MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciężki sprzęt wjechał na teren Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim. Rozpoczęła się też renowacja świątyni Petrycha i prace nad polderem

Olga Krzyżyk
Prace na terenie Ogrodu Japońskiego i świątyni PetrychaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prace na terenie Ogrodu Japońskiego i świątyni PetrychaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
W Parku Śląskim trwają intensywne prace. Ciężki sprzęt wjechał na teren Ogrodu Japońskiego. Rozpoczęła się także budowa polderu przeciwpowodziowego i renowacja świątyni Petrycha. Teraz chorzowski park jest mocno rozkopany. Ten stan trochę potrwa. Do Ogrodu Japońskiego będzie można pójść dopiero w 2021 roku.

Modernizacja Parku Śląskiego Ciężki sprzęt wjechał do Ogrodu Japońskiego.

Prace nad modernizacją Ogrodu Japońskiego i świątyni Petrycha ruszyły na początku lipca. Na teren Ogrodu Japońskiego wjechał już ciężki sprzęt. Trwają właśnie prace ziemne, które są wykonywane po uprzednim zabezpieczeniu istniejących nasadzeń. Przypomnijmy, że w czerwcu podpisano trzy umowy na rozbudowę i modernizację Ogrodu Japońskiego, budowę polderu przeciwpowodziowego i renowację świątyni Petrycha. Pierwsze prace już trwają. Największe zmiany widać w Ogrodzie Japońskim.

- Sporo już się tu zmieniło - zniknęły oczka wodne, wywożona jest ziemia i gruz. W tym miejscu powstanie zupełnie nowy system wodny z wodospadem i tarasem widokowym - mówi Kamila Okoń, specjalista ds. promocji w Parku Śląskim.

Ogród Japoński ma powiększyć się dwukrotnie. Po przebudowie zajmie on powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. W ogrodzie wybudowany zostanie zbiornik wodny z wodospadem. Już rozkopano stare oczka wodne, które zastąpione zostaną nowym zbiornikiem. Nad wodospadem będzie można iść częściowo przeszklonym tarasem widokowym o powierzchni około 28 m kw., który pozwoli oglądać wodospad z góry. Z tarasu będzie rozciągał się widok na cały ogród.

W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana wykonana w stylu orientalnym. W Ogrodzie Japońskim spotkamy oczywiście roślinność Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ogród japoński w Parku Śląskim

W Parku Śląskim będzie ogród japoński z wiśniowym sadem i ka...

Całość prac w Ogrodzie Japońskim będzie kosztować prawie 11,4 mln zł. Prace te mają się zakończyć 30 czerwca 2021 roku.

Świątynia Petrycha w nowej odsłonie

Prace rozpoczęły się także w innej części Parku Śląskiego. Ruszyła renowacja świątyni Petrycha. Świątynia Petrycha to jedno z najpiękniejszych miejsc w parku. To zaciszne i klimatyczne miejsce doczekało się uwagi. Prace będą polegały m.in. na oczyszczenie kolumn świątyni, a także odnowienie jej przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórkę konstrukcji drewnianej i jej odtworzenie z drewna modrzewiowego impregnowanego.

- Świątynia Petrycha również się przeobraża. Prace nad doprowadzeniem sieci energetycznej są już na ukończeniu. Realizowana jest sieć wodociagowa oraz prace związane z wymianą nawierzchni. Zdemontowano nawierzchnię z piaskowca, która znajdowała się na terenie Fali, i zostanie ona wykorzystana pod budowę nawierzchnie przy Świątyni Petrycha - sprawdza Kamila Okoń z Parku Śląskiego.

Ponadto wykonane zostanie przyłącze prądu, oświetlanie i stacjonarne nagłośnienie. Doprowadzenie prądu, instancja oświetlenia oraz nagłośnienia, a także scena umożliwi później organizację niewielkich imprez o charakterze muzycznym i piknikowym.

Budowa polderów przeciwpowodziowych w Parku Śląskim to kolejne zadanie, które rozpoczęło się w wakacje w chorzowskim parku. Inwestycja ta ma uregulować system wodny w parku. W ramach tego zadanie, powstanie także przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”.

- Prace przy budowie polderu przeciwpowodziowego rozpoczęły się już dwa tygodnie temu. Obecnie trwa demontaż nawierzchni, będzie kładziony rurociąg wzdłuż Alei Klonowej. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”- mówi specjalistka ds. promocji w Parku Śląskim.

- Nowy polder, który powstanie na terenie zlokalizowanym pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz to inwestycja, której celem jest uregulowanie systemu wodnego na terenie Parku Śląskiego. To za jej pośrednictwem woda zarówno z Dużego Stawu jak i Kanału Regatowego będzie trafiała właśnie do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany -dodaje Kamila Okoń.

Przebudowany kanał regatowy, remont hali Kapelusz. To początek zmian w Parku Śląskim

Park Śląski zmieni się za 226 mln zł. Rewitalizacja chorzows...

Dzięki temu w trakcie dużych opadów, Duży Staw i Kanał Regatowy, będzie mógł przyjąć więcej wody. Lustro wody na tych zbiornikach zostanie obniżone o około 40 cm.

- Dzięki tym pracom Park zyska hydrologiczne bezpieczeństwo. Woda, która w czasie dużych opadów stanowiła spory problem, tym razem zostanie właściwie zagospodarowana - wyjaśnia prezes Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Na wykonanie tego zadania firma będzie miała 30 tygodni od dnia zawarcia umowy. Koszt tej inwestycji to prawie 3 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni