– AMP jest spółką prywatną, ale korzysta ze środków publicznych w ramach tarczy antykryzysowej. W naszej ocenie działania pracodawcy stoją w sprzeczności z celami tarczy, która co do zasady ma chronić stanowiska pracy w okresie pandemii, a nie dotować firmy, które wykorzystując ten trudny czas pozbywają się pracowniczych uprawnień. Dlatego domagamy się zdecydowanej reakcji pana premiera i odpowiednich organów państwowych – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący „Solidarności” w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
Pisaliśmy
29 maja 2020 roku zarząd AMP zdaniem związkowców przekazał organizacjom związkowym informację o jednostronnym wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, nie podając żadnego uzasadnienia tej decyzji. Jak wskazuje „Solidarność” w wystąpieniu do premiera Morawieckiego, propozycja nowego układu zbiorowego przedstawiona przez pracodawcę zakłada obniżenie wynagrodzeń pracowników o 30-40 proc.
- To nie są decyzje podejmowane na czas pandemii. Ich skutki dla pracowników będą odczuwalne już na zawsze – podkreślają związkowcy w piśmie skierowanym do szefa rządu 8 czerwca.
Pod koniec kwietnia związki zawodowe działające w hutniczym koncernie podpisały z zarządem porozumienie umożliwiające AMP skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej.
- Zrobiliśmy to w poczuciu odpowiedzialności za firmę i miejsca pracy. Po podpisaniu tego porozumienia pracodawca kieruje każdego dnia na postojowe ogrom pracowników, często bez podstaw ekonomicznych i produkcyjnych. Naszym zdaniem chodzi wyłącznie o uzyskanie jak największych oszczędności na pracownikach i jednocześnie jak najwyższych dotacji ze środków publicznych, a nie o ratowanie miejsc pracy – zaznacza Jerzy Goiński.
Musisz to wiedzieć
Zapytaliśmy władze ArcelorMittal Poland SA o oficjalne stanowisko w sprawie zarzutów wysuwanych przez stronę związkową. W poniedziałek 15 czerwca br. otrzymaliśmy takie właśnie stanowisko. Oto jego treść:
“Podobnie jak w pozostałej części Europy, w Polsce pandemia ma poważny wpływ na przemysł stalowy i całą gospodarkę. Gwałtowny spadek popytu zmusił nas do prowadzenia działalności na znacznie niższym poziomie produkcji. Aby poradzić sobie z tą niespotykaną dotąd sytuacją, ArcelorMittal Poland został zmuszony do wprowadzenia w firmie tzw. postojowego - na podstawie porozumienia ze związkami zawodowymi. Należy podkreślić, że to tzw. wynagrodzenie postojowe dla pracowników ArcelorMittal Poland jest znacznie wyższe niż przewidziane w tarczy antykryzysowej.
Jeśli zaś chodzi o Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, przyczyny jego wypowiedzenia nie są związane z obecnym kryzysem, ponieważ rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie istotnych zmian w tym dokumencie już we wrześniu 2019 roku. Nieaktualne postanowienia obecnego układu pracy nie są zadowalające ani dla pracowników, ani dla pracodawcy. ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że wraz z organizacjami związkowymi uda nam się jak najszybciej wypracować warunki nowego dokumentu, tak aby spełniał on oczekiwania wszystkich naszych pracowników. Warto podkreślić, że niektóre z naszych związków zawodowych już wyraziły chęć jak najszybszego rozpoczęcia dyskusji na temat nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.”
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice. Łącznie AMP zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Kolejne 4 tys. osób pracuje w spółkach zależnych.
Zobacz i zapamiętaj
Bądź na bieżąco i obserwuj
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?