Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn odlicza do filmowego święta: Kino na Granicy rozpocznie się 30 lipca

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Przegląd Kino na Granicy to filmowe święto nad Olzą, które każdego roku przyciąga mnóstwo widzów
Przegląd Kino na Granicy to filmowe święto nad Olzą, które każdego roku przyciąga mnóstwo widzów Wojciech Wandzel/materiały prasowe
Cieszyn odlicza dni do filmowego święta, jakim jest Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji, jedyne takie wydarzenie filmowe organizowane w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Przegląd rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Gościem specjalnym będzie Janusz Gajos, który nad Olzą spotka się z festiwalową publicznością.

To wyjątkowe wydarzenie filmowe już nie w skali regionu i kraju, ale także i Europy – Kino na Granicy, przegląd filmowy organizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, od ponad dwóch dekad skupia uwagę miłośników kina polskiego, czeskiego i słowackiego zbierając nagrody i pochlebne opinie środowiska filmowego.

Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do odwołania edycji w 2020 r., a tegoroczna stała pod znakiem zapytania. Ostatecznie przegląd organizowany zwykle na przełomie kwietnia i maja został przeniesiony na termin wakacyjny i odbędzie się w dniach 30 lipca - 4 sierpnia.

Przeniesienie terminu podyktowane było zmianą dat innych imprez filmowych prezentujących kinematografię regionu, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, co kolidowało z pierwotnym terminem cieszyńskiego przeglądem (druga połowa sierpnia).

- Zdecydowaliśmy się na przesunięcie festiwalu na termin wcześniejszy, aby Kino na Granicy mogło zaoferować widzom program z udziałem czeskich twórców filmowych - wyjaśniał Martin Novosad, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie czeskiej.

Zaznaczył, że tym sposobem widzowie będą mogli z wyprzedzeniem zarezerwować czas, by przyjechać nad Olzę.

- Kino Na Granicy nigdy się nie poddaje - podkreślił Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Przeglądu po stronie polskiej. - Przyzwyczailiśmy się do wymuszanych różnymi sytuacjami zmian terminów, a także zmian programu imprezy, ale emocje pozostają przecież niezmienne. Wierzę, że na początku sierpnia uda nam się spotkać w Cieszynie, najlepszym miejscu na przełamywanie barier, na dobrą rozmowę i świetne kino. Atrakcji nie zabraknie – zapewnił.

Na tegoroczny program Kina na Granicy złożą się premiery i nowości filmowe z Polski, Czech i Słowacji, a także retrospektywy twórców, cykle tematyczne, dyskusje i spotkania literackie. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się retrospektywa filmów z udziałem Janusza Gajosa. Jak poinformowali organizatorzy aktor odwiedzi Cieszyn i spotka się z publicznością.

- Wybór Janusza Gajosa na bohaterka retrospektywy aktorskiej podczas tegorocznej edycji Kina Na Granicy był dla mnie oczywisty, ale entuzjazm aktora zaskoczył nas i zachwycił – przyznał Łukasz Maciejewski. - Cieszymy się z obecności mistrza Janusza Gajosa w Cieszynie, z jego najlepszych filmów, które pokażemy w ramach retrospektywy. Kino polskie to także Gajos. W dużym stopniu on – zaznaczył.

W Cieszynie widzowie obejrzą nie tylko najbardziej rozpoznawalne filmy z Januszem Gajosem, ale także te mniej znane szerszej publiczności. Będą m.in. „Bigda idzie!” , „Body / Ciało”, „Czas zdrady” , „Jasminum” , „Piłkarski poker” , „Przesłuchanie” oraz „Wahadełko” i „Żółty szalik” .

Bohaterem polskiej retrospektywy reżyserskiej, będzie Andrzej Żuławski. W Cieszynie widzowie obejrzą m.in. jego „Błękitną nutę” , „Diabła”, „Kosmos”, czy „Na srebrnym globie”. Widzowie spotkają się też z gośćmi retrospektywy, twórcami związanymi z Żuławskim. Swoją obecność zapowiedzieli Andrzej Korzyński i Andrzej J. Jaroszewicz.

Ni lada gratką dla fanów kina będzie retrospektywa poświęcona Milošowi Formanowi, słynnemu czeskiemu reżyserowi, twórcy „Lotu na kukułczym gniazdem” i „Amadeusza”, laureatowi dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów.

- Przypomnienie jego twórczości w ramach kompletnej retrospektywy będzie bardziej niż inspirujące, zwłaszcza, że retrospektywa na taką skalę odbyła się w regionie środkowoeuropejskim tylko raz, a i to przed wieloma laty – ocenił Martin Novosad.
W Cieszynie widzowie zobaczą wszystkie klasyki Formana, a oprócz najbardziej znanych filmów także jego wczesne obrazy, jak „Czarny Piotruś”, czy „Pali się moja panno”.

Nie przeocz

Filmowe święto nad Olzą upamiętni też postać Václava Havla, czeskiego pisarza i dramaturga, działacza antykomunistycznego i pierwszego prezydenta Czech. Widzowie w Cieszynie zobaczą filmy skupione wokół tej postaci.

Ważnym punktem programu 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy będzie sekcja poświęcona jubileuszowi 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej. Organizatorzy Kina na Granicy uczczą jubileusz projektem prezentującym kinematografię i literaturę regionu.

Cykl nazwano Wyszehradzkie Komety, a w jego ramach pokazane zostaną m.in. „Szarlatan” Agnieszki Holland, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Czerwony kapitan” Michala Kollara , „Obsługiwałem angielskiego króla” Jiříego Menzla, „Niepochowany” Márty Mészáros i „Zabić Sekala” Vladimíra Michálka.

Chcąc wziąć udział w Przeglądzie Kino na Granicy należy zarejestrować się / zalogować na konto uczestnika na stronie www.kinonagranicy.pl i kupić akredytację 6-dniową lub bilet.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera