Ciężki sprzęt na stawie Kalina w Świętochłowicach. Ruszyły prace budowlane. Staw będzie oczyszczony, a wokół będą boiska, ścieżki i siłownia

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Symboliczny początek prac budowlanych na stawie Kalina
Symboliczny początek prac budowlanych na stawie Kalina Karina Trojok
Udostępnij:
Staw Kalina w Świętochłowicach będzie oczyszczony. O tym mówi się od lat, ale w końcu ruszyły prace budowlane. W czwartek, 1 kwietnia, wbitą symboliczną łopatą pod nową inwestycję. Przede wszystkim staw i pobliska hałda zostaną oczyszczone z zanieczyszczeń. Zmieni się też cały teren. Powstanie przestrzeń rekreacyjno-sportowa z boiskiem, siłownią i placem zabaw.

Ruszyły prace budowlane na stawie Kalina w Świętochłowicach

Staw Kalina w świętochłowickiej Zgodzie od lat skażony jest chemikaliami. To ekologiczna bomba zlokalizowana tuż przy zabudowaniach mieszkaniowych. Pod koniec 2020 roku podpisano umowę na remediację stawu Kalina w Świętochłowicach. W końcu mieszkańcy Zgody, a także sąsiedniego Chorzowa, będą mogli odetchnąć z ulgą. I to dosłownie, bo w cieplejsze dni, aż czuć nieprzyjemny zapach wydobywający się ze stawu.

W czwartek, 1 kwietnia, odbyło się oficjalne rozpoczęcie budowy na stawie Kalina. Wbito symboliczną łopatę, która zapoczątkowała prace w dzielnicy Zgoda. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm: Remea i Menard, natomiast inżynierem kontraktu jest firma Inwest-Cimplex. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kwotę 69 889 790,34 zł.

W wydarzeniu - symbolicznym rozpoczecii inwestycji - wziął udział Daniel Beger, peezydent Świętochłowic, Piotr Surma, dyrektor kontraktu przedstawiciel firm Remea Sp. z o.o. oraz Menard Sp. z o.o., Norbert Kurek, dyrektor generalny firmy Remea Sp. z o.o., Jakub Saloni, dyrektor generalny firmy Menard Sp z o.o., Adam Kaczorowski, inżynier kontraktu i Marek Kała, prezes firmy Inwest Complex.

Nie przeocz

- Dzisiejszym dniem wchodzimy w kolejny etap remediacji Kaliny. Prace budowlane, które rozpoczęły się 3 miesiące wcześniej niż planowano (!), obecnie koncentrują się na oddzieleniu hałdy od stawu konstrukcją żelbetową. W związku z tym czasowo mogą Was czekać utrudnienia w poruszaniu się, lecz wykonawca zobowiązał się je minimalizować. Mam też zapewnienie, że powietrze podczas prac będzie stale i ściśle kontrolowane. Prace związane z budową bariery potrwają ok. dwóch miesięcy - poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Staw Kalina nie zostanie tylko oczyszczony z zanieczyszczeń, ale teren ten ma stać się miejscem rekreacji i wypoczynku. Kalina zostanie podzielona na trzy groble, przez które przebiegać będą ścieżki piesze. Wokół stawu będą dodatkowe ścieżki dla spacerowicz oraz rowerzystów.

W okolicy stawu Kalina wybudowane zostanie plac zabaw, boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjnego, siłownia plenerowa, wybieg dla psów oraz skatepark.Najważniejszym aspektem inwestycji jest jednak oczyszczenie stawu Kalina z chemikaliów i przywrócenie biologicznej aktywności na stawie.

Po zakończeniu zadania, staw Kalina ma pełnić rolę zbiornika retencyjnego wód opadowych. Zostanie wykonana bariera przeciwinfiltracyjna wokół hałdy tak, aby nic już nie przedostało się poprzez wody gruntowe do stawu. Przy stawie wybudowana zostanie też kaskady, które będzie powodowała ciągłe napowietrzanie i filtrację wody. Kaskady będą zasilane z instalacji fotowoltaicznej oraz solarnej.

Zobacz koniecznie

Trujące chemikalia przedostały się do stawu i pobliskiej hałdy

Do początku lat 50. XX wieku staw Kalina był czysty. Można było tu spotkać wędkarzy i wypoczywające nas stawem rodziny. Z pobliskiej hałdy do stawu zaczęły jednak dostawać się zanieczyszczenia. To właśnie tutaj przez kilkadziesiąt lat składowane były odpady produkcyjne z Zakładów Chemicznych „Hajduki”. Teraz staw Kalina zanieczyszczony jest m.in. fenolami czy węglowodorami aromatycznymi.

Chorzowskie zakłady „Hajduki” były popularnym producentem farb i lakierów. Powstały w 1888 r. jako mała destylarnia smoły koksowniczej. Zdolność przerobowa fabryki w 1913 roku wynosiła 150 ton smoły i 75 ton olejów na dobę, natomiast produkcja osiągnęła wartość 30 ton benzolu motorowego, 3 tony fenolu, 5 ton krezoli i 2 tony toulenu na dobę.

W 1945 r. po II wojnie światowej wznowiono produkcję w zakładach. W latach 50. XX wieku uruchomiono pierwszą w kraju instalację do ciągłej destylacji smoły. W tym czasie zakłady „Hajduki” były największym producentem benzolu w Polsce. Wybudowano tu także pierwszą w Polsce fenolownię. Zakłady przerabiały olej karbolowy jak również fenolany z koksowni z wszystkich zakładów koksowniczych w Polsce.

W latach 80. XX wieku zaczęto produkować żywice fenolowo-formaldehydowe oraz pokosty i sykatywy dla branży lakierniczej. W latach 90. XX wieku „Hajduki” zostały wpisane na listę najbardziej uciążliwych dla środowiska zakładów w kraju („Lista 80”).

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie