Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czeka rynek pracy w 2023 roku? Jakich pracowników będą poszukiwać firmy? Co z wynagrodzeniami?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W sytuacji zagrożenia dobrostanu, do którego przywykliśmy możemy próbować wyrzec się well beingu, na rzecz utrzymania standardu życia.
W sytuacji zagrożenia dobrostanu, do którego przywykliśmy możemy próbować wyrzec się well beingu, na rzecz utrzymania standardu życia. Marzena Bugala-Astaszow/ Polska Press
Polski rynek pracy, pomimo rosnącej inflacji, spowolnienia gospodarczego czy niepewności geopolitycznej, wciąż pozostaje silny. Jednak rok 2023 pod wieloma względami będzie inny. Czego możemy się spodziewać? Jak będą zachowywały się firmy i jacy pracownicy będą poszukiwani? Eksperci firmy Antal przygotowali zestawienie najważniejszych trendów na rynku pracy w 2023 roku. – Zdobycie i utrzymanie pracowników o odpowiednim zestawie wiedzy i umiejętności, to prawdopodobnie największe z dzisiejszych wyzwań pracodawców – wskazuje ekspertka.

Spis treści

Pracodawcy nie zrekompensują pracownikom wysokiej inflacji

Jak wskazują przedstawiciele firmy Antal, podczas rozmów ze specjalistami i menedżerami słyszy się, iż będą domagali się gwałtownych podwyżek w 2023. Część organizacji jest tego świadoma i mówi o konieczności wyrównania płac pracowników. Dotyczy to każdej branży. Jednak, jak podkreślono – większość pracodawców nie zrekompensuje pracownikom wysokiej inflacji podniesieniem wynagrodzeń.

Ponadto eksperci zwracają uwagę na trend związany z poszukiwaniem nowego miejsca zatrudnienia. Widać bezpośrednią zależność między zadowoleniem z obecnej sytuacji zawodowej a aktywnością na rynku pracy. Wśród osób, które oceniają, że w ostatnim roku ich sytuacja na rynku raczej się poprawiła, prawie połowa (49 proc.) przegląda oferty, a wśród osób, które zdecydowanie nie widzą plusów, za nowym miejscem zatrudnienia rozgląda się 76 proc. ankietowanych.

– Przyszłość pokaże, czy wzrost związany z liczbą osób szukających pracy to chwilowy trend, mający na celu raczej sprawdzenie, jak obecnie wygląda rynek, czy może jednak dotrze do nas zza oceanu zjawisko Wielkiej Rezygnacji – komentuje Anika Jabłońska, Senior Consultant, Antal IT Services.

Jednocześnie w opracowaniu wskazano, że spowolnienie gospodarki zdecydowanie nie sprzyja wzrostowi aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy, ale jednocześnie wzbudza ich ciekawość i otwartość na rozmowy dotyczące interesujących stanowisk i nawiązania potencjalnej współpracy z nowym pracodawcą. Ostateczne decyzje podejmowane są jednak zdecydowanie bardziej ostrożnie i są dogłębnie analizowane.

Zmiany w zakresie pracy zdalnej

Sejm pracuje nad zmianami w zakresie pracy zdalnej. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach.

W opinii ekspertów zainteresowanie wydają się budzić zapisy wskazujące na konieczność wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za pracę zdalną. – Od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce i przejścia zatrudnionych na tzw. home office, część firm podejmowała indywidualnie decyzje dot. przyznania dodatkowych środków pracownikom na pokrycie kosztów związanych z pracą w domu. Takie dobrowolne wsparcie stanowiło doskonały element strategii employer brandingowej. Nowa ustawa przyczyni się do większego rozwoju pracy hybrydowej i zdalnej w większości organizacji – wskazuje Edyta Markiewicz, Team Leader, Antal SSC/BPO.

Zdaniem autorów badania, w 2023 zauważymy aktywne wyjście kandydata na rynek w poszukiwaniu nie tylko lepszych źródeł dochodu, ale również dodatkowych zajęć przynoszących gratyfikację finansową.

– W sytuacji zagrożenia dobrostanu, do którego przywykliśmy możemy próbować wyrzec się well beingu, na rzecz utrzymania standardu życia. Ci, którzy się nie poddadzą, będą podejmować się nadgodzin nie tylko dla siebie, lecz tez dla swoich bliskich – komentuje Karolina Korzeniewska, ReX Project Manager.

Podnoszenie konkurencyjności pracodawców przez innowacyjność

Z raportu Antal i Sodexo „Innowacyjne środowisko pracy” wynika, że 70 proc. specjalistów i menedżerów uważa, że innowacyjność firmy przy wyborze pracodawcy jest ważna. 30 proc. pracodawców wspiera innowacyjność poprzez inwestycje we wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, automatyzację prostych procesów oraz technologie ułatwiające komunikację.

– Warto zwrócić też uwagę na to, że innowacyjność jest bardzo doceniana przez pracowników, którzy oceniają swoją firmę jako nowatorską. Oczekiwania kandydatów do pracy dotyczące innowacyjności znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie pracowników, którzy pracują w innowacyjnych firmach i wybierają właśnie te, które mogą się tym pochwalić – dodaje Marta Stańczak, CEO Corporate Services, Sodexo Polska.

Dalszy rozwój nowych technologii w HR

Jak wskazano, już teraz większość działów odpowiedzialnych za obszar kapitału ludzkiego w firmach korzysta aktywnie z dostępnych technologii. – To przekłada się też na znaczne przyspieszenie oraz skrócenie prowadzonych procesów. Firmy szukają sposobu na optymalizację działań przy jednoczesnym zwiększaniu współczynnika sukcesu i pozostaniu konkurencyjnym na rynku pracy – komentuje Karolina Bucka, Team Leader, Antal IT Services.

Zmiany w procesach rekrutacyjnych

– W kolejnym roku przewidujemy nie tylko duży wzrost zainteresowania usługą Recruitment Process Outsourcing (Outsourcing Procesów Rekrutacji), ale również korzystania z niej przez firmy. W obecnych czasach przedsiębiorstwa będą przenosić z zagranicy do Polski procesy, których realizacja w Polsce będzie bezpieczna, efektywna jakościowo i kosztowo oraz korzystać z zasobów w formule outsourcingu, zamiast kreować nowe etaty – zauważa Dominik Kalinowski, Head of Outsourcing Antal.

Kompetencje idealnego pracownika

Wśród najbardziej pożądanych kompetencji oprócz stricte technicznych, eksperci Światowego Forum Ekonomicznego wymieniają także miękkie m.in. inteligencję emocjonalną, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, czy zdolność uczenia siebie i innych. Wraz z postępującą robotyzacją zapotrzebowanie na umiejętności miękkie będzie rosnąć.

Zdobycie i utrzymanie pracowników o odpowiednim zestawie wiedzy i umiejętności, to prawdopodobnie największe z dzisiejszych wyzwań pracodawców. Trendy na rynku pracy wyraźnie wskazują, jakie dziedziny umiejętności będą się też liczyć w najbliższej przyszłości – to m.in. informatyka, matematyka i ekonomia, ale także bankowość czy marketing i sprzedaż internetowa – wymienia Maryla Aftanasiuk Lisiecka, Business Unit Director, Antal Sales & Marketing.

Jednocześnie przyznaje, że nie można także zapominać o językach obcych, ponieważ jak podaje, rynek pracy odczuwa deficyt osób z ich znajomością na poziomie minimum B2 lub C1. – Najczęściej pożądanym językiem niezmiennie jest angielski, a w dalszej kolejności są to: niemiecki, francuski, holenderski, włoski i hiszpański. Na znaczeniu zyskują też języki skandynawskie, a z powodu sytuacji migracyjnej także ukraiński – podsumowuje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co czeka rynek pracy w 2023 roku? Jakich pracowników będą poszukiwać firmy? Co z wynagrodzeniami? - Strefa Biznesu