Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze szkołami? Decyzje dotyczące szkół i kolejnego etapu łagodzenia obostrzeń premier ogłosi jednak w piątek

MCH
Jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie? Na odpowiedź na to pytanie czeka ponad 4,5 mln uczniów i blisko 1,5 mln przedszkolaków w całej Polsce, a także ich rodzice i nauczyciele.
Jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie? Na odpowiedź na to pytanie czeka ponad 4,5 mln uczniów i blisko 1,5 mln przedszkolaków w całej Polsce, a także ich rodzice i nauczyciele.
Czy dzieci i młodzież wrócą do szkoły po 26 kwietnia? Na odpowiedź na to pytanie czeka ponad 4,5 mln uczniów i blisko 1,5 mln przedszkolaków, a także ich rodzice i nauczyciele. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, zapowiedział, że kolejne decyzje w sprawie szkolnictwa i wprowadzania kolejnych etapów łagodzenia obostrzeń Mateusz Morawiecki ogłosi w piątek, 24 kwietnia, a nie w czwartek, 23 - jak informował wcześniej.

W związku z epidemią koronawirusa zajęć stacjonarnych w szkołach nie ma od 12 marca, a nauczyciele od blisko miesiąca mają obowiązek nauczania na odległość. Co najmniej do 26 kwietnia. O tym, co dalej, mieliśmy dowiedzieć się dzisiaj, 23 kwietnia. Tak zapowiedział wczoraj w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Ostatecznie jednak premier Mateusz Morawiecki zrobi to jutro podczas specjalnie zwołanej konferencji.

Najmłodsze dzieci wrócą od poniedziałku do przedszkoli i żłobków?

Czego możemy się spodziewać? W Polskim Radiu szef Ministerstwa Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, wyjaśniał, że w ramach III etapu łagodzenia obostrzeń, niektóre placówki wychowawcze mogą zostać otwarte wcześniej.

– Chodzi o to, by umożliwić opiekę nad najmłodszymi dziećmi i aby rodzice, którzy z powodu opieki nad tymi małymi dziećmi dotąd przez kilka tygodni nie chodzili do pracy, mogli do pracy wrócić – mówił szef resortu. – W przypadku żłobków trudno mówić o czymś więcej niż opieka nad dziećmi. W przypadku przedszkoli raczej będzie to na zasadzie głównie zajęć opiekuńczych, wychowawczych, ale nikt nie zabroni nauczycielom wprowadzać elementy dydaktyczne – stwierdził Piontkowski.

Już wcześniej minister edukacji zapowiedział, nie widzi potrzeby przedłużania roku szkolnego. Przedłuży się za to rekrutacja do szkół średnich. Niewykluczone też że zdalne nauczane będzie kontynuowane również po 1 września. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Obejrzyj dokładnie

Wciąż nie wiadomo także, kiedy dokładnie odbędą się tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i matury. Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami premiera odbędą się w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca, a młodzież o ich terminach dowie się najpóźniej na trzy tygodnie przed ich rozpoczęciem.

Podczas piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki zdradzić ma również zasady wprowadzenia drugiego etapu luzowania obostrzeń. Być może będą dotyczyć otworzenia hoteli i miejsc noclegowych, otwarcia sklepów budowlanych w weekendy czy niektórych miejsc kulturalnych - muzeów, bibliotek i galerii sztuki.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera