Cieszyn. Zniknie budynek dawnej strażnicy granicznej! Umowa na Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej podpisana

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tak ma wyglądać rejon Mostu Przyjaźni z nowym budynkiem Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać rejon Mostu Przyjaźni z nowym budynkiem Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE materiały prasowe miasta Cieszyn
Udostępnij:
W Cieszynie przy ul. Zamkowej zostanie wybudowane Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej - wreszcie zniknie straszący od lat budynek dawnej strażnicy, a w jego miejscu stanie nowy, z tarasem na dachu, na który będzie można wejść z poziomu ul. Zamkowej. We wtorek 16 marca w Cieszynie została podpisana umowa na budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni.

Kończy się jedna z najdłuższych epopei inwestycyjnych Śląska Cieszyńskiego - odkąd Polska weszła do strefy Schengen, a celnicy i pogranicznicy opuścili swoje posterunki przy Moście Przyjaźni w Cieszynie (grudzień 2007 r.), nad Olzą słychać było o kolejnych pomysłach zagospodarowania budynku dawnej strażnicy granicznej.

Po wejściu do strefy Schengen, we wrześniu 2008 r. wojewoda przekazał obiekt miastu Cieszyn, a władze miasta oddały go w administrowanie Zamkowi Cieszyn. W dawnej strażnicy działały m.in. klub ekologiczny, Klub Kobiet Kreatywnych, świetlica dla dzieci, a nawet pracownia ceramiczna i witrażu, szkoła rysunku, malarstwa i fotografii.

Kłopotem był jednak szpecący okolicę wygląd budynku i jego stan techniczny - po czeskiej stronie szybko wyrosła efektowna replika dawnej kawiarni Avion, a po polskiej dawna strażnica była utrapieniem.

W 2009 roku koncepcję architektoniczną tego budynku na zlecenie miasta opracowała pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Budynek miał zachować swój podłużny charakter i nawiązywać do złamanego szlabanu, a w nocy miał być podświetlany na biało-czerwono. Dach budynku już wtedy miał pełnić rolę platformy widokowej. Radni z Cieszyna w 2009 r. przeznaczyli nawet 250 tys. zł na opracowanie dokumentacji, dzięki której miasto mogłoby zdobyć unijne pieniądze na modernizację strażnicy.

Nie przeocz

Jednak w 2011 r. okazało się, że projekt Cieszyna dotyczący przebudowy strażnicy nie uzyskał dofinansowania. Ówczesne władze miasta zastanawiały się nawet nad rozbiórką obiektu.

Światełko w tunelu pojawiło się w 2019 r. za sprawą projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który miasto Cieszyn rozpoczęło we współpracy z Czeskim Cieszynem. Projekt ten zakłada m.in. remont ul. Głębokiej, uporządkowanie Rynku oraz budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni.

Przebudowa ul. Głębokiej jest już w trakcie realizacji, a we wtorek 16 marca burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz podpisała umowę na budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej z wykonawcą, firmą INTRAVI sp. z o.o. z Żywca. Jak informują przedstawiciele cieszyńskiego Ratusza, wykonawca zobowiązany jest jeszcze do dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów (uprawnienia osób, które będą kierowały budową) w celu zgłoszenia rozpoczęcia robót u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Podpisana umowa opiewa na kwotę 5,59 mln zł.

- Przewidujemy rozpoczęcie prac na początek kwietnia - wyjaśnia Arkadiusz Smoczyński, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Cieszynie. - Stara strażnica wyburzona zostanie w całości w celu budowy nowego budynku, a jej wyburzenie będzie stanowić pierwszy etap realizacji inwestycji - dodaje.

Zobacz koniecznie

Wykonawca zobowiązany jest wykonać wszystkie zlecone prace w ciągu 15 miesięcy. Przy ul. Zamkowej 1 powstanie Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej. Nowy budynek ma odsłonić więcej Wzgórza Zamkowego, a na jego dachu znajdzie się taras, na który będzie możliwe wejście z poziomu ul. Zamkowej. Poniżej budynku stanie replika tramwaju, będzie też sala multimedialna.

Otwarcie Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej zaplanowano po zakończeniu wszystkich prac związanych w projektem „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”, które zgodnie z harmonogramem powinny zakończyć się 30 czerwca 2023 r.

- Bardzo się cieszę na tę inwestycję - nie ukrywa Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. - Wreszcie zniknie odstraszający dziś w swojej formie budynek dawnej strażnicy. To miejsce powinno być wizytówką miasta. Jest na wjeździe od strony Czech, w sercu miasta, bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego. Po zakończeniu prac to miejsce odzyska blask i zyska nową funkcjonalność – dodaje.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie