Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Powstał mural poświęcony Irenie Sendlerowej

Jan-Victor Landowski
JVL
W Cieszynie powstał mural, który zachwyca mieszkańców. Upamiętniono na nim postać Ireny Sendlerowej. Czy ścienne malowidła staną się typowym elementem miejskiego obrazu Cieszyna?

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy akcję społecznościową , upamiętniająca Irenę Sendlerową, poprzez malowanie murali. W zeszłym roku powstał już mural Ireny Sendlerowej w Bielsku-Białej, miał też powstać w Cieszynie jednak nie udało nam się wtedy zdobyć wystarczającej ilości pieniędzy - powiedział Dariusz Paczkowski, prezes stowarzyszenia Klamra.

Mimo trudności udało się wykonać mural w Cieszynie. Można go już teraz podziwiać na ścianie budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. Autorami dzieła jest dwójka artystów, Aneta Paszek oraz Dariusz Paczkowski.

- Inicjatywa jest po prostu świetna. Mural się tutaj wszystkim sąsiadom bardzo podoba. Szczególnie dobry widok jest tu u nas z hostelowego balkonu. Mam nadzieję, że wiele osób, szczególnie obcokrajowców, zapozna się dzięki temu muralowi z postacią Ireny Sendlerowej - powiedział nam Mariusz Chybiorz z 3 Bros’ Hostel.

Murale Sendlerowej powstały już w kilkunastu miastach. Wcześniej fundacja Klamra upamiętniła również wizerunek Marka Edelmana.

- Staramy się poprzez street art przypominać młodym ludziom bohaterów. Jest to według mnie sposób, który najlepiej dociera do młodzieży. Chcemy ich w ten sposób zainteresować ważnymi postaciami z historii Polski. Takie dzieła są potrzebne również w mniejszych miejscowościach, a nie tylko na przykład w Warszawie. Osoby, które upamiętniamy, miały poprzez swoje działania i postawę wpływ na Polskę - wyjaśnia Paczkowski.

Malowidło ścienne przedstawiające Ireną Sendlerową ozdobiono kwiatami, których wybór nie był przypadkowy. Na ściennym wizerunku zobaczymy słynne cieszyńskie magnolie oraz cieszyniankę, która występuje w Polsce najliczniej na Pogórzu Cieszyńskim.

Koncepcja murali tak bardzo spodobała się w Cieszynie, że powstają pomysły jakie jeszcze budynki można by było przyozdobić wizerunkami ważnych postaci.

Jak powiedział nam Chybiorz również fundacja, pod którą działa hostel, ma zamiar stworzyć nad Olzą ścienne malowidła.
- Nasza fundacja pozyskała mur pod mostem Wolności do działalności artystycznej. Robocza nazwa projektu to Galeria Wolności. Na razie jednak nie chcemy zdradzić co na niej powstanie. Pomysłów jest sporo, więc trwa jeszcze ustalanie ostatecznej koncepcji całego przedsięwzięcia.

Czy Cieszyn stanie się miastem murali? Tego typu inicjatywy toczą się już w wielu miastach Polski. Najlepszym przykładem jest Bielsko, w którym to powstało w ostatnim czasie dużo ściennych malowideł. Jednak, jak uważa cześć mieszkańców Cieszyna, w mieście nad Olzą rysunki na ścianach byłyby bardziej widoczne niż w dużych miastach, dodałoby to miastu również kolorytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Cieszyn: Powstał mural poświęcony Irenie Sendlerowej - Dziennik Zachodni