przyjechać w maju. To ostatnie dni strażnicy na granicy

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Budynek dawnej strażnicy granicznej w Cieszynie Budynek dawnej strażnicy granicznej w Cieszynie przy ul. Zamkowej zostanie wkrótce rozebrany (na przełomie maja i czerwca), a w jego miejscu wybudowane Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej  - z tarasem na dachu, na który będzie można wejść z poziomu ul. Zamkowej. To więc jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć w Cieszynie pozostałości po granicy, miejscu, w którym celnicy i pogranicznicy kontrolowali chętnych do wejścia do Czeskiego Cieszyna na zakupu i powrotu z nich.Po wejściu do strefy Schengen, we wrześniu 2008 r. wojewoda śląski przekazał obiekt dawnej strażnicy granicznej miastu Cieszyn, a władze miasta oddały go w administrowanie Zamkowi Cieszyn. W dawnej strażnicy działały m.in. klub ekologiczny, Klub Kobiet Kreatywnych, świetlica dla dzieci, a nawet pracownia ceramiczna i witrażu, szkoła rysunku, malarstwa i fotografii.Kłopotem był jednak szpecący okolicę wygląd budynku i jego stan techniczny. W 2009 roku koncepcję architektoniczną tego budynku na zlecenie miasta opracowała pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Projekt dotyczący przebudowy strażnicy nie uzyskał dofinansowania. Ówczesne władze miasta zastanawiały się nawet nad rozbiórką obiektu.Światełko w tunelu pojawiło się w 2019 r. za sprawą projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który miasto Cieszyn rozpoczęło we współpracy z Czeskim Cieszynem. Projekt ten zakłada m.in. remont ul. Głębokiej, uporządkowanie Rynku oraz budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni.
Budynek dawnej strażnicy granicznej w Cieszynie Budynek dawnej strażnicy granicznej w Cieszynie przy ul. Zamkowej zostanie wkrótce rozebrany (na przełomie maja i czerwca), a w jego miejscu wybudowane Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej - z tarasem na dachu, na który będzie można wejść z poziomu ul. Zamkowej. To więc jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć w Cieszynie pozostałości po granicy, miejscu, w którym celnicy i pogranicznicy kontrolowali chętnych do wejścia do Czeskiego Cieszyna na zakupu i powrotu z nich.Po wejściu do strefy Schengen, we wrześniu 2008 r. wojewoda śląski przekazał obiekt dawnej strażnicy granicznej miastu Cieszyn, a władze miasta oddały go w administrowanie Zamkowi Cieszyn. W dawnej strażnicy działały m.in. klub ekologiczny, Klub Kobiet Kreatywnych, świetlica dla dzieci, a nawet pracownia ceramiczna i witrażu, szkoła rysunku, malarstwa i fotografii.Kłopotem był jednak szpecący okolicę wygląd budynku i jego stan techniczny. W 2009 roku koncepcję architektoniczną tego budynku na zlecenie miasta opracowała pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Projekt dotyczący przebudowy strażnicy nie uzyskał dofinansowania. Ówczesne władze miasta zastanawiały się nawet nad rozbiórką obiektu.Światełko w tunelu pojawiło się w 2019 r. za sprawą projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który miasto Cieszyn rozpoczęło we współpracy z Czeskim Cieszynem. Projekt ten zakłada m.in. remont ul. Głębokiej, uporządkowanie Rynku oraz budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni. Łukasz Klimaniec
Warto wybrać się w najbliższych dniach do Cieszyna – zobaczyć Open Air Museum, rewitalizowaną ul. Głęboką, Wzgórze Zamkowe, przejść się śladami Kociej Szajki, ale przede wszystkim zerknąć na budynek dawnej strażnicy granicznej, który wkrótce zostanie rozebrany.

Planujecie wypad w Beskidy? Nie zapominajcie o Śląsku Cieszyńskim i Cieszynie! Wizyta nad Olzą to świetna alternatywa dla zatłoczonych turystami Szczyrku i Wisły. Bo choć ruch turystyczny z Górnego Śląska kieruje się głównie do Wisły, Ustronia czy Szczyrku, to właśnie Cieszyn wygrywa komfortem dojazdu. Jadąc z Katowic wystarczy z „wiślanki” (DK81) w Skoczowie odbić na drogę ekspresową S52, by po kilku minutach dotrzeć nad Olzę. I zaparkować np. w rejonie Browaru Zamkowego.

Cieszyn to piękne miasto – z urokliwym klimatem brukowanych i wąskich uliczek, ważnymi zabytkami, atrakcyjnie urządzoną (i nagradzaną) przestrzenią wzdłuż Olzy (Open Air Museum) i lokalami, w których można kupić smaczne jedzenie.
Od 7 maja w związku z luzowaniem obostrzeń jest możliwość ponownego zwiedzania Wieży Piastowskiej i Rotundy na Wzgórzu Zamkowym.

Musisz to wiedzieć

Rodzice, którzy kupili i przeczytali dzieciom książkę Agaty Romaniuk „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” mogą zabrać dzieci śladami tej tajemniczej historii i próbujących ją rozwikłać zawadiackich kotów szwędających się ulicami śródmieścia - przejść się rewitalizowaną ul. Głęboką, zerknąć przez szybę wystawową do sklepu Społem, zobaczyć z bliska Studnię Trzech Braci.

Zobacz koniecznie

Cieszyn warto odwiedzić zwłaszcza teraz, w maju, bo to jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć dawną strażnicę graniczną na Moście Przyjaźni. Budynek, w którym niegdyś stacjonowali celnicy i pogranicznicy, na przełomie maja i czerwca ma zostać przekazany do rozbiórki w ramach projekty „Szlakiem tramwaju Cieszyńskiego.

Zerknijcie w naszej galerii, co warto zobaczyć odwijając Cieszyn

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty