Co dalej z kopalnią na Jurze? Gminy jednoczą siły, by nie powstała. Rathdowney prowadzi badania

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Co dalej z kopalnią na Jurze? Firma Rathdowney cały czas działa.
Co dalej z kopalnią na Jurze? Firma Rathdowney cały czas działa. Archiwum DZ
Udostępnij:
Chyba żadna sprawa nie zjednoczyła tak bardzo mieszkańców powiatu zawierciańskiego, jak kwestia powstania kopalni cynku i ołowiu. Ani działacze, ani firma Rathdowney nie spoczęli na laurach. Obie strony działają. Jak właściwie wygląda kwestia powstania kopalni na Jurze?

Epidemia krzyżuje plany firmy Rathdowney

Zgodnie z ostatnią decyzją ministra, firma Rathdowney otrzymała koncesję na poszukiwanie złóż cynku i ołowiu. Oznacza to, że firma ma prowadzić zaawansowane badania na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Działalność firmy budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców nie tylko powiatu zawierciańskiego, ale i całego województwa śląskiego. Okazuje się, że harmonogram ich prac uległ zmianie, ze względu na sytuacje epidemiczną w kraju.

- Sytuacja epidemiczna, z którą mamy do czynienia od dłuższego czasu ma negatywny wpływ  na realizację założonego wcześniej przez Spółkę harmonogramu prac, co powoduje, iż czas realizacji całego zakresu badań które prowadzimy  w  ramach koncesji  na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża na pewno się wydłuży. Część naszych badań z powodu bieżącej sytuacji związanej z koronawirusem musiała zostać wstrzymana, a część została znacznie spowolniona - mówi Bartosz Władimirow, Community Relations Office Maneger firmy Rathdowney.

Znacznie spadły rokowania firmy

W ostatnich miesiącach spadły rokowania firmy Rathdowney na giełdzie. Strona internetowa projektu Olza właściwie jakby zamarła. Wypłynęły jednak informacje dotyczące starań firmy o dzierżawę gruntów.

Nie przeocz

Dokumentacje udostępniło nadleśnictwo Siewierz. Z lokalizacji działek wynika, iż firma zainteresowana jest terenami na granicach Zawiercia, Łaz, Ogrodzieńca oraz Poręby. W dokumencie czytamy, iż Rathdowney proponuje budowę kopalni podziemnej, w której wydobywano by 6000 ton na dobę. Na tę chwilę, firma przeprowadza szczegółowe badania.

- Zakres bardzo szczegółowych prac, jakie wykonujemy w ramach przyznanej  koncesji, to  bardzo obszerne badania z zakresu środowiskowego ( określenie stanu bieżącego środowiska naturalnego poprzez m.in. badanie jakości powietrza, inwentaryzacja przyrodnicza), hydrogeologicznego (badanie  jakości i przepływu wód powierzchniowych oraz głębionych) oraz geologicznego, które polegają na wykonywaniu otworów poszukiwawczo-rozpoznawczych, a  następnie pobraniu próbek z górotworu i poddaniu ich analizie laboratoryjnej . Prowadzimy  także badania ekonomiczne i społeczne – konsultacje społeczne. Zakres wszystkich prac objętych koncesją wymaga bardzo dużego nakładu pracy i są to działania bardzo czasochłonne. Mamy nadzieję, że opanowanie sytuacji epidemicznej pozwoli spółce wrócić do realizacji badań zgodnie z  wcześniej założonym harmonogramem prac - dodaje.

Gminy się jednoczą przeciw kopalni

Koncesja przyznana firmie Rathdowney spotkała się z dużym niezadowoleniem wśród przedstawicieli zainteresowanych gmin. Od decyzji ministra Kurtyki odwołały się cztery podmioty oraz działające stowarzyszenie Nie dla kopalni cynku i ołowiu na Jurze. Od decyzji odwołał się także prezydent miasta Zawiercie Łukasz Konarski. Gminy złożyły wniosek do Prokuratora Generalnego w tej sprawie.

Gmina Ogrodzieniec oraz Poręba złożyły wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponadto, w walkę zaangażowała się także gmina Siewierz. W styczniu 2021 roku, stowarzyszenia działające na terenie gminy Siewierz podpisały wspólne stanowisko sprzeciwiające się planom lokalizacji budowy kopalni rud cynku i ołowiu i związanej z tym eksploatacji złóż na terenie gmin Powiatu Zawierciańskiego.

Stanowisko zostało przekazane ministrowi Kurtyce. Odpowiedź jest właściwie taka sama jak w przypadku innych pism. Podobnie niesatysfakcjonująca.

- Prowadzenie działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż rud cynku i ołowiu nie przesądza o możliwości późniejszej eksploatacji złóż omawianej kopaliny - czytamy w odpowiedzi Piotra Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie