Co dalej z kopalnią na Jurze? Gminy jednoczą siły, by nie powstała. Rathdowney prowadzi badania

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Co dalej z kopalnią na Jurze? Firma Rathdowney cały czas działa.
Co dalej z kopalnią na Jurze? Firma Rathdowney cały czas działa. Archiwum DZ
Chyba żadna sprawa nie zjednoczyła tak bardzo mieszkańców powiatu zawierciańskiego, jak kwestia powstania kopalni cynku i ołowiu. Ani działacze, ani firma Rathdowney nie spoczęli na laurach. Obie strony działają. Jak właściwie wygląda kwestia powstania kopalni na Jurze?

Epidemia krzyżuje plany firmy Rathdowney

Zgodnie z ostatnią decyzją ministra, firma Rathdowney otrzymała koncesję na poszukiwanie złóż cynku i ołowiu. Oznacza to, że firma ma prowadzić zaawansowane badania na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Działalność firmy budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców nie tylko powiatu zawierciańskiego, ale i całego województwa śląskiego. Okazuje się, że harmonogram ich prac uległ zmianie, ze względu na sytuacje epidemiczną w kraju.

- Sytuacja epidemiczna, z którą mamy do czynienia od dłuższego czasu ma negatywny wpływ  na realizację założonego wcześniej przez Spółkę harmonogramu prac, co powoduje, iż czas realizacji całego zakresu badań które prowadzimy  w  ramach koncesji  na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża na pewno się wydłuży. Część naszych badań z powodu bieżącej sytuacji związanej z koronawirusem musiała zostać wstrzymana, a część została znacznie spowolniona - mówi Bartosz Władimirow, Community Relations Office Maneger firmy Rathdowney.

Znacznie spadły rokowania firmy

W ostatnich miesiącach spadły rokowania firmy Rathdowney na giełdzie. Strona internetowa projektu Olza właściwie jakby zamarła. Wypłynęły jednak informacje dotyczące starań firmy o dzierżawę gruntów.

Nie przeocz

Dokumentacje udostępniło nadleśnictwo Siewierz. Z lokalizacji działek wynika, iż firma zainteresowana jest terenami na granicach Zawiercia, Łaz, Ogrodzieńca oraz Poręby. W dokumencie czytamy, iż Rathdowney proponuje budowę kopalni podziemnej, w której wydobywano by 6000 ton na dobę. Na tę chwilę, firma przeprowadza szczegółowe badania.

- Zakres bardzo szczegółowych prac, jakie wykonujemy w ramach przyznanej  koncesji, to  bardzo obszerne badania z zakresu środowiskowego ( określenie stanu bieżącego środowiska naturalnego poprzez m.in. badanie jakości powietrza, inwentaryzacja przyrodnicza), hydrogeologicznego (badanie  jakości i przepływu wód powierzchniowych oraz głębionych) oraz geologicznego, które polegają na wykonywaniu otworów poszukiwawczo-rozpoznawczych, a  następnie pobraniu próbek z górotworu i poddaniu ich analizie laboratoryjnej . Prowadzimy  także badania ekonomiczne i społeczne – konsultacje społeczne. Zakres wszystkich prac objętych koncesją wymaga bardzo dużego nakładu pracy i są to działania bardzo czasochłonne. Mamy nadzieję, że opanowanie sytuacji epidemicznej pozwoli spółce wrócić do realizacji badań zgodnie z  wcześniej założonym harmonogramem prac - dodaje.

Gminy się jednoczą przeciw kopalni

Koncesja przyznana firmie Rathdowney spotkała się z dużym niezadowoleniem wśród przedstawicieli zainteresowanych gmin. Od decyzji ministra Kurtyki odwołały się cztery podmioty oraz działające stowarzyszenie Nie dla kopalni cynku i ołowiu na Jurze. Od decyzji odwołał się także prezydent miasta Zawiercie Łukasz Konarski. Gminy złożyły wniosek do Prokuratora Generalnego w tej sprawie.

Gmina Ogrodzieniec oraz Poręba złożyły wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponadto, w walkę zaangażowała się także gmina Siewierz. W styczniu 2021 roku, stowarzyszenia działające na terenie gminy Siewierz podpisały wspólne stanowisko sprzeciwiające się planom lokalizacji budowy kopalni rud cynku i ołowiu i związanej z tym eksploatacji złóż na terenie gmin Powiatu Zawierciańskiego.

Stanowisko zostało przekazane ministrowi Kurtyce. Odpowiedź jest właściwie taka sama jak w przypadku innych pism. Podobnie niesatysfakcjonująca.

- Prowadzenie działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż rud cynku i ołowiu nie przesądza o możliwości późniejszej eksploatacji złóż omawianej kopaliny - czytamy w odpowiedzi Piotra Dziadzio z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie