Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn. Zniknie charakterystyczny budynek po straży granicznej i celnikach przy Moście Przyjaźni. Nie wszystkim się to podoba

Jacek Drost, Łukasz Klimaniec
Znika budynek po straży granicznej przy Moście Przyjaźni w Cieszynie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Znika budynek po straży granicznej przy Moście Przyjaźni w Cieszynie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
W sobotę, 15 maja, rozpoczyna się rozbiórka budynku po celnikach i straży granicznej przy Moście Przyjaźni w Cieszynie. Z pejzażu miasta zniknie jeden z najbardziej charakterystycznych, ale też zaniedbanych obiektów. W jego miejsce powstanie nowoczesny budynek, w którym będzie się mieściło Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

Kończy się jedna z najdłuższych epopei inwestycyjnych Śląska Cieszyńskiego - odkąd Polska weszła do strefy Schengen, a celnicy i pogranicznicy opuścili swoje posterunki przy Moście Przyjaźni w Cieszynie (grudzień 2007 r.), nad Olzą słychać było o kolejnych pomysłach zagospodarowania budynku dawnej strażnicy granicznej.

Po wielu latach przerzucania się różnymi pomysłami w 2019 roku za sprawą projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który miasto Cieszyn rozpoczęło we współpracy z Czeskim Cieszynem, pojawiło się światełko w tunelu. Projekt ten zakłada m.in. remont ul. Głębokiej, uporządkowanie Rynku oraz budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni.

Przy ul. Zamkowej 1 powstanie Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej. Nowy budynek ma odsłonić więcej Wzgórza Zamkowego, a na jego dachu znajdzie się taras, na który będzie można wejść z poziomu ul. Zamkowej. Poniżej budynku stanie replika tramwaju, będzie też sala multimedialna.

Przebudowa ul. Głębokiej jest już w trakcie realizacji, a w połowie marca burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz podpisała umowę na budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej z wykonawcą, firmą Intravi z Żywca.

Nie przeocz

- Bardzo się cieszę na tę inwestycję. Zniknie odstraszający dziś w swojej formie budynek dawnej strażnicy. To miejsce powinno być wizytówką miasta, jest na wjeździe od strony Czech, w sercu miasta, bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego. Po zakończeniu prac odzyska należyty mu blask i zyska nową funkcjonalność – komentuje burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Spółka Intravi z Żywca poinformowała, że roboty rozbiórkowe rozpoczną się 15 maja i potrwają do 19 maja. W tym okresie trzeba liczyć się z ograniczeniami w korzystaniu ze ścieżki rowerowej i deptaka, łącznie z czasowym zupełnym wyłączeniem ścieżki z ruchu. Wykonawca zobowiązany jest wykonać wszystkie zlecone prace w ciągu 15 miesięcy.

Otwarcie Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej zaplanowano po zakończeniu wszystkich prac związanych w projektem „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”, których finisz wypada 30 czerwca 2023 r. W miejscu tym stanie także replika tramwaju, funkcjonować będzie sala multimedialna i wystawiennicza. Zadanie realizowane jest w ramach projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki". Podpisana umowa opiewa na ponad 5,5 mln zł.

Jednak nie wszystkim pomysł wyburzenia strażnicy się podoba. Przeciwni są członkowie m.in. Krytyki Politycznej w Cieszynie.

- W budynku dawnej strażnicy granicznej od 2009 roku funkcjonowały organizacje pozarządowe, artystki/ści oraz grupy oddolne. Osoby związane z miejscem zmieniały miasto i działały z mieszkańcami/kami na rzecz dobra wspólnego pod szyldem Zamkowa 1 (...). Czy warto aby z mapy Polski zniknęło takie symboliczne miejsce? Nie mieliśmy na myśli jedynie naszej działalności, ale całej historii wpisanej w ten budynek, od jego powstania jako placówki odprawy paszportowej i celnej. To miejsce u każdego budziło inne skojarzenia. Dla byłych pracowników obiektu i mieszkańców mogła być to pamięć o kontrolach granicznych, a dla dzieci przychodzących tutaj do Świetlicy Krytyki Politycznej wspomnienie najfajniejszych półkolonii w życiu. Każdy pamięta to miejsce inaczej, bo nie ma jednej narracji o przeszłości- napisali na FB przedstawiciele cieszyńskiej Krytyki Politycznej, którzy na portalu społecznościowym założyli wydarzenie Zamkowa 1 #nadowidzenia. Więcej informacji na temat wydarzenia jest TUTAJ

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera