Muzeum Drukarstwa w Cieszynie nadal jest nieczynne - i nie chodzi tylko o przedłużone do 18 kwietnia obostrzenia związane z pandemią, ale o fakt, że nadal nie wiadomo, kto ma prowadzić to unikatowe na skalę kraju miejsce.
Po kapitalnym remoncie siedziby muzeum, na który miasto Cieszyn zdobyło 1,15 mln zł unijnego dofinansowania, zgodnie z tym projektem konieczne było ogłoszenie konkursu na operatora tej placówki.
Po tym, jak do pierwszego konkursu nikt się nie zgłosił, nawet stowarzyszenie „Muzeum Drukarstwa w Cieszynie”, które do tej pory prowadziło placówkę, urzędnicy zdecydowali się powtórzyć konkurs licząc, że do końca marca uda się wyłonić operatora. Ale i tym razem nikt nie stanął do konkursu.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Karol Franek, twórca i wieloletni prowadzący muzeum ma kłopoty zdrowotne, a w stowarzyszeniu nie widać jego następcy, który chciałby kontynuować tę działalność. Z naszych informacji wynika, że w Ratuszu rozważany jest scenariusz, by włączyć Muzeum Drukarstwa do innej placówki kulturalnej działającej na terenie Cieszyna - w grę wchodzi Zamek Cieszyn lub Biblioteka Miejska w Cieszynie.
Nie przeocz
Założone w 1996 roku przez Karola Franka, długoletniego pracownika Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie jest unikatem - przypomina o bogatych tradycjach drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. Dzięki staraniom Karola Franka i pasjonatów drukarstwa udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, a także urządzeń i maszyn odlewniczych, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polacy posiadają coraz droższe smartfony