Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Starostwo chce przejąć budynki po Straży Granicznej [ZDJĘCIA]

JAK
ARC Straży Granicznej
Starostwo Powiatowe w Cieszynie ma pomysł na wykorzystanie obiektów, gdzie urzędowała Straż Graniczna.

Faktycznie złożyliśmy wniosek do wojewody śląskiego o przejęcie budynków przy ul. Wojska Polskiego, gdzie kiedyś stacjonowała Straż Graniczna - przyznaje starosta cieszyński Janusz Król.

Niezależnie czy przejmą obiekty, czy nie to i tak w imieniu Skarbu Państwa powiat zarządza nimi. - Koszty utrzymania są bardzo wysokie, bo samo ogrzewanie pochłania kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego jeśli miałyby to być pustostany, to wolelibyśmy, żeby to było nasze i moglibyśmy tam umieścić jakieś nasze jednostki - podkreśla starosta cieszyński.

Pomysłów na zagospodarowanie budynków przy ul. Wojska Polskiego jest kilka. Jednym z nich jest przeniesienie tam Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, który obecnie działa w budynku obok, ale tam jest bardzo ciasno, więc nowa powierzchnia byłaby jak znalazł.

- Do przejętego budynku po Straży Granicznej moglibyśmy przenieść też internat, zrobić salę konferencyjną, więc co najmniej dwa piętra moglibyśmy zagospodarować na potrzeby zespołu. Myślimy również o wykorzystaniu niektórych pomieszczeń na archiwum. Budynek jest duży, w dobrym stanie. Pomysłów jest kilka, powierzchnia na pewno się nie zmarnuje - wyjaśnia starosta Król.

Na razie starostwo złożyło wniosek do wojewody śląskiego o przekazanie budynku w formie darowizny powiatowi cieszyńskiemu na konkretny cel, który opisali we wniosku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jest szansa, że budynek przy ul. Wojska Polskiego przejdzie na własność powiatu jeszcze w tym roku.

- Dopiero wtedy będziemy mogli planować zakres remontów. Podzielić cały proces remontowy na etapy i szukać dofinansowania, na przykład z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy funduszy unijnych - mówi starosta cieszyński.

Historia cieszyńskich koszar sięga roku 1890, kiedy to podjęto decyzję o budowie nowego kompleksu koszarowego, który miał zastąpić stare koszary pochodzące z 1784 roku zlokalizowane w rejonie obecnego Placu Teatralnego. W 1895 roku przekazano do służby pierwsze budynki zespołu koszarowego. Nowe koszary nosiły imię Arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

- Od 1920 roku do wybuchu II wojny światowej w koszarach stacjonował 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. W latach 30-tych ubiegłego stulecia rozpoczęło się przekazywanie byłych austriackich budynków koszarowych na cele niezwiązane z infrastrukturą wojskową. Poza wojskiem, które stacjonowało w cieszyńskich koszarach, swoją siedzibę miała także Straż Graniczna II RP - informowała Kpt. SG Katarzyna Walczak ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, kiedy pogranicznicy opuszczali budynki.

Po II wojnie światowej do cieszyńskich koszar wprowadziły się Wojska Ochrony Pogranicza. Pierwszym miejscem stacjonowania WOP-u był cieszyński Zamek, gdzie rozlokowano początkowo pododdziały Wojska Polskiego: batalion zmotoryzowany ze składu 4 Brygady Pancernej, I Korpusu Pancernego, następnie od lipca 1945 roku elementy 4 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty. Jesienią 1949 roku żołnierze przenieśli się do budynków koszarowych przy ulicy Parkowej, która obecnie nosi nazwę Wojska Polskiego. Wojska Ochrony Pogranicza stacjonowały w koszarach do 15 maja 1991 roku, czyli do czasu rozformowania tej formacji.

- 16 maja do ochrony granicy państwowej powołano Straż Graniczną. Tego dnia formalnie powstał Beskidzki Oddział Straży Granicznej, który zajął budynki po swych poprzednikach. 31 grudnia 1998 roku rozwiązano Oddział, a budynki przekazano do dyspozycji Śląskiego Oddziału Straży Granicznej - dodawała Walczak.

Od września 2003 do czerwca 2009 w koszarach działała Samodzielna Sekcja Szkolenia, która szkoliła na potrzeby całej Straży Granicznej nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ostatnim użytkownikiem pozostałego w rękach służb mundurowych budynku koszar była Placówka Straży Granicznej w Biesku-Białej z siedzibą w Cieszynie.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!