MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn w 1939 roku na fotografiach Henryka Poddębskiego. Niezwykłe ujęcia wielkiego fotografa

Barbara Romańczuk
Kamienice na cieszyńskim Rynku
Kamienice na cieszyńskim Rynku NAC/Henryk Poddębski
Henryk Poddębski odwiedzał województwo śląskie bardzo często. To region o wyjątkowym znaczeniu kulturowym i historycznym. Wybór Cieszyna jako jednego z tematów jego fotografii na pewno nie był przypadkowy. Miasto to, leżące nad Olzą, od wieków było świadkiem przeplatających się wpływów różnych kultur i stylów architektonicznych. Tak wyglądało w 1939 roku.

Cieszyn, miasto pełne historii i unikalnej architektury, w 1939 roku stanowiło fascynujący temat dla wielu fotografów. Henryk Poddębski, znany polski fotograf, uwiecznił na swoich zdjęciach wyjątkowy charakter tego miejsca, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jego fotografie pozwalają nam dziś zobaczyć, jak wyglądało to niezwykłe miasto w tamtym czasie.

Cieszyn – miasto o wielu "twarzach"

Cieszyn, położony nad Olzą, od wieków był miejscem, gdzie spotykały się różne kultury i style architektoniczne. Spacerując po ulicach miasta, można podziwiać kamienice reprezentujące różne epoki i style – od średniowiecznego gotyku, przez renesans i barok, aż po modernizm.

Rynek cieszyński stanowi centralny punkt miasta, gdzie do dziś spotykają się różne style architektoniczne. Kamienice wokół rynku, choć tworzą spójną pierzeję, każda ma swój niepowtarzalny charakter. Na zdjęciach Poddębskiego można zobaczyć kamienice, kościoły, pergole, i wyjątkowe uliczki. Miejsca, które wyróżniały się swoją wyjątkowością w tamtym czasie.

Henryk Poddębski - wielki fotograf

Henryk Poddębski był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów, specjalizujących się w fotografii krajoznawczej. Urodzony w Chrząstowie na Kielecczyźnie, od 1900 roku mieszkał w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w 1912 roku, kiedy dołączył do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK). W czasie I wojny światowej dokumentował Warszawę i jej okolice, a w 1917 roku został sekretarzem Komisji Fotograficznej PTK.

W latach 20. i 30. XX wieku, wspólnie z geografem i krajoznawcą Mieczysławem Orłowiczem, odbył liczne podróże po II Rzeczypospolitej, fotografując zabytki, krajobrazy i codzienne życie mieszkańców. Często odwiedzał i fotografował województwo śląskie. W 1925 roku otworzył w Warszawie własne atelier specjalizujące się w fotografii krajoznawczej. Jego prace były publikowane w albumach, książkach naukowych, przewodnikach turystycznych, prasie oraz na kartach pocztowych i plakatach. Poddębski zdobywał nagrody na krajowych i międzynarodowych wystawach fotografii. II wojna światowa zakończyła jego karierę fotograficzną – podczas powstania warszawskiego został wywieziony do obozu koncentracyjnego, gdzie zmarł w 1945 roku.

Jego dziedzictwo obejmuje ponad 20 000 zdjęć, dokumentujących różnorodność i bogactwo kulturowe Polski międzywojennej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni