Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn. Ulica Głęboka coraz bliżej. Zakończyły się prace budowlane. Kiedy zostanie otwarta?

Jacek Drost
Jacek Drost
Roboty budowlane na ul. Głębokiej w Cieszynie, jednym z najważniejszych deptaków w mieście nad Olzą, zostały zakończone. Obecnie trwają prace wykończeniowe. To bardzo istotna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców. Kiedy zostanie przywrócony ruch na ulicy?

Remont ulicy Głębokiej w Cieszynie

Wykonawca zgłosił gotowość do odbioru czwartego i piątego odcinka na 4 listopada i tego też dnia odbył się odbiór. Jednak na wniosek konserwatora zabytków dodatkowe spotkanie ustalono na 10 listopada. Odbiór dotyczyć będzie także wykonanych robót dodatkowych - dotyczących przede wszystkim stopni i obrzeża przy arkadach - poinformowała Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Ulica Głęboka w Cieszynie. Kiedy otwarcie dla ruchu?

Obecnie roboty budowlane zostały zakończone, trwają prace wykończeniowe. Mała architektura zostanie dostarczona w ciągu najbliższych tygodni, co będzie uzgodnione w ramach kolejnego aneksu do umowy.

Z odbioru końcowego wyłączony jest rejon ul. Głębokiej 10, gdzie konieczne jest wykonanie odbudowy sklepienia piwnicy, co będzie przedmiotem dodatkowych robót, wykonawca wyłoniony zostanie w odrębnym zamówieniu - podkreśliła Katarzyna Koczwara.

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie uzgadnia organizację ruchu na ul. Głębokiej wraz z terenem przyległym (m.in. Rynkiem), co niezbędne jest to zamówienia i dostarczenia wykonawcy do montażu nowego oznakowania drogowego. Ruch na ul. Głębokiej zostanie przywrócony po oddaniu przez wykonawcę placu budowy.

Szlakiem cieszyńskiego tramwaju

Przebudowa ul. Głębokiej to element projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” realizowanego przez Cieszyn wspólnie z Czeskim Cieszynem.

Dzięki temu jedna z najpopularniejszych ulic nad Olzą stanie się deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Z nową nawierzchnią, zniwelowanymi murkami (by ułatwić dojście do sklepów), bez barier architektonicznych, ale za to z elementami małej architektury i zieleni, bez samochodów, i z pierwszeństwem ruchu pieszych ma nawiązać do popularnych deptaków, na których w innych miastach koncentruje się życie rozrywkowo-handlowo-usługowe. Teraz ta wizja jest już bliżej niż dalej.

W ramach projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” przebudowane zostaną także Rynek, ul. Zamkowa oraz budynek dawnej strażnicy granicznej przy cieszyńskim moście Przyjaźni, poniżej którego stanie replika tramwaju.

Będzie to symbolicznie nawiązanie do czasów, kiedy taki tramwaj kursował w mieście po obu stronach Olzy, które wówczas nie było podzielone granicą państw. W ulicę Głęboką już została wkopana pamiątkowa szyna, pojawią się także przystanki pokazujące, gdzie historycznie tramwaj się zatrzymywał, a największą inwestycją programu będzie utworzenie Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej w budynku byłej strażnicy.

Idea jest także taka, że docelowo będziemy ograniczać ruch samochodowy w ścisłym centrum - podkreśliła w rozmowie z DZ Katarzyna Koczwara.

Cały projekt ma się zakończyć w czerwcu 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera