Ciuchcią z Gliwic do Rud, do marketu i hali Podium?

  Ciuchcią z Gliwic do Rud, do marketu i hali Podium?

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co łączy Gliwice, Knurów, Pilchowice i Rudy Raciborskie? Przez te gminy przebiegał niegdyś szlak kolei wąskotorowej. Było tak do listopada 1991 roku, kiedy to PKP zawiesiły kursy, pozwalając na rozkradzenie około 20 kilometrów torów i dewastację budynków stacji.
  Kolejka wąskotorowa

  Kolejka wąskotorowa ©ARC DZ

  Teraz samorządowcy chcą reaktywować wąskotorówkę. Trasa mogłaby wiernie prowadzić szlakiem sprzed lat, za wyjątkiem odcinka w Knurowie, gdzie wybudowano skrzyżowanie.
  Beata Baczyńska z Gliwic, dziś 39-latka, dobrze pamięta popularne wyprawy wąskotorówką. - To był obowiązkowy punkt szkolnych wycieczek - wspomina kobieta.

  Urzędnicy dali sobie trzy miesiące na opracowanie studium, które ma określić koszty odtworzenia kolei na trasie Gliwice-Rudy Raciborskie. Jeśli okażą się realne, będą się starać, by część pokryła Unia Europejska. W latach 2013-2016 ruszą bowiem fundusze na muzealnictwo i skanseny.

  - Kolej wąskotorowa na trasie Gliwice-Rudy Raciborskie ma być nie tylko atrakcją turystyczną. W tygodniu może służyć jako całoroczny, regularny środek komunikacji między gminami. Po tych samych torach może jeździć bowiem szynobus. Ze stacji w gliwickim Bojkowie niedaleko już do hipermarketu Auchan, z Trynku - na Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości oraz na Politechnikę Śląską. A w przyszłości do mającej powstać w sąsiedztwie hali sportowej Podium - wylicza Jarosław Łuszcz, naczelnik Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach Raciborskich.

  Krzysztof Soida, współautor książki "Koleją wąskotorową do Rud", wierzy w powodzenie tego przedsięwzięcia. Twierdzi, że winić należy PKP jako właściciela mienia, że pozwolił na bezkarną grabież swego majątku. Dobrze widać to na Trynku w Gliwicach. Z obiektów znajdujących się pod opieką konserwatora zabytków pozostało niewiele. To fragment torowiska przebiegający przez teren pobliskiej stacji benzynowej i zrujnowany, obrośnięty chaszczami budynek dworca.

  - Zostawili swoje zabawki i poszli, zamiast pomyśleć o przekazaniu mienia - denerwuje się Krzysztof Soida. Zainteresowane reaktywacją gminy pomyślały i o tym. Samorządy występują do PKP o przejęcie terenów, po których kursowała kolejka. Chodzi o to, by PKP traktowało inwestycję jako całość, a nie każdą gminę osobno.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukarać PKP

  SunEmpire (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 28

  My Społeczństwo, powinniśmy wytoczyć PKP, zbiorowy proces o niegospodarność i przyzwolenie na dewastację Naszego dziedzictwa kulturowego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto w to jeszcze uwierzy

  Szkoda słow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 54

  Ściema, ściema i raz jeszcze ściema

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak zwykle pójdą Ikarusy

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

  Czyżby kolejny artykuł sponsorowany przez UM Gliwice (po "W Gliwicach nikt już nie żałuje tramwajów"). Pani Heler musi tam mieć jakies kontakty.
  To piękne co ma powstać ale prezydent Zygmunt...rozwiń całość

  Czyżby kolejny artykuł sponsorowany przez UM Gliwice (po "W Gliwicach nikt już nie żałuje tramwajów"). Pani Heler musi tam mieć jakies kontakty.
  To piękne co ma powstać ale prezydent Zygmunt Frankiewicz pedzej puści tam super-ultra-ekologiczne Ikarusy niż wyłoży choćby złotówkę na nieekologiczny transport szynowy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo