Co dalej z ArcelorMittal Poland? Zarząd odpowiada na zarzuty związkowców. Liczy, że uda się wypracować nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE AMP
„Solidarność” z ArcelorMittal Poland zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną interwencję w sprawie sytuacji pracowników koncernu. W ocenie związkowców zarząd AMP instrumentalnie wykorzystuje epidemię COVID-19 w celu uzyskania jak największych oszczędności w kosztach zatrudnienia oraz dotacji ze środków publicznych. Tymczasem zarząd AMP podkreśla fakt, że pieniądze wypłacane pracownikom na postojowym są i tak wyższe niż te, które przewidują zapisy tarczy antykryzysowej, a negocjacje zapisów nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy były planowane od jesieni 2019 roku.

– AMP jest spółką prywatną, ale korzysta ze środków publicznych w ramach tarczy antykryzysowej. W naszej ocenie działania pracodawcy stoją w sprzeczności z celami tarczy, która co do zasady ma chronić stanowiska pracy w okresie pandemii, a nie dotować firmy, które wykorzystując ten trudny czas pozbywają się pracowniczych uprawnień. Dlatego domagamy się zdecydowanej reakcji pana premiera i odpowiednich organów państwowych – mówi Jerzy Goiński, przewodniczący „Solidarności” w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.

Pisaliśmy

29 maja 2020 roku zarząd AMP zdaniem związkowców przekazał organizacjom związkowym informację o jednostronnym wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, nie podając żadnego uzasadnienia tej decyzji. Jak wskazuje „Solidarność” w wystąpieniu do premiera Morawieckiego, propozycja nowego układu zbiorowego przedstawiona przez pracodawcę zakłada obniżenie wynagrodzeń pracowników o 30-40 proc.

- To nie są decyzje podejmowane na czas pandemii. Ich skutki dla pracowników będą odczuwalne już na zawsze – podkreślają związkowcy w piśmie skierowanym do szefa rządu 8 czerwca.

Pod koniec kwietnia związki zawodowe działające w hutniczym koncernie podpisały z zarządem porozumienie umożliwiające AMP skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej.

- Zrobiliśmy to w poczuciu odpowiedzialności za firmę i miejsca pracy. Po podpisaniu tego porozumienia pracodawca kieruje każdego dnia na postojowe ogrom pracowników, często bez podstaw ekonomicznych i produkcyjnych. Naszym zdaniem chodzi wyłącznie o uzyskanie jak największych oszczędności na pracownikach i jednocześnie jak najwyższych dotacji ze środków publicznych, a nie o ratowanie miejsc pracy – zaznacza Jerzy Goiński.

Musisz to wiedzieć

Zapytaliśmy władze ArcelorMittal Poland SA o oficjalne stanowisko w sprawie zarzutów wysuwanych przez stronę związkową. W poniedziałek 15 czerwca br. otrzymaliśmy takie właśnie stanowisko. Oto jego treść:

“Podobnie jak w pozostałej części Europy, w Polsce pandemia ma poważny wpływ na przemysł stalowy i całą gospodarkę. Gwałtowny spadek popytu zmusił nas do prowadzenia działalności na znacznie niższym poziomie produkcji. Aby poradzić sobie z tą niespotykaną dotąd sytuacją, ArcelorMittal Poland został zmuszony do wprowadzenia w firmie tzw. postojowego - na podstawie porozumienia ze związkami zawodowymi. Należy podkreślić, że to tzw. wynagrodzenie postojowe dla pracowników ArcelorMittal Poland jest znacznie wyższe niż przewidziane w tarczy antykryzysowej.

Jeśli zaś chodzi o Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, przyczyny jego wypowiedzenia nie są związane z obecnym kryzysem, ponieważ rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie istotnych zmian w tym dokumencie już we wrześniu 2019 roku. Nieaktualne postanowienia obecnego układu pracy nie są zadowalające ani dla pracowników, ani dla pracodawcy. ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że wraz z organizacjami związkowymi uda nam się jak najszybciej wypracować warunki nowego dokumentu, tak aby spełniał on oczekiwania wszystkich naszych pracowników. Warto podkreślić, że niektóre z naszych związków zawodowych już wyraziły chęć jak najszybszego rozpoczęcia dyskusji na temat nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.”

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. W skład spółki wchodzi pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice. Łącznie AMP zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Kolejne 4 tys. osób pracuje w spółkach zależnych.

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie